عمومی

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب امری تعبدی، زیبا و دوست‌داشتنی است

به طور کلی اگر حدودی که در قرآن به آن توجه شده رعایت شود، حجاب کامل است و حجاب ندارد. این عقیده من است! اسلام حتی یک کلمه هم از آداب و رسوم و جذب اجباری سلیقه ها نگفته است! حالا چرا باید دایره حجاب را محدود کنیم تا افراد کمی وارد آن شوند؟

ایسناپلاس – لیلا شکیب آنلاین: نوع پوشش اسلامی یکی از دغدغه های نسل جدید فعالان عرصه حجاب، عفاف و پوشش اسلامی است. طراحی لباس و مقنعه ای که ضمن رعایت عفاف و حجاب، مورد پسند نسل جدید و تنوع طلبان امروزی قرار گیرد و در انتخاب لباس های مناسب و مناسب خود جامعه، خواسته های آنان را در نظر بگیرد. موضوعی که گاهی بحث برانگیز شده است. سال‌ها پیش، وقتی چادرهای مدل‌دار وارد بازار پوشاک اسلامی شد، با نگهبانان تیزبین برخی به‌ویژه گروه‌های سنتی‌تر و قدیمی‌تر مواجه شدند. اما طولی نکشید که چادرهای طرح دار به دلیل سهولت استفاده و راحتی جای خود را به روی زنان به خصوص نسل جدید باز کرد و در بین آنها رواج پیدا کرد و برای مردم خوشایندتر بود. زنان این پوشش محترمانه را در جامعه داشته باشند.

تفاوت در طراحی لباس اسلامی یکی از گله های طبقات محجبه در جامعه ایرانی است. گروهی که می خواستند لباس های زیبا و متنوع بپوشند و حجابی زیباتر و جدیدتر به زنان جوان خود نشان دهند، اما با محدودیت های موجود در بازار با چالش بزرگی مواجه شدند و حتی در بسیاری از موارد، نسل جدید پوشش متواضعانه را رد کردند. و به سراغ مدل های مختلف و زیبا رفت.

امروزه بحث حجاب و تربیت نسل محجبه یکی از دغدغه های اصلی جامعه مسلمان ایرانی است. اما متأسفانه این روزها به جای یادآوری حجاب و عفاف، این کلمه کلیدی بیشتر با کلماتی مانند رهبری و اعتراض مرتبط است. به سراغ منصور مصطفی زاده، فعال فرهنگی، نویسنده و کارشناس کودک و نوجوان رفتیم. او سال هاست که در عرصه روزنامه نگاری فعال بوده و در مورد انواع پوشش، رنگ ها و انواع حجاب مطالبی نوشته است.

به نظر شما چرا در گذشته تفاوت چندانی در پوشش اسلامی بین زنان با حجاب وجود نداشت یا برخی از آنها به این موضوع اهمیت می دادند؟

به نظر من به ترس از قضاوت شدن توسط دیگران برمی گردد که آنقدرها هم ترس نابجا نیست! من خودم از پانزده سال پیش شروع به پوشیدن چادر رنگارنگ کردم، یادم هست آن زمان چادر ملی تازه وارد بازار شده بود و در واقع ثبت ملی هم شده بود. بسیاری از مردم آن را پذیرفته اند زیرا راحت تر از یک چادر معمولی است. اما باز هم عده ای نگهبان عجیبی در سر داشتند. انگیزه شخصی من این بود که دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا بودم. خوب، طرح های غیر معمول کم نبود. ریش های بلند و کوتاه، دامن های بلند، شلوارهایی با ساق های بسیار گشاد و خلاصه خیلی از قیافه های عجیب و غریب و عجیب بود که در آن مکان چندان جلب توجه نمی کرد. چون به طور کلی تفاوت ظاهری در مدرسه پذیرفته شد. من هم فکر کردم چرا حجاب دلم را ندارم؟ چیزهایی که هم حدود شرعی را رعایت می کنند و هم ارزش های پوششی من را دارند.

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب در خانواده ما چیزی مقدس، زیبا و شگفت انگیز است

منظور شما از ارزش های شخصی چیست؟

نگاه کن من در خانواده ای بزرگ شدم که حجاب و همچنین پوشیدن لباس های شاد و رنگارنگ جزء ارزش های آنها بود. وقتی کوچک بودم، یادم می‌آید که پدر و مادرم همیشه دوست داشتند که وقتی کوچک بودم لباس‌های رنگارنگ بپوشم. من همیشه عاشق نقاشی بودم. به خصوص صورتی که هنوز هم رنگ مورد علاقه من است. در واقع اولین چادر رنگارنگی که درست کردم گل های صورتی داشت. از بچگی فقط در عزاداری مشکی می پوشیدم و بقیه اوقات همه مرا با رنگ های صورتی و سرخابی و سایر رنگ ها می دیدند.

گفتید ترس از قضاوت شدن و دریافت نظرات منفی دلیل اصلی رد نکردن لباس مشکی دو تکه و کمربند بود، تجربه شما از این قضاوت ها چیست؟

من عکس العملی که شما می خواهید گرفتم! از ابتدا تا کنون مورد کنایه، تشویق و انتقاد قرار گرفته ام. در روز اول خیلی درباره ایده ها فکر کردم، اگرچه برخی از آنها هنوز از نظر فکری چالش برانگیز هستند. اما نه بیشتر از پانزده سال پیش.

طعنه اولین و رایج ترین واکنش است. اولین باری که سر کار چادر رنگارنگ پوشیدم یکی از همکارانم مرا دید و گفت این بچه روی سرت چه می کند؟ حتی اوایل که من کلاه ملی پوشیده بودم، یکی در خیابان گفت: «شما را هم به تیم ملی می خوانند؟» من زیاد به مسخره شدن اهمیت نمی دادم و هنوز هم ندارم! اولش بیشتر به این حرف ها می خندیدم، حالا برایم عادی شده که یکی بگوید این ملافه یا پتوی سرت چیست یا چرا تو ملحفه پیچیده ای و از این قبیل حرف ها.

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب در خانواده ما چیزی مقدس، زیبا و شگفت انگیز است

در مورد ایده و پاسخ خود به آنها بیشتر توضیح دهید.

به نظر من به طور کلی دو دسته نقد به حجاب وجود دارد که آن طور که باید نیست. یا به اعتقادات شما در مورد حجاب شک می کنند و سعی می کنند به شما شک کنند یا می خواهند به حجابی که می خواهند برسند و دلیل موجهی برای آن از من بشنوند. البته این را هم بگویم که چادر غیر مشکی غیرعادی است! ما فقط چند سال با آن فاصله داریم، و در آن روزگار، چنین پوششی همه جا وجود داشت. در دسته اول داشتن پوششی متفاوت از حجاب معمولی، یعنی چادر مشکی ساده، نوعی بدعت در حجاب سنتی اسلامی محسوب می شود. یا مرا متهم کنید که به نفع خودم هستم. در ابتدا خیلی ها می گفتند که این مقدمه رفع حجاب است، اما پیش بینی آنها اشتباه بود. پاسخ من به این دسته اول همیشه همان است که گفتم! صرفاً پوشیدن چادر مشکی بدعت است! چادرهای زیادی را در جوامع دیگر و در خود ایران می بینیم که قدمت آن بسیار بیشتر از چادر مشکی ساده است. مانند پوشش زنان عشایری یا پوشیدن عبا زنان لبنانی که در واقع این دومی یعنی عبا در سالهای اخیر در جامعه جا افتاده است، اما در آن زمان مخالفتی وجود داشت. نگهبان. آبا

خیلی ها فکر می کنند پوشش خارج از عرف که در نظر جامعه به معنای غیرعادی است، نوعی جلب توجه است و خلاف فلسفه حجاب است. در مورد شما چطور؟

به طور کلی اگر حدودی که در قرآن به آن توجه شده رعایت شود، حجاب کامل است و حجاب ندارد. این عقیده من است! اسلام حتی یک کلمه هم از آداب و رسوم و جذب اجباری سلیقه ها نگفته است! حالا چرا باید دایره حجاب را محدود کنیم تا افراد کمی وارد آن شوند؟ به نظر من این اجازه را می‌دهم که هرکس شکل، رنگ و مدل را با توجه به ارزش‌ها و سلیقه خود انتخاب کند، زنان بیشتری را به داشتن حجاب اسلامی ترغیب می‌کند و افراد کمتری را از داشتن حجاب منصرف می‌کند.

شما فقط به نظرات منفی اشاره کردید. احتمالاً بازخوردهای مثبت زیادی دریافت کرده اید. درست؟

زیاد! بارها به من گفته اند که ای کاش چنین چادرهایی وجود داشت تا ما هم از آنها استفاده کنیم. کسانی که این حرف را می زنند، خواهان تنوع و زیبایی در پوشش اسلامی هستند، اما نمی خواهند بهای این روند را در جامعه بپردازند. یا همانطور که گفتم هنوز باور ندارند که تنوع حجاب اسلامی وجود دارد. شما مجبور نیستید طبق سلیقه دیگران حجاب داشته باشید. یعنی با همین فرم و حمله اول مشکل دارند. اما من فکر می کنم معیارهای ایجاد این تفاوت بسیار بهبود یافته است. مثلاً در پیاده روی اربعین امسال، پوشیدن چادرهای همان رنگ، لباس های اسلامی و… نظرم را جلب کرد و دیگران هم خیلی مشروع بودند.

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب در خانواده ما چیزی مقدس، زیبا و شگفت انگیز است

خانم مصطفی زاده، به نظر شما عامل افزایش آگاهی نسبت به تنوع پوشش زنان مسلمان در جامعه ما چیست؟

فکر می کنم اولین جایی که این تفاوت را پذیرفت و آن را پذیرفت، رادیو و تلویزیون است. در برنامه های سازمان ما به ندرت زنانی را می بینیم که لباس عشایری یا مسنی یا سایر لباس هایی که در کشور ما رایج است و در محیط های رسمی نشان داده نمی شوند، بپوشند. چادر مشکی نباید به حجاب استاندارد جامعه ما تبدیل شود و در این میان نباید تنوع و انتخاب زنان محجبه را نادیده گرفت. پس از آن، به نظر من استفاده از انواع حجاب با توجه به حدود اسلامی توسط زنان محجبه ای که در بخش های مختلف جامعه به آن علاقه دارند، مهم است. لطفا چشمان خود را با این نوع آشنا کنید. امروز حجاب‌سازان زیادی پیدا می‌کنم که لباس‌های مختلفی مانند چادر من تولید و عرضه می‌کنند. یعنی تقاضا برای این پوشش ها زیاد شده و من از این بابت بسیار خوشحالم. در نمایشگاه حجاب نیز از برندهای حجاب اسلامی که محدود به چادرهای مشکی ساده نیست، استقبال خوبی می شود. در خانواده من همه چادرها رنگارنگ، شاد و طرح دار هستند و دخترم آنها را چادر می داند. علاوه بر این حجاب در ذهن آنها یک امر عبادی است که زیبا و زیبا نیز هست. حداقل درک من از حجاب این است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا