اجتماعی

تغییر سیاست ارزی «داروهای وارداتی» / این داروها هنوز تغییر قیمت ندارند

رئیس اداره کل دارو و داروی سازمان غذا و دارو به تشریح جزئیات تغییر سیاست پول داروهای وارداتی پرداخت و تاکید کرد: با تغییر سیاست پولی این داروها مانند داروهای داخلی . سهم آنها افزایش یافته است و بنابراین پرداخت از جیب مردم به هیچ وجه افزایش نیافته است.

دکتر. حسین سمولی در گفت وگو با ترند روز. وی درباره تغییر سیاست پولی داروهای وارداتی گفت: سیاست ارزی واردات برخی داروها به نصف کاهش یافته است، اما مهمتر از همه، قیمت داروهای وارداتی تغییر نکرده است.

وی افزود: زمانی که شرکت ها اولین اقلام را با ارز نیمایی تسویه کنند، در آن زمان قیمت جدیدی بر اساس ارز نیمایی خواهیم داد. بنابراین قیمت این داروهای وارداتی تغییری نکرده و فقط سیاست پولی آنها از 3 مرداد 1401 تغییر کرده است.

این را هم گفت تغییر سیاست پولی برای همه داروهای وارداتی انجام نشد و برای 80 درصد بازار داروهای وارداتی، سیاست پولی تغییر کرد.گفت: به طور کلی 800 میلیون دلار محصول نهایی سفارش دادیم و تغییر سیاست پولی حدود 600 میلیون دلار اعمال شد و مابقی داروها همچنان پول ویژه داده شد.

او ادامه داد: داروهای وارداتی که سیاست ارزی آنها از 3 مرداد تغییر کرده است، داروهایی هستند که تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. بنابراین با تغییر سیاست‌های ارزی مانند داروهای تولید داخل، پوشش بیمه‌ای آنها افزایش یافته و مابه‌التفاوت قیمت دولتی با قیمت آزاد توسط شرکت بیمه پوشش داده می‌شود. بنابراین پرداخت از جیب مردم به هیچ عنوان افزایش نمی یابد.

وی تاکید کرد: مصرف کنندگان اصلی این داروها بیماران خاص، صعب العلاج و نادر هستند برخی از آنها فرانشیز صفر دارند و گاهی فرانشیز یک یا دو درصدی می دهند، یعنی پس از تمدید بیمه نامه، کل پرداختی بیمار تغییر نمی کند. یعنی مریضی که چیزی پرداخت نکرده باز هم فرانشیز صفر دارد و مریضی که دو درصد پرداخت کرده همان مبلغ قبلی را پرداخت می کند.

وی درباره بدهی مورد نیاز برای تغییر سیاست ارزی داروی وارداتی گفت: برآورد می شود سالانه 15 میلیارد تومان نیاز باشد.

باید بگویم؛ قبلا و در فرم درخواست فرمولاسیون داروییاصلاح نظام تبادل دارو با داروهای تولید داخل، منوط به افزایش پوشش بیمه ای و ثبات پرداخت از جیب بیماران، از سوم تیرماه سال جاری الزامی و اجرایی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا