اجتماعی

تشدید تغییرات اقلیمی به وقوع آتش سوزی‌های جنگلی در جهان دامن زده است

تسریع بحران تغییرات اقلیمی و رویدادهای شدید آب و هوایی مانند خشکسالی و موج گرما منجر به وقوع آتش سوزی در جنگل ها در سراسر جهان شده است.

به گزارش ترند روز، در ماه های اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه، یونان، پرتغال، اسلوونی و اسپانیا با چالش مقابله با آتش سوزی های شدید جنگل ها ناشی از امواج گرما و خشکسالی که هزاران نفر را آواره کرده است، مواجه شده اند.

علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست و مردم، دی اکسید کربن (CO2) منتشر می کند که باعث گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی می شود.وجود چنین آتش بزرگی بسیار قدرتمند است.

تحقیقات دیده‌بان جنگل‌داری جهانی نشان داده است که آتش‌سوزی‌های جنگلی در حال گسترش هستند و دو برابر 20 سال پیش خسارت وارد می‌کنند.

تغییرات آب و هوایی دلیل اصلی افزایش آتش سوزی در خانه ها است. امروزه، احتمال وقوع رویدادهای شدید آب و هوایی پنج برابر بیشتر از 150 سال پیش است و انتظار می‌رود که با ادامه گرم شدن زمین بازگردند. افزایش دما باعث خشک شدن طبیعت و جنگل ها می شود و محیطی ایده آل برای آتش سوزی های مکرر و ویرانگر ایجاد می کند. این منجر به انتشار بیشتر دی اکسید کربن، افزایش تغییرات آب و هوایی و آتش سوزی بیشتر می شود.

تغییرات آب و هوایی فزاینده منجر به آتش‌سوزی‌های بیشتر جنگل‌ها در سراسر جهان شده است

برای کاهش آتش سوزی جنگل ها چه باید کرد؟

به گفته کارشناسان، هیچ راه حلی برای کاهش تعداد آتش سوزی ها بدون کاهش قابل توجه انتشار گازهای گلخانه ای وجود ندارد. واضح است که فعالیت‌های انسانی در جنگل‌ها و محیط اطراف آن‌ها را در برابر آتش آسیب‌پذیرتر می‌کند و به افزایش از بین رفتن پوشش درختی ناشی از آتش‌سوزی در منطقه گرم کمک می‌کند.

به گفته بنیاد تامسون رویترز، بهبود انعطاف پذیری جنگل با توقف جنگل زدایی و جنگل زدایی برای جلوگیری از آتش سوزی های آینده مهم تلقی می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا