عمومی

دام کاسبان فنگ‌شویی – ترند روز

آیا درمان تغییر ساختار لوازم خانگی همانند روانشناسی محیطی است؟

به گزارش ترند روز خراسان او نوشت: «آیا شما و همسرتان در موضوعات مختلف سلیقه‌های متفاوتی دارید و حرف‌های یکدیگر را نمی‌فهمید؟ برای حل این مشکل، باید رنگ گوش خود را تغییر دهید، “آیا افسردگی شما شدید و غیرقابل کنترل است؟ از آینه بیشتر در خانه خود استفاده کنید و … شاید این روزها افرادی را در شبکه های اجتماعی دیده باشید که می گویند با فنگ شویی و تغییر دکوراسیون می توانید افسردگی را درمان کنید، شادی را به زندگی خود بیاورید، نتایج کنکور را تغییر دهید، برخی از آنها به این الزام طعم علمی و روانی می دهند و در مقالات یا سخنرانی های خود نام «روانشناسی محیطی» را ذکر می کنند، اما آیا این گفته ها از موضوع علمی روانشناسی است یا چیز دیگری؟

روانشناسی محیطی چیست؟

فنگ شویی یا روانشناسی محیطی؟ آیا در مورد روانشناسی محیطی و کاربردهای آن چیزی شنیده اید؟ آیا فنگ شویی گزینه ای برای روانشناسی محیطی است؟ روانشناسی محیطی شاخه ای از روانشناسی است که به بررسی رابطه بین انسان و دنیای بیرونی می پردازد. روانشناسی محیطی بر چگونگی تغییر محیط توسط انسان و تأثیر تغییرات محیطی بر تجربه و رفتار انسان تأکید می کند. البته این کلمه به طور کلی محیط را توصیف می کند که شامل دنیای اجتماعی، محیط، یادگیری و دنیای جدید می شود. روانشناسی محیطی تمام جنبه های رفتار و زندگی ذهنی انسان را در ارتباط با دنیای اجتماعی و فیزیکی پوشش می دهد.

فنگ شویی در لغت به چه معناست؟

فنگ شویی به معنای واقعی کلمه یک روش چینی برای ساخت خانه یا روشی برای چیدمان وسایل خانه بر اساس قوانین خاصی است. در اصل، فنگ شویی یک سیستم متافیزیکی و شبه فلسفی است که هدف آن انطباق افراد و محیط با یکدیگر به منظور ایجاد تأثیر مثبت بر کیفیت زندگی افراد، تغییرات در ساختار خانه، محل کار یا مطالعه است. در سال‌های اخیر، طرح‌های معماری با الهام از ایده‌های فنگ شویی در سراسر جهان رشد کرده‌اند و به خانه‌ها، ادارات، هتل‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و حتی باغ محدود نمی‌شوند.

به نام روانشناسی محیطی بهره ببرید

امروزه سودجویان به خصوص در فضای مجازی به فنگ شویی هجوم آورده اند و برای یافتن مشتری بیشتر و صحت ادعای خود در صحبت های وی نام روانشناسی محیطی را که علم تلقی می شود ذکر می کنند. امروزه برخی افراد به جای روانشناسی محیطی، فنگ شویی را تمرین می کنند. همانطور که می بینید روانشناسی محیطی به بررسی رابطه انسان با محیط و تاثیر محیط بر انسان می پردازد و کاملا علمی است. اگرچه این موضوع مشخص نیست، اما به این معنی است که خیلی به آن رسیدگی نشده است. شاید به همین دلیل است که برخی افراد می آیند و به راحتی فنگ شویی را به جای روانشناسی محیطی تمرین می کنند.

فنگ شویی مبنای علمی ندارد

فنگ شویی سیستمی از ارزشیابی و باور است که در گزاره ها، مفاهیم و نظریه های خود مبنای علمی ندارد. فنگ شویی، حداقل به شکلی که در دنیای سایبری می بینیم، چیزی جز شبه علم و خرافات نیست. در جامعه امروزی مردم از فنگ شویی در طراحی داخلی برای سلامت جسمی و روانی و افزایش ثروت استفاده می کنند. در کشورهای مختلف بسیار محبوب شده است و مشاوران فنگ شویی و هنری با تجزیه و تحلیل آنها پول زیادی به دست می آورند. مثلا فنگ شویی می گوید با گذاشتن آینه پشت اجاق گاز، ثروت شما دو برابر می شود. این سرگرم کننده نیست؟ سوال این است که اگر این خواب حقیقت دارد چرا مشکل فقر در یک ثانیه حل نمی شود؟

یک مشاور فنگ شویی در مورد خرافات استخدام کنید

در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد پیروی از فنگ شویی و تغییر دکوراسیون و چیدمان اشیا بر سلامت روان و به ویژه بیماری هایی مانند افسردگی تأثیر می گذارد. این در حالی است که افسردگی سخت تر از درمان با فنگ شویی و تغییرات تزئینی و … است و نباید این بیماری را دست کم گرفت. امروزه در برخی از کشورها، افراد مشاوری استخدام می کنند تا به آنها بگوید چگونه خانه خود را انتخاب و سازماندهی کنند، چه در نحوه قرارگیری مبلمان، چه در چه سازمانی برای شما ثروت به ارمغان می آورد و غیره. تمرین‌کنندگان فنگ‌شویی تا آنجا پیش رفته‌اند که می‌گویند فنگ شویی یک علم است و از خرافات مردم نهایت بهره را می‌برد. فنگ شویی به ابزاری برای فریب و فریب تبدیل شده است.

چرا این اتفاق افتاد؟

سوالات زیادی در مورد اینکه چرا فنگ شویی در یافتن پیروان موفق بود در زمانی که روانشناسی محیطی شکست خورد، وجود دارد. شاید به این دلیل که روانشناسی محیطی کمتر شیک و جذاب است زیرا هیچ رمز و رازی در کار آن دخیل نیست و هیچ اثر ناگهانی و عجیبی وجود ندارد که روانشناسان بتوانند به وعده های جذاب حتی اگر بی اساس باشند اضافه کنند. اصول روانشناسی محیطی مبتنی بر روش های علمی است، در حالی که فنگ شویی بر ارزیابی تکیه دارد و داده ها و سیستم های قابل اعتمادی ارائه نمی دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا