اجتماعی

ثبت زلزله ۳.۶ در فشم و دو زلزله ۲.۷ در فیروزکوه‌ استان تهران/رخداد زلزله ۳.۳ در خراسان‌رضوی

هفته گذشته علاوه بر امواج مستمر زلزله در استان هرمزگان، سرجنگل در استان سیستان و بلوچستان زلزله 3.3 ریشتری و نصرآباد در استان را تجربه کردند که خراسان رضوی زلزله 3.3 ریشتری و فشم در استان تهران زلزله شدیدی را تجربه کردند. 3. دو زلزله و 2.7 زلزله در فیروزکوه استان تهران به ثبت رسید.

به گزارش ترند روز، در مهمترین رویداد زمین لرزه هفته گذشته، زلزله در استان هرمزگان ادامه داشت و طبق اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از 3 خرداد تا 21 تیرماه سال جاری شاهد وقوع چندین زمین لرزه در 3 منطقه بودیم. از «بندر چارک»، «فارسی» و «بندر خمیر». در این مدت 214 زمین لرزه در این مناطق به ثبت رسیده است که 6 مورد آن بیش از 5 زلزله شامل زلزله 5.3 ریشتری و 5.6 ریشتر حوالی بندر چارک، زلزله 5.2 ریشتری حوالی پارسیان و 3 زمین لرزه به بزرگی 6.1 و 6 ریشتر بوده است. 5.7 در مجاورت بندر خمر.

دکتر. محمدرضا حاتمی، رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در گفت وگو با ترند روز وی در خصوص زمین لرزه های استان هرمزگان و گسل های مسبب این حوادث تصریح کرد: زاگرس یکی از کوچک ترین و سخت ترین مناطق قاره برای برخورد است که بر روی زمین که در اثر برخورد قاره ای به برخورد قاره بین صفحه عربستان و قاره قاره مرکزی ایران دماغه هرمزگان نقطه مرزی تغییرات رفتار زمین ساختی و زمین لرزه های زمین ساختی است.

وی ادامه داد: زمین ساخت کنونی ایران حاصل برخورد شمال به جنوب صفحه عربستان در جنوب غربی با ایران در شمال شرق به میزان 22 میلی متر در سال و کاهش خلیج فارس در نتیجه درگیری است. .

حاتمی افزود: استان هرمزگان از نظر زلزله در دو استان مکران در شرق استان و زاگرس در غرب این استان قرار دارد و در نتیجه این استان مستعد دو نوع رفتار لرزه‌ای مختلف در منطقه شرق و غرب استان از نظر زلزله. هرمز مرز آن محسوب می شود. یعنی منطقه ای با نقص میناب است. نزدیک ترین گسل ها به کانون های بندر چارک، پارسیان و بندر خمر، شاخه های جنوبی گسل عمیق زاگرس (ZFF) و گسل فورلند کوه زاگرس (MFF) هستند.

همچنین ساعت 20 و 26 دقیقه روز دوشنبه 29 تیرماه زمین لرزه ای به بزرگی 3.6 ریشتر منطقه فشم استان تهران در 10 کیلومتری شمشک، 13 کیلومتری فشم و 25 کیلومتری لواسان استان تهران را لرزاند. به گفته دکتر علی بیت اللهی از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: کانون این زمین لرزه در مرز طالقان در 25 کیلومتری مرز شمالی شهر تهران بوده است. به احتمال زیاد کج شدن این قسمت از گسل طالقان باعث زمین لرزه شده است.6 فشم یکی از استان های تهران است.

وی افزود: از سال 1385 تا به امروز 693 زمین لرزه با بزرگای 2.5 و بالاتر در حوالی کانون زلزله در منطقه فشم ثبت شده است.از زلزله 3.6 فشم استان تهران (دوره 16 ساله). از این تعداد ۲ زلزله ۵ ریشتری بالاترین، ۱۷ زلزله ۴ تا ۵ ریشتری و بقیه کمتر از ۴ است.

جزئیات زلزله هفته گذشته به شرح زیر است:

شنبه 18 جولای

در مجموع 2.5 زلزله در استان گلباف، 2.8 زلزله در دو گنبد در استان کهگیلویه و بویراحمد و 2.9 و 2.8 در بندر خمیر استان هرمزگان رخ داده است.

یکشنبه 19 جولای

در بندر خمر استان هرمزگان پس از زمین لرزه 2.7 ریشتری زمین لرزه 3.4 ریشتری دیگری در عمق 20 کیلومتری زمین به ثبت رسید و کانون این زمین لرزه 37 کیلومتری بندر خمر، 39 کیلومتری کنگ و 46 کیلومتری زمین بود. کیلومتری لنگه. بندر.

در کردکوی استان گلستان زلزله 2.5، پیرانشهر در استان آذربایجان غربی با بزرگی 2.6 و فیروز آباد استان فارس زلزله 2.7 به ثبت رسیده است.

دوشنبه 20 تیر

زمین لرزه های ۲.۷ و ۲.۸ در بلده استان فارس و ۲.۹ در جزیره تنب بزرگ استان هرمزگان رخ داد.

زمین لرزه ای به بزرگی 3.6 ریشتر فشم استان تهران در عمق 15 کیلومتری زمین را لرزاند و کانون این زمین لرزه در 13 کیلومتری فشم، 25 کیلومتری لواسان استان تهران و 26 کیلومتری بلده اعلام شد. ، مازندران. استان

بندر چارک در استان هرمزگان زمین لرزه ای به بزرگی 4.4 ریشتر در عمق 8 کیلومتری زمین را تجربه کرد و کانون این زمین لرزه در 20 کیلومتری بندر چارک، 42 کیلومتری جزیره کیش و 48 کیلومتری لنگه اعلام شده است. بندر این استان دو زمین لرزه 3.9 با عمق 10 کیلومتری از دیگر رخدادهای زمین لرزه در این منطقه است.

سه شنبه 21 تیر

زمین لرزه ای به بزرگی 3.2 ریشتر در رویدر استان هرمزگان در عمق 9 کیلومتری زمین رخ داد و کانون این زمین لرزه در 10 کیلومتری رویدر، 56 کیلومتری فین استان هرمزگان و 39 کیلومتری درز فارس اعلام شده است. استان .

زمین لرزه ای به بزرگی 2.9 ریشتر بندر چارک استان هرمزگان و زلزله 2.7 ریشتری خانه زنیان استان فارس را لرزاند.

چهارشنبه 22 تیر

دو زمین لرزه به بزرگی 2.7 ریشتر در فیروز کوه استان تهران به ثبت رسید.

در زاهدشهر استان فارس زمین لرزه های ۲.۶، بهمن میر استان مازندران ۲.۵ و مهران استان ایلام ۲.۵ و ۲.۷ بوده است.

کنگ در استان هرمزگان با زلزله ای به بزرگی 3.8 ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین لرزید و در 33 کیلومتری کنگ، 39 کیلومتری بندر لنگ و 45 کیلومتری بندر خمر در این استان کانون این زمین لرزه بود.

بندرخمیر در استان هرمزگان زمین لرزه ای به بزرگی 3.3 ریشتر در عمق 17 کیلومتری زمین را تجربه کرد.

نصرآباد در استان خراسان رضوی با زلزله 3.3 ریشتری در عمق 8 کیلومتری زمین و در 25 کیلومتری نصرآباد، 36 کیلومتری سفید سنگ و 42 کیلومتری زمین لرزید که مرکز این زمین لرزه تربت جام در این استان بود.

زمین لرزه ای به بزرگی 3.1 ریشتر در فاریاب استان کرمان در عمق 23 کیلومتری زمین و 28 کیلومتری فاریاب، 55 کیلومتری کتاب استان کرمان و مقر آن در 40 کیلومتری سرگز به ثبت رسیده است. ، استان هرمزگان.

سرجنگل در استان سیستان و بلوچستان زلزله ای به بزرگی 3.3 ریشتر در عمق 20 کیلومتری زمین را تجربه کرد و کانون این زمین لرزه در 38 کیلومتری سرجنگل، 79 کیلومتری مسجد حضرت ابوالفضل و 87 کیلومتری نوک آباد این استان ثبت شده است.

پنجشنبه 23 جولای

زلزله 2.5 در سنگان استان خراسان رضوی، 2.5 زلزله در لالی استان خوزستان، زلزله 2.8 در مسجد سلیمان استان خوزستان، 2.9 زلزله در استان خان زنیان، فارس و زلزله 2.8 ریشتری در استان حصارحرم شمالی به ثبت رسیده است.

بندر چارک زمین لرزه ای به بزرگی 3.4 در 8 کیلومتری و 3.3 در عمق 10 کیلومتری زمین را تجربه کرد.

فین در استان هرمزگان زمین لرزه ای به بزرگی 3.9 ریشتر به بزرگی 10 کیلومتر را لرزاند و کانون آن در 9 کیلومتری فین، 53 کیلومتری رویدر و 53 کیلومتری بندرعباس در این استان اعلام شد.

جمعه 24 جولای

زلزله 2.5 در بهاباد استان یزد و 2.8 در شهداد استان کرمان رخ داد.

زمین لرزه ای به بزرگی 3.2 ریشتر در بندر خمر استان هرمزگان در عمق 16 کیلومتری زمین به ثبت رسید.

کنگ در استان هرمزگان به بزرگی 3.8 ریشتر در عمق 8 کیلومتری زمین و بندر چارک در هرمزگان با بزرگی 2.9 و 10 کیلومتر را لرزاند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا