اجتماعی

جزئیات امدادرسانی در متروپل از زبان رییس مدیریت بحران/ تقویت ناوگان هوایی اطفای حریق

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن تشریح امدادرسانی ها در پی ریزش این کلانشهر، بر لزوم مراقبت از امنیت بازار تهران، تقویت جت های آتش نشانی و تکمیل اطلس ملی طبیعی تاکید کرد. بلایا.

به گزارش ترند روز، محمدحسن نامی در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) گفت: پس از دو سال وقفه به دلیل تاج گذاری، امسال این مراسم برگزار شد و تعداد زیادی از حاضران و مردم بسیاری از استان های کشور خواستار شدند. برای دیدار با استاد عالی.” رهبر معظم انقلاب در این مراسم حضور داشتند.

وی در یک برنامه زنده تلویزیونی ادامه داد: خوشبختانه برای این مراسم سازماندهی شد و حدود 300 هزار نفر در جشن سی و سومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) شرکت کردند.

جزئیات امدادرسانی در پایتخت از سوی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور

نامی در پاسخ به سوالی مبنی بر ریزش ساختمان کلانشهر گفت: در اولین ساعات حادثه استاندار خوزستان و معاونانش، فرماندار آبادان و …. وزیر کشور با وجود گرد و غبار، همان شب با یک فروند هواپیمای سبک وارد آبادان شد و در محل حاضر شد. حدود هفت نفر با من بودند.

وی گفت: همان شب مرکز بحران کشور و کمیته در مسجد نزدیک کلانشهر فعال شد. ما دائماً از شهرهای مختلف برای کمک در تماس بودیم و از آنها خواستیم که نیایند.» به خاطر این غم بزرگ که بر مردم آبادان وارد شد، همه غمگین شدند و خواستند به نحوی شرکت کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با انتقاد از اینکه امدادگران دیر رسیدند و مردم کار امداد و نجات را آغاز کرده اند، گفت: امدادگران در همان ساعت اول رسیدند فاجعه. البته با توجه به حضور وزیر کشور، از همان شب اول تسریع در اقدام صورت گرفت، اما آتش نشانان اهواز، خرمشهر، آبادان، ماهشهر و… صبح در محل حاضر شدند.

وی با بیان اینکه آتش نشانان شیراز، تهران، اصفهان و حتی ایلام در محل حضور داشتند، افزود: حتی قصد حضور در شهرهای دیگر را داشتند اما از آنها خواستیم حضور نداشته باشند. رئیس جمهور به شهردار تهران دستور اعزام آتش نشانان به سایت پلاسکو را صادر کرد.

نامی با بیان اینکه ساختمان کلانشهر زیربنای 45 هزار متر مربعی دارد، علت آن را عدم کفایت پیمانکاران، مهندسان ناظر و غیره دانست. البته آنها به دنبال تعمیر بودند که یک بار ساختمان فرو ریخت. موقعیت این ساختمان نیز برای کمک رسانی مشکل است. این بنا در خیابانی 12 متری به نام امیرکبیر و خیابانی 4 متری است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ساختمان کلانشهر هنوز به بهره برداری نرسیده است و فقط طبقه همکف و چند طبقه در کف کار می کند و مابقی وجود ندارد. در طبقه همکف و سمت چپ ساختمان اولین ساختمان اداری قرار داشت و تعدادی مغازه از جمله آب میوه فروشی، آزمایشگاه و … وجود داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چند نفر زیر آوار هستند، گفت: سحرگاه کسی نمی تواند بگوید چند نفر زیر آوار هستند. مسافران زیادی به آبادان سفر کردند و افراد زیادی از آنجا عبور کردند. مسیر چهار فوتی (4 متری) پر از ترافیک بود. بخش هایی از ساختمان فروریخت و چند نفر دستگیر شدند. برخی زیر آوار بودند و برخی همچنان با تلفن همراه کار می کردند که کار امداد و نجات را دشوار می کرد.

نامی همچنین گفت که کارگران در طبقات پایین کار می کردند: یک زیرمجموعه هفت یا هشت نفری کار می کردند. خانه دارای طبقه منفی و نیم متر بد بود که مدتها زیر آب بود. این بنا قرار بود در شش طبقه ساخته شود اما در 13 طبقه ساخته شد.

وی همچنین گفت: این حادثه ظهر رخ داد و می دانید که در آبادان به دلیل گرمای هوا در حال حاضر افراد زیادی در حال تردد نیستند و برخی مغازه ها تعطیل هستند. به جای ساعت هفت شب، تعداد زیادی کشته شدند.

رئیس سازمان بحران کشور افزود: آمار دقیقی وجود ندارد. کمیته های علمی، فنی و مهندسی تصمیم گرفتند که کدام قسمت از آوار برداشته شود یا خیر. از طرفی نگران ریزش خانه مجاور بودیم بنابراین سعی کردیم دو خانه مجاور را تخریب نکنیم، زیرا اگر فرو بریزد کار امداد و نجات را پیچیده می کند. تلاش ما باعث نجات و نجات افراد زنده شد. محدودیت های جغرافیایی هم عملیات را سخت می کرد و همانطور که گفتم دو راهرو چهار فوتی و 12 فوتی وجود داشت.

در کلان شهر، دقت سرعت را قربانی نکردیم

نامی تاکید کرد: در حادثه متروپلیس و به خصوص در مرحله اول، دقت سرعت را فدای نکردیم و اگر جراحی را سریع‌تر انجام می‌دادیم، دسترسی ما به بازداشت‌شدگان و قربانیان احتمالی مشکل‌تر بود. مثلاً اگر صبح زود جرثقیل به وزن 300 تن بیاوریم یا تاور کرین نصب کنیم با عرض راهرو محدود می شود. وقتی از طریق تجهیزات نجات و سگ های نجات فهمیدیم که او دیگر انسان نیست، سرعت خود را افزایش دادیم. ما دو خانه در شرق را تخریب کردیم تا اجساد قربانیان را به سرعت بیاوریم.

وی با بیان اینکه وزیر کشور در این 6 شب و پنج روز استراحت نکرد، افزود: احتیاط کرد: در مدت کوتاهی توانستیم در این مورد نتیجه گیری کنیم.

تجهیزات امداد و نجات کلانشهر با پلاسکو قابل مقایسه نیست

رئیس سازمان بحران کشور با بیان اینکه مقایسه هایی بین اتفاقات کلانشهر و پلاسکو وجود دارد، گفت: تجهیزاتی که به اینجا آوردیم قابل مقایسه با پلاسکو نیست. پلاسکو ناگهان فروریخت و ساختمان ها و تجهیزات قدیمی هستند اما کلانشهر کاملا سیمانی شده است. میدان ما در پلاسکو بزرگ است. اما اینجا ما محدود بودیم.

نامی با بیان اینکه دولت حمایت مالی خوبی از رویدادهای کلانشهر انجام داده است، افزود: بدیهی است که مردم نیز از حمایت های خوبی برخوردار شدند، دو خانه مجاور که تخریب شد، قبلا توسط صاحبان آنها ساخته شده بود. در آبادان هم از تجهیزات جدید استفاده کردیم مثل دستگاه برش پلاسما که سیمان را به راحتی برش می دهد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: البته مردم آبادان نیز به برخی از مسئولان مانند شهردار آبادان اعتراض کردند و مخالفتی با دولت نداشتند. عده ای می خواستند از این موضوع سوء استفاده کنند، اما مردم آبادان دنبال آنها نشدند و دیدیم که چگونه از امدادگران تشکر کردند.

وی همچنین درباره تدوین طرح ملی کاهش خطرات و بلایا که بر عهده سازمان های مدیریت بحران کشور تعریف شده است، بیان کرد: نظام مهندسی و … یک تیم هشدار دهنده برای بازدید و هشدار مستمر تشکیل داده ایم و اگر اقدامات لازم برای تقویت سیستم های موجود انجام نشود، ساختمان پلمب می شود.

بازدیدهای ایمنی طولانی مدت از پل ها و متروها مورد نیاز است

نامی با بیان اینکه باید از مکان هایی مانند پل، مترو و … بازدیدهای دائمی ایمنی انجام شود، گفت: تیم های فنی و مهندسی دانما باید در آنجا حضور داشته باشند و از مکان هایی که فکر می کنند خطر کمی وجود دارد بازدید کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه باید در ساختار مهندسان ساختمان تغییری ایجاد شود، گفت: اگر کارشناسان طرح را به تفصیل تایید کنند، شهر، ساخت این ساختمان‌ها نیز باید با همان ضوابط باشد. هیچکس نباید بیش از آنچه در طرح تفصیلی شهر آمده است به خود اجازه دهد و ساخت و ساز را انجام دهد.

وی در خصوص برخورد قوه قضاییه با تخلفات و نقض امنیت داخلی افزود: اکنون شاهد تلاش و جدیت بیشتری در قوه قضائیه و در مسائل مربوط به من در زندگی مردم هستیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور همچنین از نظارت بر ساخت و سازهای روستایی خبر داد: وزیر کشور برای نظارت بر دامداری و عمران شهری و نظارت بر عدم فعالیت های غیرقانونی امنیتی و غیره، کمپ های روستایی ایجاد کرده است.

باید امنیت بازار تهران را در نظر گرفت

نامی در پاسخ به سوالی درباره امنیت بازار تهران گفت: آقای رییسی دستوراتی دارند که در هر شرایطی می توانیم انجام دهیم و آن هم تقویت تصمیم گیری و اقدام به نفع مردم است. ، ما باید همین کار را انجام دهیم و منافع عمومی و شرکتی را در نظر بگیریم. مطمئنا امنیت بازار تهران باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس سازمان بحران کشور افزود: هواپیماهای آتش نشانی باید تقویت شوند. وزارت دفاع و پشتیبانی ارتش هواپیماهایی را برای آماده شدن برای آتش سوزی آماده کرده است. ناوگان بالگردهایی که از قبل بودجه برای آنها پیش بینی شده است نیز باید تقویت شود و کار تسریع شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای مقاوم سازی این بنا گفت: باید حرف خوبی هم بزنیم، از زمان زلزله بم تاکنون اقدامات زیادی انجام شده و بازسازی و تعمیرات زیادی انجام شده است. . به دلیل حوادثی مانند زلزله کاهش یافته است.»

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه باید با آمادگی حداکثری پیش برویم گفت: سعی می کنیم از ابزارهای جدید استفاده کنیم. پیشگیری بزرگترین مشکلی است که باید با آن روبرو شویم. ما باید آماده باشیم. از مواد بادوام استفاده کنید. ساختمان را محکم کنید. این اقدامات باید از نظر فنی و فنی انجام شود.

تکمیل اطلس ملی اطلس طبیعی در یک سال و نیم آینده

نامی همچنین در مورد تهیه اطلس ملی بلایای طبیعی گفت: نگارش این اطلس هم اکنون آغاز شده و یک سال و نیم طول می کشد زیرا باید از روستا و سپس استان و منطقه شروع کنیم. . در این اطلس ما باید ببینیم که بحران از کجا شروع شده و منشأ فاجعه ای مانند سیل از کجا بوده است و بعد باید مثلاً برای جلوگیری از تصادف به آب نگاه کنیم. البته برخی حوادث مانند زلزله غیرقابل پیش بینی هستند و همانطور که گفتم باید آمادگی داشته باشیم و اقدامات پیشگیرانه را در برنامه قرار دهیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا