عمومی

رسم هدیه‌دادن و کارت تبریک‌های نوروز

امسال مشاهیر بسیاری را در عرصه های فرهنگی، هنری و ادبی از دست داده است. زنده یاد استاد آذرتاش آذرنوش یکی از این بزرگان است که راوی فرهنگ ایرانی به خط عربی به شمار می رفت.

یکی از منابع مهمی که از مطالعه و تحقیق این مرد بزرگ در این مورد قابل استناد است، کتاب التحف و الهدایه نوشته دو برادر ادبی ساکن موصل در اواسط قرن چهارم است. . . کتابی است که عنوان آن در مورد هدیه دادن در زمان ها و زمان های مختلف سال است. زیرا در آن روزگار ادبیات از شعر و نثر پدید آمد.
از امروز که کارت های تبریک جمع آوری شد، ادبیات، ادبیات و هنر معاصر مجموعه ای خواندنی و نمادین به حساب می آمد. تعدادی از این آثار توسط آقای جربزه دار مدیر انتشارات اساطیر گردآوری شده است که امیدواریم روزی منتشر شود.

خیابان ظهیرالاسلام تا چندی پیش مرکز فروش کارت های تبریک نوروزی در المان ها، اشکال و اشکال مختلف بوده است. برخی از کارت ها سفید و برخی از متن به زیبایی آهنگسازی و نثر است. یکی از صادرکنندگان کارت نوروزی آقای. میرباقری مخصوصا نشر گویا است که همچنان همان سنت غیرت و نوآوری را ادامه می دهد. اما پیامک ها و شبکه های مجازی سرعت این عمل را کاهش داده اند.

اما حتی در این زمینه قابل پیگرد قانونی است. با این حال، اگر به تاریخ متن های تبریک در قرن اول پس از اسلام در جهان اسلام نگاه کنید، این کتاب یکی از پرخواننده ترین هاست. اگرچه ویراستار اثر خود را به «امت عرب خالده» تقدیم کرده است، اما کل کتاب مملو از اطلاعات روایی و اخبار مربوط به هدیه دادن به نوروز و مهرگان، دو جشن بزرگ ایرانی است.

دکتر. آذرنوش در کتاب دور زبان فارسی را خط کشید. تقریباً هیچ صفحه بدون علامتی در مورد آن وجود ندارد. واژه هایی مانند لاجورد، پرنده، فیروزه، زنبق، توسکا، سرخ، اسطوخودوس، تخت، اما بیشتر این واژه ها شبیه به نوروز و نامرئی است. این هدایا گاهی شعر و نوشته هایی در مورد ایام نوروز است.

در همین کتاب نام ابوحفان مهزمی متوفی 255 آمده است. به طور کلی بین دوستداران و عاشقان اهل بیت و عید نوروز پیوندی وجود دارد و به همین دلیل است که برخی از پرفروش ترین نسخه های قرآن در سال های قبل از انقلاب با تراکت نوروزی هستند. به عنوان مثال، قرآن معروف به خط عباس مصباح زاده جاویدان، کتابی علمی که به وفور به چاپ رسیده است و در مصلحت این قرآن «حکم نوروز در باب چهلم علامه آمده است. مجلسی».

علامه مجلسی از جمله علمایی بود که در دوران تشکیل حکومت صفویه نوروز را تألیف و ترویج کرد و به تبیین اعمال آن پرداخت. حتی در کار فقهی علمای غیر ایرانی هم از این قبیل موارد زیاد است. یکی از کارهای خوب، جمع آوری احادیث و مطالب مربوط به نوروز در مرکز فقهی آیت الله گلپایگانی: معروف است.

بعید است تکیه محدثی مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان اختصاص به آداب و سنن نوروز داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم نوروز را در جوار حرم امام رضا (ع) می گذرانند; زیرا شب زنده داری این امام نیز در ایام نوروز اعلام شد و شاهزاده سکه های ساخته شده به نام او را به نشانه صلح به دعبل خزاعی داد.

منظورم این است که فرزند این شاعر معروف، حسن دعبل، در کتابی که آذرنوش نگه داشته است، شعری در مدح فردی سروده و از نوروز گفته است. یکی از قوی‌ترین پیوندهای نوروز و اسلام، دعای ویژه سال است که دارای پرده‌ای زیبا و شیک به خط «ام سلمه» دختر فتحعلی شاه قاجار است که در موزه ملک تهران نگهداری می‌شود. اکنون در بهترین زمان وجود دارد
جشن نوروز.

* منتشر شده در شرق

دکمه بازگشت به بالا