استان ها

رقص‌های بومی و محلی آذربایجان‌غربی از جمله جلمان ثبت ملی شد

به گزارش ترند روز آذربایجان غربیحسن سپهرفر درباره جزئیات این خبر گفت: تاریخ مجسمه‌های صخره‌ای در منطقه قبستان نزدیک باکو نشان از سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین رقص‌ها در این منطقه دارد که امروزه در بیشتر غرب، شرق و اردبیل به جلمان یا یالی معروف است. “
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی افزود: اقوام و مردم این سرزمین.
وی افزود: رقص شیرخانی (شیخانی)، اکمالی، تک ایاق، اکی ایاق، اوچ ایاق، تولایما، یان بسدی، تن زارع، کوچری و یارپادا از جمله ژانرهایی است که در آذربایجان غربی در مجالس عروسی و جشن ها استفاده می شود. و … توسط یک گروه محبوب.
وی ادامه داد: چنین رقص محلی که در آذربایجان غربی و در میان اقوام مختلف با نام های جلمان و یالی در دل خود یک حرکت اجتماعی پنهان دارد. گوند، هال پرکی و دوات به کرد زبانان و روح ما و … معروف هستند. در میان مسیحیان
سپهرفر گفت: با ثبت این اثر در فهرست آثار میراث ناملموس استان و بررسی کار ثبت جهانی میراث ناملموس، تعداد مشاغل ثبت شده در آذربایجان غربی در حوزه میراث ناملموس به 60 نفر می رسد.
وی تصریح کرد: قرآن خوانی، مهارت های قرآنی عزاداری، مهارت شانه درختی، دانش سنتی بافت نوشتاری و… از جمله میراث های ناملموسی است که اخیراً برای استان های کشور به ثبت رسیده است.

دکمه بازگشت به بالا