فرهنگ و هنر

تهدید هنرمندان بابت ادامه فعالیت دیکتاتوری است

ترند روز/ خراسان رضوی دبیر چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر گفت: هیچ روشنفکری هنرمند را تهدید به کار نمی کند و نمی گوید آنچه من می گویم درست است. این یک دیکتاتوری و غم انگیز است.

کوروش زارعی در نشست خبری هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت که امروز ۲۲ آذرماه در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: متاسفانه این روزها می بینیم که مردم درباره تئاتر صحبت می کنند. با وجود اینکه هیچ یک از افراد در تئاتر حضور ندارند.” آنها را نمی شناسند و به هنرمندان و پیشکسوتان توهین می کنند. همه مشاغل مشغول هستند و برخی به زور و تهدید به تعطیلی سالن‌ها. متأسفانه خود تئاتر به تئاتر حمله می کند و این ناراحت کننده است. آیا این آزادی بیانی است که ما می خواهیم؟ دیکتاتوری پاک و تاریک است.

وی با بیان اینکه هنرمندان قدیمی تئاتر مشهد داوری جشنواره تئاتر استانی را بر عهده داشته اند، گفت: رضا صابری و رضا حسین زاده بزرگانی در هنر این دیار هستند که نه تنها به تئاتر خراسان بلکه به تئاتر ایران نیز افتخار دادند. . هیچ کارشناسی نمی گوید ما نباید تئاتر بکنیم. آغوش ما به روی همه باز است. هم جشنواره مقاومت و هم جشنواره فجر. آنچه برای ما مهم است تئاتر است.

زارعی در پاسخ به ارزیابی آثار جشنواره تئاتر اعتراضی گفت: هنوز برای اظهار نظر در مورد آثار فعلی زود است زیرا فقط یک سوم آثار دیده شده و باید امروز و فردا اجراها را ببینیم. اما باید تبریک گفت که در این شرایط سخت فرهنگی می توانیم کار را به اینجا بیاوریم.

برگزاری یادواره سعید تشکری و علی سلیمانی

سید وحید فخر موسوی دبیر هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر نیز در ادامه این نشست درباره آثار ارسالی به این جشنواره اعلام کرد: در این دوره از جشنواره نزدیک به 500 اثر از شهر اصفهان یزد دریافت شد. ، مشهد، اردبیل، تهران و رباط کریم. به نظر می رسد از این تعداد 86 نمایش به مرحله بازبینی راه یافته و پس از بررسی 12 اثر به مرحله نهایی راه یافته اند که تا فردا شب در مشهد برگزار می شود. البته در منطقه عراق هم کار ویژه ای انتخاب شد که در مورد تعزیه حضرت رقیه (س) است و باید در شهر مشهد هم اجرا شود. نمایش دیگری را در روز پایانی در تالار شهر مشهد خواهیم دید.

وی افزود: در روز اختتامیه جشنواره بنا داریم یادبودی برای سعید تکسری و علی سلیمانی و یادبودی برای محمد کاسبی بیمار بسازیم و همچنین از هنرمندان مشهدی تجلیل خواهیم کرد.

علی عطایی مسئول بخش تئاتر جشنواره تئاتر اعتراضی نیز در ادامه این نشست اعلام کرد: جشنواره یکی از معضلاتی است که در عرصه تئاتر با آن مواجه هستیم، مشکلات پیش روی تئاتر. عمومی. برخی از مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم، نبود آموزش صحیح و کافی، کمبود افراد و هنرمندان آموزش دیده در عرصه تئاتر و نبود سالن ها و سالن های کنسرت استاندارد و استاندارد است. در استان ها به جز تهران و همچنین در شهرهای بزرگ، وزارت امور اداری به ذینفعان و نهادهای مختلف برای کمک نیاز دارد.

جشنواره تئاتر استانی علی رغم میل برخی به خوبی برگزار شد

تهدید هنرمندان به ادامه کار خود دیکتاتوری است

محمد جهانپا دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر خراسان رضوی در ادامه این نشست اعلام کرد: از 18 تا 21 آذرماه مسابقه ای بسیار نزدیک در مشهد مقدس برگزار شد که گروهی از سبزوار، تربت حیدریه، خواف، قوچان در آن حضور داشتند. ، طرقبه، شاندیز و مشهد. امسال بخش جدیدی از جشنواره را تشکیل دادیم که مربوط به تحقیق و دعوت از اساتید دانشگاه است، زیرا در دانشگاه مشهد موضوع تئاتر نمایشی و آموزش ادبی با موفقیت روبه‌رو است و دانشجویان در این زمینه‌ها مشغول فعالیت هستند. دیروز حتی یک مقاله به عنوان بخش منتخب این بخش قرار گرفت.

وی در خصوص روند بهبود جشنواره نسبت به سال قبل گفت: امسال بهترین دستاورد جشنواره همکاری دستگاه های اجرایی شهرستان بوده است. البته مشکلات مادی و لجستیکی داشتیم اما با تحلیل جشنواره به این نتیجه رسیدیم که حضور جوانان پررنگ‌تر بود و امسال کارگردانان جوان زیادی در جشنواره حضور داشتند.

دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر خراسان رضوی گفت: امسال سال خاصی است چرا که فردی برنامه ریزی ویژه ای برای توقف جشنواره داشت. به همین ترتیب این جشنواره علی رغم میل عده ای به خوبی برگزار شد.

جهانپا درباره قوانین داوری اثر گفت: دستورالعمل جشنواره بین المللی و استانی تئاتر فجر مشخص است. به هر حال برای جشنواره های استانی قوانینی وجود دارد که باید رعایت شود. از جمله بومی بودن متن و ایرانی بودن داستان. البته در جشنواره فجر متون با محتوای انقلابی در اولویت هستند، اما نمایش های اجتماعی همیشه جذاب بوده اند و امسال نمایش هایی که روی صحنه هستند برگزیده اجتماعی و انتقادی شده اند.

وی در خصوص رفع ضعف نمایش ها در سال جاری نسبت به سال گذشته گفت: در حال حاضر ضعف در حوزه تئاتر شهری نمایش است. استقبال عمومی از اجراها در مناطق شهری عموما کم است و بر این اساس باید صحنه نمایش گروه های نمایشی ایجاد شود تا این گروه ها بتوانند در مرکز استان اجرا داشته باشند. آموزش این گروه ها نیز باید در نظر گرفته شود و تقویت بخش تئاتر راه حلی فوری برای همه جشنواره ها به ویژه اجراهای عمومی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا