دولت طرح‌های ابلاغی خود را رها کرده است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، یعقوب هوشیار در یکصد و نود و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر ضمن تشکر از جبارعلی ذاکری معاون عمرانی استاندار به جهت همراهی و مساعدت‌های علمی و فنی پروژه‌های شهری همچون مترو تبریز، اظهار کرد: پیگیری‌ها و همکاری معاون عمرانی استاندار، کمک‌های ارزنده‌ای از حیث دانش فنی و علمی در پروژه‌های مدیرت شهری کرده است.

وی با اشاره به تکالیف حوزه بازآفرینی شهری در قانون پنج‌ساله ششم توسعه کشور یادآور شد: تکالیف بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری در ششمین برنامه توسعه مشخص بوده و این برنامه توسعه امسال تمام می‌شود، برهمین اساس نیازمند تخصیص اعتبار از محل بودجه سنواتی دولت به حوزه بازآفرینی شهری هستیم.

شهردار تبریز با بیان اینکه به غیر از شهر تهران و مشهد در دیگر شهرهای کشور برای بازآفرینی بافت ناکارآمد اعتباری جذب نشده است، افزود: سال گذشته نیز از محل اعتبارات دولتی برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی تبریز متأسفانه بودجه‌ای جذب نشده است و این در حالی است که شورای شهر تبریز در این دوره برنامه‌های دقیقی در حوزه ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی تدوین کرده و شهرداری پس از انجام مطالعات مورد نیاز اقدامات مطلوبی را آغاز کرده است.

یعقوب هوشیار اجرای بی وقفه عملیات عمرانی مسیرگشایی ۴۵ متری انقلاب را از مهم‌ترین اقدامات اساسی شهرداری تبریز در حوزه بازآفرینی شهری خواند و گفت: این پروژه در بافت نفوذ ناپذیر شهری در حال اجرا بوده و اتمام عملیات عمرانی طرح “نجات تبریز” با همدلی شورا و شهرداری تبریز در مراحل پایانی خود قرار دارد.

هوشیار همچنین با اشاره به اینکه متأسفانه بودجه دولتی مربوط به بازآفرینی بافت ۴۸ هکتاری پرخطر شمال تبریز اختصاص نیافته است، خاطر نشان کرد: شهرداری تبریز با هدف ساماندهی بافت حاشیه نشین، عملیات احداث ۱۲۰۰ واحد مسکونی در شهرک جوانان در راستای اجرای سیاست‌ها و اسناد بالادستی ابلاغی از سوی دولت مبنی بر مولد سازی آغاز کرده و عملیات عمرانی این پروژه با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی تداوم دارد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری در حوزه بازآفرینی هیچ تکلیف قانونی نداشته و بر اساس مسئولیت پذیری شورا و شهرداری پروژه اجرا می‌کند، ادامه داد: احداث ۱۲۰۰ واحد مسکونی با تخصیص اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان در شهرک جوانان شامل ۱۰۹ بلوک با سه طبقه و هر طبقه ۳ واحد مسکونی در حال اجرا بوده و تسریع عملیات عمرانی این پروژه نیازمند حمایت دولت و همگرایی دستگاه‌های خدمات رسان است به طوری که تلاش داریم با همراهی شورای شهر و شهرداری این پروژه را تا پایان دوره ششم به بهره برداری برسانیم.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه در آخرین سفر رئیس جمهور شهید آیت الله دکتر رئیسی به تبریز، تصمیماتی مهمی در خصوص شهرک جوانان اتخاذ شد، تصریح کرد: برهمین اساس مقرر شد، شهرداری تبریز مطالعات کاشت ۵۰ هکتاری فضای سبز در شهرک جوانان انجام دهد و در رابطه با تحویل دادن زمین به شهرداری برای کاشت انبوه فضای سبز تاکنون اقدامی انجام نشده است.

هوشیار با تاکید بر اینکه مشخص کردن تکالیف دستگاه‌های اجرایی یکی از ضروریات تسریع عملیات عمرانی پروژه‌های بازآفرینی شهری تبریز است، افزود: پیگیری اختصاص بودجه دولتی در حوزه بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری در قالب نظارت بر برنامه ششم توسعه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز یکی از ضروریات برای تخصیص بودجه موردنیاز در این حوزه است.

یعقوب هوشیار پروژه بازآفرینی شهری “اسدگولی” یکی از پروژه‌های شاخص شهرداری در حوزه ساماندهی بافت ناکارآمد شهری خواند و تصریح کرد: طرح ساماندهی حاشیه نشینی اسدگلی در زمینی به مساحت ۱۱ هزار و ۴۱۲ مربع در قالب ۱۵ بلوک با گنجایش ۲۴۰ واحد مسکونی، ۱۳ واحد تجاری و ۶ واحد خدماتی توسط شرکت خانه سازی پیش ساخته آذربایجان در حال اجرا و احداث است.

وی در پایان تشکیل جلسات مشترک با حضور وزیر راه و شهرسازی و اعضای شورای اسلامی شهر را راهکار اساسی چالش‌های مربوط به بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری تبریز خواند.

دکمه بازگشت به بالا