اجتماعی

«دارویاری» دوباره به ریل خود برگشت؛ تسویه بخشی از مطالبات داروخانه‌ها

این شرکت بیمه هفته گذشته مبلغ 30.000.000 آریاری از محل مطالبات داروخانه و مرکز اجتماعی را به عنوان بخشی از قرارداد تامین اجتماعی پرداخت کرد که طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی به زودی بخشی دیگر از خسارت پرداخت خواهد شد.

به گزارش ترند روز، طرح دارو با بازنگری در سیاست ارزی و کمک‌های دارویی اجرا شد و با هدف افزایش پوشش دارویی از سوم تیرماه سال جاری با پذیرش سهم سازمان بیمه‌گر اولیه انجام شد.

از روز اول اجرای این طرح، به دلیل معوق بودن مطالبات داروخانه ها، هشدارهایی مبنی بر شکست این طرح از سوی دست اندرکاران این پرونده منتشر شد و از مطالبات بیمه داروخانه به عنوان پاشنه آشیل طرح دارویی یاد می شود.

قائم مقام انجمن تامین اجتماعی ۱۵ مردادماه سال جاری اعلام کرد که «تامین اجتماعی آمادگی مشارکت در طرح دارو را دارد و هزینه سالانه اجرای این طرح ۱۲ میلیارد تومان است». البته تامین مالی این پروژه بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است.

همزمان بودجه ای از سوی سازمان برنامه و بودجه به سازمان های بیمه گر پرداخت و بخش زیادی از مطالبات داروخانه های طرف قرارداد تسویه شد و موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در گفت وگو با ترند روز اعلام کرد. . در تاریخ 5 شهریور ماه “ارزش کلیه نسخه های الکترونیکی در بخش غیردانشگاهی را در پایان تیرماه ثبت کردیم. در بخش غیر الکترونیکی تقاضا برای سه ماهه اول سال 1401 یعنی تا پایان خرداد ماه بوده است. نصب شده است.

به گفته وی، «برای اجرای طرح دارو، تامین اجتماعی برای همکاران وزارت بهداشت ایجاد شده است، بنابراین باید برای بیمه پیش پرداخت داشته باشند. در قسمت اول مقرر شد 2400 میلیارد تومان برای تامین اجتماعی در نظر گرفته شود که این اتفاق افتاد و تقریبا پرداخت تامین اجتماعی در داروخانه ها به حد مطلوب رسید، بنابراین مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد و برنامه و بودجه. سازمان به تعهدات خود عمل کرد.

در حالی که طی هفته های اخیر مسئولان تامین اجتماعی از اصلاح مطالبات داروخانه ها خبر داده اند، گلایه هایی از سوی نایب رئیس انجمن داروسازان مبنی بر عدم اجرای تعهد اجتماعی مطرح شده است. 20 مهرماه گذشته، فاطمی، رئیس انجمن داروسازان، اقدامات سازمان های بهزیستی را تهدیدی برای اجرای طرح دارویی دانست و گفت: حتی با وجود سومین ماه از اجرای طرح دارویی، این طرح اجرایی شده است. تامین اجتماعی بابت این تغییر هنوز باید ریال به داروخانه بپردازد، یارانه را پرداخت نکرده است، بدهی سال گذشته را هم پرداخت کرده اند و تایید کرده اند، اما طرح دارویی از تیرماه شروع شده و الان تامین اجتماعی نشده است. به مدت سه ماه پرداخت شده است، این موضوع نگران کننده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، باید فکری برای انجام آن وجود داشته باشد.

به گفته وی، خوشبختانه مبلغی که از جیب بیمار پرداخت می شود افزایش پیدا نکرده است اما داروخانه هایی هستند که همچنان دارو را به همان قیمت قبلی می دهند. این موضوع فشار زیادی به داروخانه ها وارد می کند. سازمان‌های تامین اجتماعی هزینه‌های بالایی دارند و در نتیجه بودجه‌ای که از سوی برنامه و بودجه به آن‌ها اختصاص می‌یابد، احتمالاً صرف مسائل دیگری می‌شود. زیرا اکنون بیمه سلامت خسارت را به موقع پرداخت می کند اما تامین اجتماعی پرداخت نکرده و این نشان می دهد که بدهی مربوط به داروها به تنهایی استفاده نمی شود. نامه ای به رئیس جمهور و وزیر بهداشت نوشتیم و اعلام کردیم که این موضوع نگران کننده است و باید به دقت بررسی شود.

به گزارش ترند روز، بیش از 12 هزار داروخانه مستقل در سراسر کشور مشمول قرارداد با سازمان تامین اجتماعی هستند. پیش از این مطالبات مرکز درمانی مانند سایر مراکز درمانی طرف قرارداد با تاخیر چند ماهه پرداخت می شد اما با مبلغ 2400 میلیارد تومان که از محل برنامه و بودجه سازمانی قبل از اجرای درور دریافت شده بود. طرح، بخشی از الزامات داروخانه در یک زمان تجدید نظر شده است. اما باز هم شاهد تاخیر در پرداخت به مراکز درمانی و در نتیجه طرح های دارویی بودیم تا جایی که برخی از بیمارستان ها اعلام کردند که دفترچه تامین اجتماعی را نمی پذیرند.

به گفته شهرام غفاری مدیرکل مراقبت های غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با وجود تمام مشکلات پیش آمده، سازمان بهزیستی نیز موفق به پرداخت بخشی از مطالبات طرفین قرارداد شده است.تامین اجتماعی امروز اما سازمان های بهزیستی در اجرای طرح داروخانه همکاری کامل داشته اند و از محل اجرای این طرح تا شهریور ماه نیازمندی های داروخانه را برآورده کرده اند و فقط تقاضای دو ماه شهریور و آنلاین باقی مانده است که خواهد شد. با حمایت مجلس و همکاری دولت به زودی پرداخت شد.

وی ضمن تشکر صمیمانه از همکاری تمامی طرفین به ویژه داروخانه ها تاکید کرد: افرادی که بیمه تامین اجتماعی هستند می توانند با مراجعه به مرکز طرفین قرارداد خدمات مورد نیاز خود را بدون مشکل دریافت کنند.

غفاری همچنین درباره بحث اخیر یکی از اعضای انجمن داروسازان مبنی بر اعطای مستقیم کمک مالی طرح دروار به داروخانه ها، اظهار کرد: این پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی هیچ ایرادی ندارد، هرچند مهم است، اما تصمیمی که باید در سطوح بالاتر و سیاستمداران اتخاذ شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا