عمومی

در ماجرای پلنک قائمشهر چه کسی مقصر بود؟

حیوان بیچاره از این طرف به آن طرف می دوید و مردم از هر طرف فریاد می زدند. با این حال، آنها گوشی های خود را فراموش نمی کنند و باید آن لحظات را نیز ضبط کنند! پس از ساعت ها تعقیب و گریز، چندین گلوله شلیک شد و زندگی پلنگ قائمشهر پایانی تلخ داشت.

هیچ کس برای مبارزه با حیوانات ولگرد آموزش ندیده است. نه آتش سوزی، نه هلال احمر، نه مردم و نه محیط زیست. در نهایت راهی جز تیراندازی برای پلیس وجود ندارد!

اما داستان در یک روز به پایان نمی رسد. آن طرف ایران یک نفر با تراکتور قصد داشت خرسی را بگیرد که ممکن بود کمرش بشکند و حیوان بیچاره بمیرد.

در حالی که ویدئوهایی از انقراض حیوانات کمیاب در کشورمان ضبط شده است، صحنه هایی از برخورد انسان ها در سراسر جهان در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد که مادران و کودکان منتظر عبور از خیابان هستند. رهگذران یا دیگر تصاویر طبیعت از پریدن خرس او جلوی آنها وارد رودخانه شد و با خوشحالی از او عکس گرفت.

به نظر می رسد تفاوت زیادی بین ما و آنها وجود دارد. آنها برای رویارویی با چنین صحنه ای آموزش دیده بودند اما ما نه. اما چه کسی مسئول آموزش مردم است؟ سازمان محیط زیستی که حتی سلاح بیهوشی ندارد؟

البته نمی توان گفت که در این زمینه فرهنگ سازی نشده است. نقش یوزپلنگ ایرانی در لباس تیم ملی کار بزرگی است و به جهانیان نشان داده که حیوانات مشابهی داریم اما حفاظت از آنها برایمان سخت است. اما از نظر برنامه درسی در این رشته می توان به مجموعه «پایتخت» نیز اشاره کرد. وقتی فریبا از گفتگو با پلنگ مازندرانی با غریبه ها برمی گردد، حیوان ناجی می شود اما خودش ناتوان است.

در حالی که بسیاری از کشورها، از جمله آلمان، شبکه‌هایی برای آموزش انسان و حیوانات و آموزش عشق به حیوانات به فرزندان خود دارند، نه تنها برنامه‌ای در این زمینه نداریم، بلکه گاهی اوقات در پشت بام و استفاده از حیوانات به عنوان اسباب بازی کوتاهی می‌کنیم. برای بچه هایمان این کار را می کنیم تا آب در دلشان تکان نخورد. حالا می‌خواهد آن حیوان مرغ یا خرگوش، سگ یا همستر باشد.

اگرچه اجداد ما با حیوانات مهربان بودند و حتی خود را وقف آنها کردند، اما در تاریخ، وقتی صحبت از “غذای مرده” می شود، دهان به دهان و باور عمومی در مورد ظلم و ظلم سگ ها به میان می آید. نرم شدن موی گربه برجسته است. عکس زنده ناصرالدین شاه با پلنگ هایی که شکار کرده نیز بالاترین رکورد حیوانات است! اما کمتر کسی می داند که وقف سگ یکی از جالب ترین و عجیب ترین موقوفات سال گذشته در شهر مشهد بوده است. این موقوفات در واقع محلی برای نگهداری سگ ها بود، حیواناتی که گروهی از زائران مشهد مقدس را همراهی می کردند و برای حفظ حرمت حرم امام رضا (ع) اجازه رفتن به آنها را نداشتند. وارد حرم شوید صاحبان این سگ ها به موقوفه ای که برای آن ساخته شده بود رفتند و سگ ها را در آنجا رها کردند تا نگهداری شوند و بخورند.

«متاسفانه، حتی در کتاب های درسی نیز آموزش نحوه برخورد با حیوانات وجود ندارد. هیچ صحبتی از ارزش حیوانات در طبیعت وجود ندارد. به عنوان مثال پلنگ حیوانات بیمار یا مسن را در طبیعت می کشد و این امر از انتقال بیماری به سایر حیوانات جلوگیری می کند، بنابراین پلنگ نقش مهمی در محیط زیست دارد.

هوشنگ ضیایی، زیست شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با ترند روز، گفت: باید در این زمینه به مردم به ویژه کودکان آموزش های لازم داده شود، زیرا تا زمانی که حیوان مورد اصابت قرار نگیرد، حمله نمی کنند، انسان هستند.

وی افزود: در سال‌های اخیر به دلیل کاهش طعمه پلنگ، پلنگ‌ها به‌ویژه آن‌هایی که به هر دلیلی قادر به شکار نیستند، در شهرها و روستاها در جستجوی غذا، به‌ویژه سگ‌هایی که بسیار مورد توجه آن‌ها هستند، پرسه می‌زنند. گفت. هوی یکی از دوستان کردستانی با من تماس گرفت و گفت حیوانی سگش را برده است. وقتی به اطراف نگاه کردم، متوجه نقش پلنگی شدم. در بسیاری از نقاط ایران از جمله ویرجینیا پلنگ هایی در اطراف شهر یافت می شود که بیشتر آنها برای شکار سگ می آیند. این طبیعی است و حتی در هند پلنگ آزادانه در شهر حرکت می کند و مزاحمتی برای مردم ایجاد نمی کند. پلنگ ها گاهی مسافت های طولانی را طی می کنند تا طعمه خود را بگیرند. به عنوان مثال، دوربینی که اخیراً در جزیره اشک در پارک ملی دریاچه ارومیه نصب شده است، برای اولین بار از پلنگ ها عکس گرفته و تصاویری را منتشر کرده است که به دلیل زیستگاه پلنگ، در دامنه کوه های سهند، یک اتفاق نادر است. کیلومتر دورتر از جزیره “جزیره باید بین زیستگاه، گل و لای، آب های عمیق و کم عمق مسیر طولانی را طی کند.”

او گفت: «مردم ما تقریباً با حیوانات غریبه هستند. در بسیاری از کشورها باغ وحش های متنوعی در سطح محلی، استانی و ملی وجود دارد و کودکان در این مناطق با حیوانات آشنا می شوند و در بیشتر کشور ها باغ وحشی وجود دارد که کودکان می توانند حیوانات را از نزدیک بشناسند و می توانند. آنها را لمس کنید حیوان .. بین حیوان و کودک پیوند عاطفی ایجاد می کند، اما اینجا اینطور نیست و علاوه بر این، داستان های عجیبی هم توسط بچه ها به صورت شفاهی تعریف می شود. حتی در اشعار نیز نمونه هایی از آن وجود دارد، مانند شعر سعدی که می گوید: «پلنگ تیز دندان غمگین است / گوسفند غمگین است».

ضیایی می‌گوید: «به طور کلی خانواده‌ها تصویر خوبی از حیوان ندارند و همیشه ترس از قرار گرفتن در آن موقعیت وجود دارد. رسانه های خارجی برنامه های زیادی برای آموزش حیوانات انجام می دهند، اما در کشور ما تا چه حد برنامه هایی در مورد ارزش های حیوانات و نحوه برخورد با حیوانات وجود دارد؟ در بسیاری از کشورها بازدیدهایی برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود که در کشور ما به تازگی شروع شده است اما به درستی اجرا نشده است. متأسفانه بسیاری از دانشجویان محیط زیست هرگز شهر را ترک نکرده اند، اما پنجاه درصد کار آنها در طبیعت است.

وی همچنین با اشاره به پارک پردیسان گفت: پارک پردیسان بزرگترین پارک ملی خاورمیانه محسوب می شود و آب و هوای ایران از زیستگاه های هیرکانی گرفته تا تالاب ها متفاوت است و بندر انزلی و کویر ایران با انواع جانوران ساخته شده است. اما متأسفانه وجود نداشتند و ما اکنون در تلاش هستیم تا سرزمین آنها را از غارت غارتگران و رانت خواران حفظ کنیم. در ذهن کودکان و حتی دانش آموزان وجود این مکان ها وجود دارد. کشور، چگونه می توانند در یادگیری و یادگیری در حیات وحش و محیط زیست کشور خود موفق شوند؟

ضیایی معتقد بود: حادثه پلنگ در قائمشهر نمونه نادری است و امیدوارم دیگر شاهد چنین وضعیتی نباشیم، اما نباید فراموش کرد که بسیاری از مردم به دنبال پلنگ، حیوانی که در گذشته آرام بود، رفتند. بسیار آرام بود، ترسید، هرچند در این بین دو مامور نیز مجروح شدند، متاسفانه نیروهای محیط زیست به ویژه پلیس فاقد تجهیزات و ابزار بوده و آموزش کافی در زمینه کنترل حیوانات ندیده اند. پلیس و آتش نشانان برای برخورد با موارد نیاز به آموزش دارند. به نظر من اگر حیوانی چنین حیوانی را دید باید از هر گونه فعالیتی که حیوان را بترساند پرهیز کند و وقتی حیوان به یک مکان پناه می برد منتظر ورود محیط بانان باشد و به آنها نزدیک نشود. من قصد ندارم آنچه را که اتفاق افتاده دست کم بگیرم، اما اگر پلنگ ولگرد و خشم وجود داشته باشد در قائمشهر که به بشریت آسیب می زند، رسانه ها و مردم مطمئناً اقدامات پلیسی را که در آنجا حضور داشتند، بررسی خواهند کرد.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا