اقتصادی

درخواست وزیر نیرو از مردم برای کاهش مصرف برق

وزیر نیرو با بیان اینکه پیک مصرف برق سال جاری نسبت به سال 1402 سریعتر آغاز شده است، گفت: مصرف برق امسال نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش ترند روز، علی اکبر محرابیان امروز سه شنبه در گفت وگویی تلویزیونی گفت: در چارچوب آماده سازی صنعت برق برای عبور موفق از اوج بار تابستان 1403 پروژه های متعددی در بخش های نیروگاهی، خطوط انتقال، توسعه پست و شبکه در دستور کار قرار دادیم و در همین راستا 9000 مگاولت آمپر پست در کشور در نظر گرفتیم که یکی از آن پست ها، پستی است که در منطقه سعادت آباد تهران مستقر شد و به پایداری برق و افزایش ولتاژ برق در مناطق شمال شرق و شمال تهران کمک خواهد کرد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در سال های گذشته در مناطق شمالی تهران با مشکل افت ولتاژ رو به رو بودیم، افزود: پروژه هایی که در نقاط مختلف کشور در نظر گرفتیم، 22 برابر ترانسفورماتوری است که اکنون در مراحل پایانی به سر می برد. این ترانسفورماتور 330 تن وزن دارد و توسط متخصصان داخلی در زنجان به مدت 6 ماه ساخته شده است و بیش از 20 روز زمان انتقال آن به تهران طول کشیده است.

وی در ارتباط با سختی فرایند انتقال ترانسفورماتور مورد اشاره از زنجان به منطقه سعادت آباد تهران اضافه کرد: در طول مسیر ناگزیر شدیم چندین ساعت فرودگاه مهرآباد را تعطیل کنیم تا این تراسفورماتور از مسیر باند فرودگاه عبور داده شده و ارسال آن به محل استقرار فراهم شود.

محرابیان در بخش دیگری از سخنان خود درباره برنامه های وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در فصل گرم سال گفت: برای مدیریت مصرف برق در فصل تابستان جاری اقدامات متعددی اجرایی شد که شامل توسعه ظرفیت نیروگاهی، توسعه شبکه و مدیریت مصرف است.

وی افزود: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون9000 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است و نیز 22 هزار مگاوات دیگر در حال ساخت است که بیش از نیمی از ظرفیت نیروگاهی در حال احداث به انرژی های تجدیدپذیر اختصاص دارد.

وزیر نیرو با اعلام این خبر که هفته آینده از یک بسته نیروگاهی تجدیدپذیر بهره برداری خواهد شد، ادامه داد: احداث 1100 کیلومتر خط انتقال برق و 9 هزار مگاولت آمپر توسعه پست ها از دیگر اقداماتی بود که برای عبور موفق از اوج بار سال جاری اجرایی شد.

محرابیان در مورد برنامه ریزی های انجام شده در بخش مدیریت مصرف توضیح داد: در بخش مدیریت مصرف نیز مجموعه اقدامات گسترده ای اجرایی شده است که از جمله آن تغییر ساعت کار ادارات با هدف استفاده از حداکثر روشنایی و دمای خنک روز در بخش اداری و افزایش ظرفیت برق تحویلی به بخش صنایع و خانگی انجام شد.

وزیر نیرو در ادامه گفت: در حال حاضر با افزایش 8 درصدی رشد مصرف بخش خانگی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم و زودتر از سال 1403 ایام پیک مصرف برق آغاز شده است و لذا از عموم شهروندان کشورمان می خواهیم مصارف خود را مدیریت کنند تا علاوه بر جلوگیری از صدور قبض های بالا در اثر افزایش مصرف، همچنین از مزیت شرکت در برنامه های تشویقی و پاداش های صرفه جویی استفاده کنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود در خصوص جزئیات پاداش های در نظر گرفته شده برای مشترکان کم مصرف بیان کرد: مشترکان در صورت کاهش مصرف برق خود علاوه بر اینکه می توانند تا رایگان شدن قبض پیش بروند، همچنین می توانند در پویش با انرژی یکی از برندگان خوش شانس میلیون ها جایزه در نظر گرفته شده اعم از بسته های اینترنت، لوازم برقی خانگی، 300 دستگاه خودرو باشند.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا