اجتماعی

تشریح آینده وضعیت دارو با روند فعلی از زبان پزشکیان

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزایش قیمت دارو را مشهود دانست و گفت: در آینده با کمبود و قیمت دارو مواجه خواهیم شد، بنابراین باید تا حد امکان به کسانی که متضرر می شوند، رسیدگی شود.

مسعود پزشکیان در گفت وگو با ترند روز، اظهار کرد: افزایش قیمت دارو مشهود است و بدتر هم خواهد شد. دلیلش فقط این نیست که از بهمن ماه سال گذشته پولی برای درمان تخصیص داده نشده است.

او توضیح می‌دهد: «یک دیدگاه دولت در مورد مراقبت‌های پزشکی وجود دارد که به نظر می‌رسد همیشه برای درمان نیازی به پول نیست، اما در واقع پولی برای آن اختصاص داده نمی‌شود. از طرفی پول را برداشتند و گفتند برای خرید آن یک ریال به ضامن می دهند. با فرض اینکه این درست باشد، فکر نمی‌کنم ساده باشد زیرا آنها پولی ندارند که بخواهند کنار بگذارند. بودجه بسته است و درآمد مشخص است پس کجا می خواهند ریال بدهند؟

در همین حال اعضای کمیسیون بهداشت و درمان می‌گویند: «اگر پولی پیدا کنند و چاپ کنند و بخواهند این دارو را اهدا کنند، مشکل بعدی تولید دارو است. بیش از 95 درصد دارو در داخل کشور تولید می شود، اما مواد اولیه آن باید از خارج تهیه شود. شرکت های دارویی نیز باید ریال داشته باشند تا بتوانند دارو بخرند، اما سرمایه کافی برای خرید و تولید رایگان دارو ندارند. بنابراین آنها مواد خام نمی خرند و نمی توانند تولید کنند. حتی اگر قیمت ها بالا برود، آنها قدرت تولید ندارند زیرا پول ندارند. نتیجه کمبود دارو است، حتی با وجود نقدینگی مردم دارو پیدا نمی کنند.

به فرض اینکه پولی پیدا کنند، چاپ کنند و بخواهند آن را به دارو اهدا کنند، مشکل بعدی تولید دارو است. بیش از 95 درصد دارو در داخل کشور تولید می شود، اما مواد اولیه آن باید از خارج تهیه شود. شرکت های دارویی نیز باید ریال داشته باشند تا بتوانند دارو بخرند، اما سرمایه ای برای خرید و تولید رایگان دارو ندارند. بنابراین آنها مواد خام نمی خرند و نمی توانند تولید کنند. حتی اگر قیمت ها بالا برود، آنها قدرت تولید ندارند زیرا پول ندارند. نتیجه کمبود دارو استپزشکان با پیش بینی کمبود و گرانی دارو در آینده می گویند: دولت می گوید پول حذف نشده است اما حرف و عمل یکی نیست. بر اساس اطلاعات دریافتی مبلغی که قرار است برای سفارش دارو به این دارو داده شود هنوز داده نشده است بنابراین ممکن است در آینده مشکلاتی پیش بیاید.

وی درباره راه حل این مشکل گفت: باید از قبل این چرخه را به خوبی دیده و نظرات کارشناسان را در مورد آن چرخه اعمال می کردند و پیش بینی های لازم را در نظر می گرفتند. اگر قرار بود پول دارو باطل شود، تولیدکننده باید ریال کافی برای خرید مواد اولیه و فروش کالای خود می‌داد و پول را پس می‌داد، اما بانک پولی به تولیدکننده نداد و از طرفی بیمه‌گر هم پولی به تولیدکننده نداد. چنین پولی داشته باشد این چرخه مشکلات است.

وی افزود: با وجود اینکه خیلی دیر شده است، اما هر بار که شروع به حل یک مشکل می کنند، بهتر از عدم مداخله است. البته درگیر بودن یا نبودن آنها باید از دست اندرکاران پرسید چون با ما صحبت نمی کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا