عمومی

خالق خلّاق بخارا – ترند روز

در زمانی که برای بررسی ریتینگ رسانه‌ها و اطلاع از اخبار و اتفاقات جامعه راهی جز خرید روزنامه و مجلات وجود نداشت، کیوسک‌ها فرقه‌ای داشت. روزنامه‌نگاری که با گذشت زمان و گسترش فضای مجازی و اینترنت، این دلیل وجودی ضعیف‌تر و ضعیف‌تر شده است تا جایی که چند سالی است که روزنامه‌ها جای خود را به قهوه‌خانه‌ها و سیگارفروشی‌ها داده‌اند.

محدودیت های اخیر فضای مجازی و فیلتر شبکه های اجتماعی با قطع عرض اینترنت! همچنین باعث تکرار این جمله شد که تحریم ها آزادی ایجاد می کند و به همین دلیل حذف حوزه وسیع (که مشخصاً قبل از این تحریم ها چندان گسترده نبود) بهانه شد. به خود فرصت دهید تا هیجان را ببینید روزنامه ها و خواندن تیترها، به کیوسک روزنامه محله رفتم، جایی که بوی کاغذ و سرب نشسته روی صفحات روزنامه را حس نکردم، اما بوی تلخی قهوه را یادآوری کرد. من از تلخی این محرومیت و محدودیت ناعادلانه و البته!

اگر تا اوایل دهه 90 نام کیوسک ها با کارشان و دلیل وجودشان مطابقت داشت، امروز دیگر عنوان کیوسک به کارشان ربطی ندارد، حالا که روزنامه و روزنامه دوست ندارند قهوه هست. و عاشقان سیگار که دور این مغازه ها می چرخند و جمع می شوند، داشتم این روزها و ده سال گذشته را مقایسه می کردم که چشمانم به زیبایی بخارا باز شد و تأثیر ذهن خسته و پریشان مرا به نوشتن چند خطی واداشت. به استاد علی دهباشی که عمر گرانبهای خود را وقف فرهنگ و مدنیت این مرز و بوم کرد اما از اندکی که دادم برای این استاد فرزانه احترام شرعی قائل هستم.

اگر چه آثار بیشمار استاد جمالگی فاخر و بادوام است، اما بی شک ماندگارترین خلقت، ماندگارترین خلقت بخارا است. علاوه بر تیراژ و شماره منظم مجله، گواه این مدعا نام نویسندگانی است که در هر شماره بر روی جلد این مجله آمده است.

در قسمت روزنامه، در کنار مجلاتی که اغلب با تصاویر آرایش صورت های جذاب تبلیغ می کنند، جذاب ترین قسمت این قسمت از کافی شاپ ها و سیگار برگ ها کتاب بخارا است.سه در اواخر دهه 80 که با وجود رنگ و جلد زیر آفتاب، نام چاپ شده روی هر یک از این سه شماره (68/69/70) بدون توجه به قیمت تعیین شده توسط فروشنده (بیست برابر قیمت جلد) به اندازه دلخواه شما برای جذب مخاطب کافی است. . .) و شیراز زوار را در مجله هرسه بگیرید و تورک را شروع کنید.

مجله ای که می توانید مقالاتی از سیمین بهبهانی، عبدالحسین ازرنگ، محمدعلی سپانلو، عزت الله فولادوند، عبدالله کوثری، ایرج افشار، علی محمد افغانی و … را در آن مطالعه کنید. یکپارچگی قلم و افکار هر نویسنده ای نیاز به صرف روزها و ساعت ها برای خواندن هر یادداشت و مقاله دارد.

گرد هم آوردن چنین اندیشمندانی در رسانه های مستقل و مستقل بدون اراده قوی و اراده خالص در جهت صلاح فرهنگ کشور امکان پذیر نخواهد بود، لذا باید از استاد علی دهباشی قدردانی کنیم.

مهارت های او در عرصه رسانه، فرهنگ ادب و… آنقدر واضح و آشکار است که نیازی به تمجید و تایید حتی کمی ندارم. اجتماع و ایجاد فضای مناسب برای رشد نویسندگان و اندیشمندان، البته تحقق این فرض بستر مناسبی می‌طلبد که گاه با عبارت «کوتاه دستیم» توجیه می‌شود. ، اما شاید ما هستیم. می توان با پیگیری های استاد دهباشی و همتی کارهای بیشتری انجام داد تا به خرمی برسیم حتی اگر طول نخل و نخل متناسب نباشد.

وکیل-شیراز

6565

دکمه بازگشت به بالا