اجتماعی

جزییات دادگاه کلاهبرداری از طریق فروش خودرو/ متهم: تصمیم اشتباه گرفتم و سناریو آدم‌ربایی خودم را طراحی کردم

پرونده فروش خودرو چند شاکی (کلاهبرداری شبکه ای) با حدود 2000 شاکی صبح و عصر امروز به ریاست قاضی حسین سعیدی در باب 104 دادگاه کیفری دو ساوجبلاغ برگزار شد.

به استناد کیفرخواست صادره از سوی دادستان و انقلاب ساوجبلاغ، آقایان حسین سامانی پور، مصیب مدنی پور، علی سامانی پور، یاسر سامانی پور فرزند صفی الله، یاسر معدنی پور فرزند نورعلی، فرزاد معدنکن فرزند فرهادین پور، حسص. ، فرزند حبیب الله، محمد مدنی پور فرزند نورعلی، عباس سامانی پور فرزند عبدالله، محسن مدنی پور فرزند حبیب الله، وحید مدنی پور فرزند نورعلی، ابوالفضل مدن کن فرزند تقی، حسین معدندار فرزند زکریا، عبدالله رنجبریاپور، علی سامانی پور فرزند حجت الله، روح الله رنجبرپور فرزند زکریا، هادی آزاد فلاح فرزند حجت الله، مرتضی مدن نژاد فرزند حسین، سید عباس حسینی فرزند سید ابراهیم، ​​وحید بیگ زاده فرزند کرمعلی، احمدرضا حمدالعمری مرتضی عاصلی. فرزند رمضانعلی، سید احمد حسینی فرزند سیدفرید، روح الله معدن کن فرزند احمد، علی بیگ زاده فرزند کرمعلی، مرتضی مادردار فرزند رضا، اکبر مادردار فرزند کاظم، محسن سامانی پور فرزند خداکرم، رضا بهزادنیا فرزند حسین، میثم آذردار فرزند حمدالله، سجاد آذردار فرزند عبدالله، مسعود امام قلی فرزند حمدالله، سجاد آدار فرزند حمدالله مدالوصن، امیرحوثی سید حسین حسینی فرزند سید فرید، داوود کلانکی فرزند یوسف، سید ولی الله حسینی فرزند سیدعلی، مرتضی ارمندی فرزند محمد، حمید مادردار فرزند محمد، سمیه سامانی پور فرزند محمدرضا، مصطفی سامانی پور لطفعلی سن، یحیی، امیر مدنی پور فرزند خدا کرم، حامد معدندار فرزند محمد، نیما توکلی فرزند غلامرضا، رضا کرمی فرزند ناصر، حسین مدنی فرزند عباس، مهدی معدندار فرزند احمدرضا، امیرحسین حبیب نیا فرزند قدرت الله تقی مدنی فرزند نیازعلی; آنها به همکاری با متهم ردیف اول حسین سامانی پور متهم هستند که مبالغ هنگفتی را از شکات دریافت کرده و قصد داشته از طریق متهمان عمده اموال متهمان کلاهبرداری را تصرف کنند.

بر اساس کیفرخواست صادره، ارزش اموال کشف شده از 670 شاکی 865 میلیارد ریال بوده است که متهم با جذب افراد و دادن پورسانت به آنها اقدام به کلاهبرداری کرده و با کسب سود، اقدام به خرید خودرو از بازار می کند.

امین سپهری پور نماینده دادسرا گفت: این کلاهبرداری در سه مرحله صورت گرفته است. متهم که قرارداد دارد و گاهاً قراردادی ندارد، با تحویل خودرو به فردی قول دریافت پول را داده است.

وی افزود: به عنوان مثال اگر قیمت پراید 35 میلیون تومان بود، متهم 30 میلیون تومان از مردم گرفت و سپس در شعبه سیمان مشغول به کار شد.

سپهری پور ادامه داد: وجه دریافتی ابتدا به حساب واسطه واریز می شد و پس از برداشت کارمزد توسط واسطه، وجوه به حساب شخص اولیه واریز می شد.

وی با بیان اینکه در مرحله اول وسوسه مردم برای دادن خودروی صفر کیلومتر به متهم شده است، گفت: از اداره محترم تقاضای اشد مجازات برای متهم دارم.

با دستور قاضی، حسین سامانی پور متهم ردیف اول پرونده در محل قرار گرفت.

متهمان ضمن رد اتهامات، توضیحاتی ارائه کردند.

وی در مورد فرارش گفت: همه جا بود اما من فرار کردم. در میان فشار و اضطرابی که داشتم، تصمیم اشتباهی گرفتم و قصد ربودن داشتم و فاش کردم که شخصی مرا ربوده است.

متهم ردیف اول گفت: تنها اشتباه من طراحی سناریوی آدم ربایی بود که اعتراف می کنم به دلیل فشار و اضطراب بوده است.

او همچنین گفت که از فرار برگشته و خود را به کلانتری معرفی کرده است.

متهم در دفاعیات خود اظهاراتی متناقض داد که نمایندگان دادسرا و قاضی نیز به آن پیوستند.

قاضی خطاب به متهم گفت: چطور می‌خواهید پول مردم را پس بگیرید؟ متهم گفت: همه خودروها را از بازار خریدم و به مردم دادم.

قاضی در گفت و گو با متهم گفت: در ادعای خود که قبلا نوشته و امضا کرده اید، گفته اید که با ایران خودرو ارتباط داشته اید و از آن برای گرفتن خودرو استفاده کرده اید، اما اکنون می گویید این خودروها از خودرو خریداری شده است. بازار باز است!»

قاضی ادامه داد: در صفحه 1615 پرونده آمده است که شما در تاریخ 11 آذر 99 برای یک دستگاه پراید 2 عددی به ارزش 99 میلیون تومان قرارداد تهیه کرده اید، اما در تحلیلی که از قیمت خودروها در بازار دریافت کرده ایم. زمان.75 میلیون اشک قیمت هر دستگاه، سوال بزرگ این است که چرا فرزانگان باید خودروها را با ضرر به مردم بفروشند؟

قاضی بارها این سوال را از متهم پرسید اما او حاضر به پاسخگویی نشد.

پس از پایان محاکمه به دستور قاضی علی سامانی پور، برادر متهم ردیف اول پرونده به دادگاه معرفی شد.

وی در پاسخ به سوال قاضی: «در ازای قرارداد فروش خودرو چقدر از برادرتان پول دریافت کردید؟ گفت: چون حسین برادر من است از او پول نگرفتم.

قاضی بار دیگر متهم ردیف اول را به محل احضار کرد.

وی در گفت و گو با متهم گفت: در پاسخ به سوالی درباره موجودی کلاهبرداری داریوش کوهکن (متهم) مشخص شد که وی 103 میلیارد تومان تراکنش مالی با شما داشته و 1253 دستگاه خودرو خریداری کرده است، بنابراین 1200 دستگاه به شما تحویل داده شده است. . است.

متهم گفت: برای کسب سود بیشتر 5 سانتافه یک میلیارد خریدم و فروختم که به ازای هر سانتافه 600 میلیون تومان سود کردم و بعد زمین خریدم.

قاضی از متهم پرسید: وقتی گفتی به واسطه ها سود دادی چقدر سود بود؟

متهم پاسخ داد: من از دو طریق به واسطه پول پرداخت کردم، یک راه این بود که مستقیماً از شخصی که سهم هر واسطه را از حسابم واریز کرده بود، به روشی دیگر کل پول به حساب واسطه واریز شد و پس از برداشت از حساب آنها. . سهم، مابقی پول به حساب من واریز شد.

قاضی از متهم خواست از فروش خودروها و پولی که زمین خریده سود کند، آن زمین کجاست؟

متهم گفت: در هشتگرد زمینی را یک میلیارد و 200 میلیون تومان خریدم که الان 5 میلیارد تومان است.

قاضی از متهم پرسید آیا شما کارمند ایران خودرو هستید؟ و او پاسخ داد: نه.

رئیس دادگاه ادامه داد: «چرا به مردم گفتید برادرزاده‌اش کارمند ایرانی خودرو است که می‌تواند ۹۰ میلیون تومان بگیرد و از یک طرف با پرداخت ۱۲۰ میلیون تومان به آنها خودرو صفر می‌فروشد. و با سود کمتر؟”

پس از پایان محاکمه، نماینده دادسرا با متهم پرونده صحبت کرد و گفت: سوال اصلی من و دادگاه این بود که بیت المال چه شد؟

قاضی اظهارات دادستان مبنی بر قانع کننده نبودن دفاعیات متهم را تایید کرد.

در جلسه عصر، متهم علی سامانی پور پسر عموی متهم ردیف اول دفاعیات خود را ارائه کرد.

علی سامانی پور گفت: من کارمند قراردادی بیمارستان بودم و از زمان انتصاب من به عنوان سرپرست مراقبت بیمارستان تا دستگیری حسین سامانی پور حدود 20 تا 25 روز می گذشت.

سامانی پور با بیان اینکه برخی از متهمان به دروغ گفتند پول قرض کرده ام تا به همکارانم در بیمارستان بدهم تا پول ثبت نام خودرو را به من پس دهند، افزود: من آنجا زندگی می کردم و در پرونده بیمارستان هستم. اهميت دادن. من مسئول مراقبت از بیمارستان بودم.

قاضی در پاسخ به اظهارات متهم مبنی بر اینکه ما کار اقتصادی می کردیم، گفت: شواهد موجود در مدارک پرونده نشان می دهد که شما خودسوزی کرده اید نه کار اقتصادی. شما یک ماشین را با ضرر 70 درصد فروختید.

قاضی به متهم گفت: شما سود کلانی از پول عمومی به دست آورده اید.

قاضی سعیدی پس از پایان جلسه گفت: متهمان گفتند اگر راست می گویید مستقیماً از نمایندگی ایرانی خودرو همدان خودرو گرفته اید، چرا باید نزد شما ثبت نام می کردند؟

سامانی پور گفت: از دلال همدانی خودرو نگرفتم.

قاضی سعیدی افزود: خود شما گفتید که به صورت گروهی کار اقتصادی انجام می دهید.

سامانی پور توضیح داد: بله.

قاضی از متهم پرسید: با پول 700 ناشر چه کردی؟

سامانی پور گفت: با حسین سامانی پور کار کردم و به حسابش پول واریز کردم و ماشین را به من تحویل می داد.

قاضی سعیدی در گفتگو با متهم گفت: آقای سامانی پور خودرو را به شما تحویل نداده است، شما با مشتری قرارداد داشتید.

سامانی پور گفت: معامله ای نداشتم. با افزایش فشار، حسین سامانی پور به من گفت اگر می توانی از بازار خودرو بخری؟

سپس متهمان آخرین دفاعیات خود را ارائه کردند.

شایان ذکر است در جریان محاکمه برخی از متهمان گلایه خود را به صورت تصویری بیان کردند.

در نهایت قاضی سعیدی ختم دادگاه را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

کارآفرین اسکما سایت دیوار به دلیل درج آگهی فروش کانال در مسجدسلیمان بازداشت شد.

اسکما با وعده فروش نوزاد

47231

دکمه بازگشت به بالا