عمومی

ترجمه کتاب «رونین برگمن» و تلاش متفاوت عباس سلیمی نمین

نوع روایت از مبنای فکری انقلاب در کتاب «نیم قرن تا شکست» تصویری از بنیان‌گذاری سیدالشهدا و وقایع عاشورا ارائه می‌کند که روایتی خشونت‌آمیز از این عزاداری ارائه می‌کند و از این حیث به دنبال ایجاد فضایی بر خلاف مضمون شهدا و عاشورا است تا مبانی فکری آن را زیر سوال ببرد. انقلاب

همچنین درباره این ادعا که امام راحل (ره) به مجاهدین خلق (منافقین) وعده تقسیم قدرت داده اند، باید توجه داشت که آنها (منافقین) نمی گویند در دیدار با امام راحل در نجف چنین قولی داده اند. . چگونه چنین اظهار نظری می کنید؟ روابط اقتصادی رژیم شاه با اسرائیل بخشی از آن چیزی بود که آنها را از تغییر رژیم پهلوی عصبانی کرد. آنها روابط اقتصادی عمده ای با رژیم پهلوی داشتند و بزرگترین آن قرارداد تسلیحاتی بود که بازار اسرائیل است.

رونین برگمان در این کتاب سعی دارد با بیان اینکه اگر رژیم پهلوی زنده بماند، این اتفاق خواهد افتاد و خواهد شد، نشان دهد. ایده اصلی این تمثیل بر اساس یک قرارداد تسلیحاتی مشابه است و اینکه در آن قرارداد چه کالاهایی باید برای رژیم پهلوی ارسال شود.

این کتاب نحوه برخورد اسرائیل با رژیم پهلوی را تصدیق می کند. در این کتاب مشاهده می شود که روابط اسرائیل با رژیم پهلوی به سه صورت شرح داده شده است، اولی رابطه تجارت تسلیحات و دومی ایجاد کمربند وحدت برای اسرائیل در منطقه که شامل رژیم پهلوی می شود. در آن زمان با آن رژیم مخالف بود. وجه سوم این رابطه، رابطه کشور با آمریکا در منطقه و همکاری با رژیم پهلوی است که هر سه حاکی از وضعیتی است که رژیم پهلوی در اسرائیل ایجاد کرده است.

آنچه در این کتاب ارائه شده است، هم ترجمه کتاب اصلی است و هم نقد جزئیاتی که کمک می کند به گزاره ها و روایات مبهم و نادرست نویسنده کتاب اصلی با روش مقایسه ای پاسخ مناسبی داده شود. روشی جدید برای نقد کتاب در نظر بدهید.

* سخنان در مراسم افتتاحیه کتاب «نیم قرن تا شکست» نوشته عباس سلیمی نمین.

دکمه بازگشت به بالا