اجتماعی

ثبت گرما در قطب‌ها، زنگ خطر است

در اوایل ماه مارس، زمانی که قرائت دما در آب و هوای قطب جنوب شروع به خواندن شد، کارشناسان در ابتدا فکر کردند که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد زیرا دما در حال افزایش است. pana، که تصور می شد به سرعت سرد می شود.

به گزارش ترند روز، در کمپ وستوک، در حدود 1300 کیلومتری جنوب قطب جنوب، دماسنج دمایی را 15 درجه سانتیگراد گرمتر از رکوردهای قبلی ثبت کرد.

کارشناسان یادآور می شوند: اما این تمام ماجرا نیست. دمای غیرعادی مشابهی نیز در قطب شمال ثبت شد، که در دوره ای که قطب شمال مجبور بود به تدریج از یخبندان های عمیق زمستان بیرون بیاید، شگفت آور بود. این منطقه گرمتر از سه درجه سانتیگراد از میانگین بلندمدت است.

ظهور امواج گرما بر روی قطب را می توان به عنوان زنگ خطر در نظر گرفت. موج گرما در دو قطب نور با هم شبیه به یک خطر آب و هوایی است. از آن زمان، کمپ هواشناسی جهان به عنوان یک ایستگاه رادیویی جهانی در مکزیک، شاهد افزایش سطح هواشناسی خود بوده است.

موج گرما در ماه مارس هند و پاکستان را درنوردید و بالاترین دما را در این ماه در 122 سال گذشته ثبت کرد. هوای گرم و مرطوب در سرتاسر این قاره ادامه یافت و میلیون‌ها نفر را ویرانی به بار آورد. بهار در ایالات متحده مانند اواسط تابستان است و درجه حرارت در سراسر کشور در ماه مه افزایش می یابد. اسپانیایی ها همچنین دریافتند که با گسترش امواج گرما در سراسر اروپا، سطح جیوه در دماسنج به 40 درجه سانتیگراد در اوایل ژوئن افزایش یافت.

کارشناسان ثابت کرده اند که چنین کاهش دما طبیعی نیست. نتایج یک مطالعه منتشر شده در ماه گذشته نشان داد که امواج گرما در جنوب آسیا 30 برابر بیشتر از تأثیر انسان بر آب و هوا است.

ویکی تامپسون، دانشمند آب و هوا در دانشگاه بریستول، می گوید: «تغییرات آب و هوا باعث می شود امواج گرمایش جهانی گرمتر و پایدارتر شوند. کارشناسان نشان داده اند که امواج گرمای قوی تر ناشی از تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان است. حتی در تعداد تلفات ناشی از امواج گرما نیز می توان نشانه های تغییر اقلیم را مشاهده کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، فردریش اتو، پروفسور علوم هواشناسی در امپریال کالج لندن، گفت: «فرکانس امواج گرما به تنهایی در اروپا 100 برابر یا بیشتر افزایش یافته است که دلیل آن واکنش انسان به انتشار گاز اشک آور در جو است. تغییرات آب و هوایی با امواج گرما تغییر دهنده بازی است و بروز، شدت و مدت امواج گرما در سراسر جهان افزایش یافته است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا