برترین های ترند روزعمومی

راه کاهش مصرف سوخت

یکی از مهم‌ترین موضوعات در خودروها بحث مصرف سوخت است. مصرف سوخت بالا در خودروها نه‌تنها هزینه بیشتری روی دست مالک می‌گذارد بلکه باعث افزایش آلایندگی تولیدی خودرو هم می‌شود که آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.به همین دلیل، با پیشرفت تکنولوژی، خودروسازان تمام تلاش خود را کرده‌اند تا مصرف سوخت محصولات خود را تا حد امکان پایین بیاورند. بااین‌حال، برای اینکه مصرف سوخت خودرو در حد ایده‌آل و استاندارد باشد، مالکین هم باید به مواردی توجه داشته باشند. لوازم یدکی هیوندای برای حفظ عملکرد صحیح و ایمن خودروی شما ضروری هستند. با استفاده از قطعات با کیفیت و سازگار، می توانید عمر خودروی خود را افزایش داده و از هزینه های تعمیرات گران قیمت در آینده جلوگیری کنید.

1- سرویس و رسیدگی منظم خودرو

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شود مشکلات فنی است.

به‌عنوان‌مثال، نقص در سنسورهای مختلف خودرو مثل ، نقص در کوئل و وایرها، عدم تعویض به‌موقع شمع‌ها، کثیفی انژکتورها و… همگی می‌توانند مصرف سوخت خودرو را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند؛ بنابراین، رسیدگی و سرویس منظم خودرو نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف سوخت خودرو خواهد داشت.

2- تنظیم موتور برای کاهش مصرف سوخت

این مورد را می‌توان جزئی از همان مورد اول دانست ولی به دلیل اهمیت بالا، به‌طور مجزا آن را ذکر کردیم. اگر پیشرانه خودرو تنظیم نباشد و به‌درستی کار نکند می‌تواند تا 4 درصد مصرف سوخت را افزایش دهد.

با انجام تنظیم موتور، تمام پارامترهای کارکرد پیشرانه و وضعیت سنسورها بررسی می‌شوند و تمام مشکلات برطرف خواهند شد که این کار کاهش مصرف سوخت را به دنبال خواهد داشت.

3- کاهش مصرف سوخت با استفاده از مکمل‌های سوخت

مکمل‌های سوخت که در انواع مختلفی ساخته می‌شوند، بسته به وظیفه‌ای که دارند می‌توانند باعث کاهش مصرف سوخت شوند.

مثلاً مکمل‌های با تمیز کردن سیستم سوخت‌رسانی خودرو، مصرف را کمتر می‌کنند یا مکمل‌های با افزایش و کیفیت بنزین که بهبود احتراق و کارکرد موتور را به دنبال دارد، باعث کاهش مصرف سوخت می‌شوند.

4- تعویض به‌موقع فیلتر هوا

فیلتر هوا نقش مهمی در کاهش مصرف بنزین خودرو دارد زیرا اگر کثیف شود، اکسیژن کافی به موتور نخواهد رسید که این احتراق ناقص بنزین و افزایش مصرف بنزین را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین، فیلتر هوا که قیمت گرانی هم ندارد را باید به‌موقع تعویض کرد تا بتواند به‌خوبی هوا را به پیشرانه برساند.

5- تنظیم باد تایرها

عامل اتصال خودرو به مسیر لاستیک‌ها هستند و بنابراین هرگونه مشکلی در آن‌ها می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود.

مهم‌ترین موضوع در رابطه با لاستیک‌ها میزان باد آن‌ها است که باید به‌طور منظم چک و تنظیم شود.

اگر باد لاستیک‌ها کمتر از میزان درست باشد، به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با مسیر، مصرف سوخت بیشتر می‌شود.

این مشکل همچنین می‌تواند عمر مفید لاستیک‌ها را هم کاهش دهد؛ بنابراین حداقل ماهی یک‌بار باید اقدام به تنظیم باد تایرها کنید.

البته این روزها خودروهای مدرن به سیستم پایش باد تایرها مجهز هستند اما حتی اگر این سیستم هشدار نداده باشد بازهم باید اقدام به تنظیم باد کنید زیرا سیستم پایش تایرها فقط زمانی هشدار می‌دهد که باد لاستیک‌های به شکل خطرناکی کم شده باشد.

6- استفاده به‌موقع از سیستم تهویه یا باز کردن پنجره‌ها

در سرعت‌های بیش از 80 کیلومتر بر ساعت به دلیل افزایش جریان هوا اگر پنجره‌ها را پایین بیاورید، آیرودینامیک خودرو به هم خورده و با افزایش مقاومت در برابر هوا، مصرف سوخت بیشتر می‌شود؛ بنابراین برای کاهش مصرف بنزین در این شرایط بجای پایین کشیدن پنجره‌ها از سیستم تهویه استفاده کنید اما هنگام رانندگی‌های شهری یا تردد در ترافیک بهتر است بجای روشن کردن تهویه، پنجره‌ها را باز کنید زیرا سیستم تهویه می‌تواند تا 20 درصد مصرف سوخت را افزایش دهد.

بااین‌حال اگر به دلیل گرمای زیاد هوا مجبور به استفاده از سیستم تهویه هستید بهتر است سیستم را در حالت گردش هوای داخلی قرار دهید تا تأثیر روی مصرف سوخت کمتر شود.

7- رانندگی با سرعت مناسب و ثابت برای کاهش مصرف سوخت

رانندگی چه با سرعت‌های خیلی بالا و چه سرعت‌های خیلی پایین باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود.

در سرعت‌های زیر 50 کیلومتر بر ساعت خودرو با دنده‌های سنگین‌تر حرکت می‌کند و بنابراین مصرف سوخت بیشتری خواهد داشت.

در سرعت‌های بیش از 80 کیلومتر نیز به دلیل افزایش مقاومت خودرو در برابر هوا، مصرف سوخت بیشتر می‌شود تا جایی که طبق آزمایش‌ها، در سرعت 100 کیلومتر بر ساعت 15 درصد و در سرعت 110 کیلومتر بر ساعت 25 درصد به مصرف سوخت خودرو اضافه می‌شود.

اکثر خودروها در سرعتی بین 50 تا 80 کیلومتر بر ساعت بهینه‌ترین مصرف سوخت را دارند.

همچنین بالا و پایین بردن سرعت نیز می‌تواند باعث افزایش مصرف بنزین شود و بنابراین بهتر است تا حد امکان با سرعت ثابتی حرکت کنید.

اگر خودروی شما به کروز کنترل مجهز است از آن استفاده کنید تا سرعت را ثابت نگه دارد و اگر گیربکس خودروی شما دستی است سعی کنید از دنده‌های سبک‌تر استفاده کنید تا دور موتور کاهش پیدا کند.

8- کاهش مصرف بنزین در شتاب گیری مناسب و ترمز گیری آرام

شتاب گیری‌های سریع از حالت سکون و همین‌طور ترمز گیری‌های شدید از سرعت‌های بالا باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد زیرا در این شرایط، دور موتور به‌سرعت و به‌یک‌باره کم یا زیاد می‌شود و موتور بنزین بیشتری می‌سوزاند؛ بنابراین، هنگام رانندگی سعی کنید پدال گاز را با ملایمت فشار دهید تا خودرو به‌آرامی شتاب بگیرد و غیر از مواقع ضروری اقدام به ترمز گیری‌های شدید نکنید و اجازه دهید خودرو به‌آرامی متوقف شود.

تکنیک های رانندگی کم مصرف

رانندگی کم مصرف می تواند سالانه صدها هزار تومان در هزینه سوخت شما صرفه جویی کرده، ایمنی جاده را بهبود بخشد و از فرسودگی وسیله نقلیه جلوگیری کند. همچنین با این تکنیک ها گاز دی اکسید کربن کمتری در طبیعت منتشر می شود بنابراین می توانید از محیط زیست خود بیشتر محافظت کنید. تنها بخشی از فرایند مالکیت این وسیله نقلیه می باشد. بخش دوم مربوط به نگهداری و مراقبت از خودرو می باشد.

طرح توسط برخی شرکت ها به وجود آمده است تا مشکل متقاضیان را حل کند. به عنوان مثال کیان خودرو یکی از محبوب ترین و به نام ترین شرکت های این عرصه می باشد.

این شرکت با ارائه تسهیلات بانکی و فراهم آوردن امکان شامل خرید اقساطی سایپا، خرید خودرو اقساطی ایران خودرو، کرمان موتور و بهمن موتور و نیز بهترین شرایط را در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

در ادامه به بیان 13 مورد از روش های کاهش مصرف سوخت خودرو پرداخته ایم.

سرعت خود را به آرامی افزایش دهید

هر چه بیشتر شتاب بگیرید، سوخت بیشتری مصرف می کنید. در شهر، می توانید با فشردن آرام پدال گاز، سوخت کمتری مصرف نمایید. برای اینکه تا حد ممکن در مصرف سوخت صرفه جویی کنید، 5 ثانیه زمان بگذارید تا وسیله نقلیه از توقف تا سرعت 20 کیلومتر بر ساعت شتاب گیرد. یک فنجان قهوه را روی داشبورد تصور کنید. مراقب باشید آن را نریزید!

سرعت ثابت را حفظ کنید

کاهش مصرف سوخت با سرعت بالا امکان پذیر نخواهد بود. وقتی سرعت خودروی شما پایین می آید و دوباره شتاب می گیرید، سوخت بیشتری مصرف کرده و به طبع پول بیشتری از آنچه که نیاز دارید، خرج می کنید. مطالعات نشان داده اند که تغییرات سرعت بالا و پایین در هر ۱۸ ثانیه، می‌توانند مصرف سوخت شما را تا ۲۰ درصد افزایش دهند.

استفاده از کروز کنترل را برای رانندگی در بزرگراه و مکان های مجاز در نظر بگیرید. این امر در کم کردن مصرف سوخت خودرو بسیار موثر است. در جایی که الگوهای ترافیک اجازه می دهند، بگذارید هنگام حرکت در سربالایی، سرعت شما کاهش یابد، سپس با قرار گرفتن در سراشیبی، شتاب خود را دوباره به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا