علمی و پزشکی

حمله یک سیاه چاله عظیم به سمت زمین!/ عکس

به گزارش خبرگزاری ترند روز، سیاهچاله‌های پرجرم که فعالانه تغذیه می‌کنند، از جمله سیاهچاله‌ای که در دست است، توسط ماده‌ای به نام دیسک‌های برافزایشی احاطه شده‌اند که در طول زمان به تدریج آنها را تغذیه می‌کنند. برخی از موادی که آنها نمی بلعند سپس به سمت قطب‌های خود هدایت می‌شود، جایی که متعاقباً با سرعت نزدیک به نور یا نسبیتی به بیرون منفجر می‌شود. این تابش الکترومغناطیسی بسیار پرانرژی و بسیار درخشان خواهد بود. این رویدادها به عنوان بلازار شناخته می‌شوند.

فوران عظیم سیاه‌چاله‌ای به سمت زمین می‌آید!/ عکس

این بلازار که Markarian ۴۲۱ نامگذاری شده و در صورت فلکی دب اکبر قرار دارد، با کاوشگر قطب سنجی پرتو ایکس ناسا (IXPE) که در دسامبر ۲۰۲۱ پرتاب شد، مشاهده شد. قطبی شدن این جریان یک شگفتی را برای اخترشناسان آشکار کرد و نشان داد که بخشی از جت که در آن ذرات در آن شتاب می‌گیرند، محل میدان مغناطیسی با ساختار مارپیچ نیز است.

بیشتر بخوانید:

میتسوبیشی از رقیب هایلوکس رونمایی کرد/ پیکاپی که جایش در ایران خالی است/ عکس

پیام‌رسان «بله» امن است؟/ پاسخ سازمان فناوری اطلاعات

جریان‌های بلازار می‌توانند میلیون‌ها سال نوری در فضا امتداد داشته باشند، اما مکانیسم‌هایی که آنها را پرتاب می‌کنند هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند. با این حال، این اکتشافات جدید پیرامون فوران مارکاریان ۴۲۱ می تواند تا حدودی این پدیده کیهانی شدید را روشن کند.

منبع: space.com

۲۲۷۲۲۷

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا