اجتماعی

«حذف بیماری‌های مادرزادی جنین» و «احتمال تولد فرزندان سفارشی» با تکنیک IVF

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به اینکه امکان انجام IVF در زوجین بدون مشکل باروری نیز وجود دارد، در مورد این روش اطلاعاتی بیان کرد.

دکتر. علی صادقی تبار در گفت وگو با ترند روزوی در خصوص IVF تصریح کرد: هر گاه لقاح یا ایجاد جنین در خارج از بدن مادر و در آزمایشگاه صورت گیرد به آن IVF می گویند. این عمل را می توان به روش های مختلفی انجام داد که رایج ترین روش آن میکرواینجکشن است. در این روش سلول اسپرم با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف زیر میکروسکوپ به داخل سلول تخمک تزریق می شود.

وی افزود: IVF حتی برای افرادی که مشکل باروری ندارند نیز قابل انجام است. بنابراین تکنیک IVF برای کسانی که قادر به زایمان هستند ولی از بیماری های ارثی رنج می برند استفاده می شود و اصلاح ژن آنها ضروری است. رایج ترین تغییر ژنتیکی برای کسانی است که می خواهند فرزندی با تعیین جنسیت خاص داشته باشند. اما به طور کلی تنها بخش کوچکی از کسانی که به یک مرکز تعطیلات مراجعه می کنند این موضوع را در دستور کار خود قرار می دهند.

وی تاکید کرد: مشخص است که در آینده با پیشرفت دانش ژنتیکی، می توان با انتخاب ژن های خاص و ورود به انتخاب این ژن ها، از تکنیک IVF برای تولید کودکان مصنوعی استفاده کرد. مثلاً برای تولید کودکان با ضریب هوشی بالاتر، قد بلندتر، با رنگ چشم خاص و … از IVF استفاده شود.

صادقی تبار با اشاره به اینکه اکنون انتخاب ژنتیکی یک رویا محسوب می شود، تصریح کرد: اما با پیشرفت علم دور از دسترس نیست و شاهد انجام بیشتر تکنیک IVF برای افراد سالم خواهیم بود.

وی در خصوص استفاده از روش IVF در کشور نیز گفت: این روش شناسایی جنسیت و رفع بیماری های صعب العلاج مانند تالاسمی، سیستیک فیبروزیس (CF)، ناشنوایی برای همیشه، چاقی، نابینایی مادرزادی و سایر بیماری هایی است که زندگی فرد را می سازد. دشوار. .انجام شد یکی از تخصص های مرکز باروری ابن سینا حذف ژن های غیرطبیعی و نقایص مادرزادی در جنین است.

وی با اشاره به اینکه حذف ژن های معیوب در IVF برای تولد فرزند سالم نیازی به رعایت قانون ندارد، گفت: البته اگر خانواده ای بخواهد فرزندی با چشمان خاص داشته باشد، ما آینده هستیم. رنگ یا… ممکن است مراحلی طی شود باید برای آن درست فکر کرد.

وی افزود: دلیل اینکه دنیا به سمت IVF پیش می رود این است که افراد با این تکنیک می توانند باروری را حفظ کنند. یعنی مثلا مادر 37 ساله ای که توانایی به دنیا آوردن 3 یا 4 فرزند را به طور طبیعی ندارد، می تواند با انجام IVF جنین ها را فریز کند و هر زمان که بخواهد باردار شود. صرف نظر از این، افراد هر روز از تکنیک های IVF برای بقای فرزندان خود استفاده می کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا