اجتماعی

تخلفات ایمنی ساخت و ساز با جریمه جبران نمی‌شود/چگونه می‌توان جلوی «متروپل»‌های بعدی را گرفت؟

بیش از یک ماه از ریزش ساختمان کلانشهر آبادان می گذرد و به نظر می رسد این پرونده نیز مانند گذشته به فراموشی سپرده شده است. در همین راستا کارشناسان امنیتی معتقدند اگر از کلانشهر درس نگیریم شاهد تکرار موارد دیگری خواهیم بود. وی همچنین از نحوه پرداخت جریمه برای جبران تخلفات ساختمانی به شدت انتقاد کرد.

علی بیت اللهی در گفت وگو با ترند روز، وی در خصوص رعایت امنیت منازل در قانون گفت: اکنون باید بگویم که قوانین و مقررات خوبی در زمینه امنیت منازل داریم و مشکل واقعی عدم رعایت کامل آن است. با این اصول البته ممکن است برخی قوانین نیاز به اصلاح و به روز رسانی داشته باشند، اما نکته مهم اعمال قوانین و مقررات است.

دبیر گروه ملی مدیریت بلایای طبیعی افزود: به عنوان مثال هر شهری بر اساس تعریف کاربری، ساخت و ساز، راه و غیره در منطقه، طرح تفصیلی دارد، شهر و در واقع توسعه شهر مبتنی است. بر روی آن. در واقع این طرح ها برنامه عمرانی و عمرانی شهر محسوب می شود و حفاظت از عناصر آن است.

وی ادامه داد: ممکن است چندین سال طول بکشد تا تدوین برخی از این طرح های تفصیلی آغاز شود، بنابراین در این مورد باید به این طرح های تفصیلی و شورای عالی معماری و شهرسازی به عنوان مرجعی که می پذیرد و اعلام می کند نگاه کنیم. با جزئیات برنامه ریزی می کند باید این مشکلات را حل کند. “همچنین نظارت کنید. گاهی اوقات ممکن است خطرات جدیدی در یک منطقه شناسایی شود که باید در طراحی به طور دقیق در نظر گرفته شود.

تخلفات مربوط به جریمه را نباید نادیده گرفت

فقدان امنیت خانه در غرامت جبران نمی شود

بیت الهی درباره یکی دیگر از موضوعات حفاظت از ساخت و ساز گفت: جای تاسف است که در برخی موارد تخلفات ساختمانی در شهرداری با پرداخت جریمه رفع می شود. مثلاً گاهی در ساختمانی که قرار است پنج طبقه، دو طبقه یا یک طبقه اضافی باشد، گاهی به این تخلف برای جریمه نادیده گرفته می شود و ساختمان تمام می شود تا زمانی که خصلت امنیتی ساختمان را تحت الشعاع قرار دهد. این نکته مهمی است که باید در نظر گرفت. در واقع باید قاعده تخلف که می تواند امنیت را نیز خدشه دار کند، حذف شود و قانون تخلف از جریمه حذف نشود.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر، نکته ای که من از نظر فنی می گویم این است که این جبران نقص فنی و امنیتی را برطرف نمی کند، اما متأسفانه این یک مورد بسیار رایج است و سالهاست که وجود دارد. می توان گفت برخی از بی نظمی های این ساختمان ها تعداد دسته تخلفات در ساخت و ساز بوده اما کار بر روی پرداخت جریمه انجام شده است.

به خواندن ادامه دهیدوجود ساختمان های مشابه «کلان شهری» در کشور

دبیر کارگروه ملی بلایای طبیعی درباره تاثیر رعایت ضوابط بر افزایش امنیت منازل و کاهش تصادفات رانندگی در کلانشهر آبادان گفت: هر جا که انحرافی از قوانین و مقررات باشد، آسیب دیده و آسیب دیده ایم. که هم از نظر مالی و هم در عین حال انسانی و مالی. اگرچه گاهی اوقات به یک معیار ساختمانی از رویدادها محدود می شود، اما شرایط آنقدر بحرانی شده است که توجه کل کشور به آن جلب شده است، مثلاً ساختمان پلاسکو.

از پلاسکو نفهمیدیم که تصادف در کلانشهر رخ داده است

بیت اللهی ادامه داد: در پلاسکو تدابیر امنیتی ساختمان نامناسب بود و هیچ کپسول آتش نشانی در ساختمان وجود نداشت. به گفته مسئولان سازمان آتش نشانی تهران چندین بار برای این ساختمان اخطارهای ایمنی صادر شد و در نهایت یک حادثه منجر به ریزش ساختمان شد و آن فاجعه وحشتناک رخ داد. در پایتخت هم همینطور بود و قانون شکنی را با مشکل مواجه کرد. از پلاسکو نفهمیدیم که تصادف در آبادان رخ داده است.

وی ادامه داد: حتی اگر ساخت و ساز در پایتخت طبق قوانین و مقررات موجود انجام می شد، اولاً خطری نداشت، اما اگر حادثه ای رخ می داد، خطری نداشت. دو نمونه پلاسکو و متروپل نشان می دهد که در عین حال که الزامات برنامه ریزی شهر، نقشه های تفصیلی، ضوابط ساخت و ساز و مصوبات به نحوی انجام می شود، اولاً برای جلوگیری از حوادث و ثانیاً در صورت وقوع حادثه. تصادف، تلفات جانی و مالی، ضرر زیاد خواهد بود، کاهش می یابد.

به گفته دبیر کارگروه ملی بلایای طبیعی، بلایای طبیعی می تواند ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله، آتش سوزی و … باشد و حتی ممکن است به دلیل عدم اجرای اقدامات و سیستم های اداری، کنترل ساخت و ساز ساختمان ها رخ دهد. . .

ما قانون امنیت خانه نداریم، قانون پیچیده است

وی گفت: در صورت اجرای قانون، خطرات و آسیب ها بسیار کاهش می یابد. نباید اجازه تخطی از مقررات و سپس توجیه تخلف با پرداخت جریمه و در نهایت صدور مجوز و پایان کار به آنها داده شود.

وی افزود: به عنوان مثال در اثر ساخت و سازهای زیاد در جاده های صعب العبور، ناامنی های زیادی وجود دارد که می تواند منجر به بحران شود. بنابراین قوانین و مقررات باید مطابق با قوانین موجود تنظیم شود و در صورت وجود تخلف، مقررات تخلف ملغی شود.

این کارشناس امنیتی گفت: در بسیاری از موارد کشور ما قوانین بسیار خوب و پیشرفته ای دارد اما در اجرا و اجرای قانون و قانون یا مقررات ضعف هایی دارد. از مذاکره با رفع عواقب تخلف. هر چقدر هم که خوب باشد، اما اجرا نشود، برای اوست که ما را اذیت نکند و مشکلی ایجاد نکند و باعث اقدامی مثل متروپل شود.

به گفته بیت اللهی، به گفته بیت اللهی، بی احتیاطی، بی احتیاطی، بی توجهی به قوانین و مقررات، عدم استفاده از تکنسین ها و کارگران از جمله مواردی است که به گفته بیت اللهی.mahay و… منجر به خطر می شود. ذکر شده است که سوخت نامناسب گاهی اوقات می تواند منجر به ریزش ساختمان شود. پس چه کسی این جوشکاری را انجام می دهد؟ چه کسی آن را نظارت می کند؟ در مورد مواد و کیفیت تجهیزات نیز همینطور است. تکنسین‌های حرفه‌ای و کارگران ماهر این موارد را می‌دانند و رعایت می‌کنند، اما گاهی این کارها توسط کارگران بی‌تجربه و در اثر ریزش ساختمان و حوادث دیگر انجام می‌شود. بنابراین در ساخت باید کوچکترین نکته را نیز در نظر گرفت.

دبیر کارگروه ملی بلایای طبیعی به خسارات ناشی از زلزله در سرپل ذهاب و… اشاره کرد و افزود: افراد داخل ساختمان ها نجات یافتند.

همه خانه های بازسازی شده لزوما ایمن نیستند

وی افزود: گاهی اوقات وقتی صحبت از رعایت می شود، عده ای فکر می کنند چون خانه نوساز است باید قوانین را رعایت کرد و بعد به این نتیجه می رسند که قوانین برای ما خوب نیست. قوانین و مقررات باید به درستی و به طور کامل اجرا شوند و یک خانه بازسازی شده ممکن است به دلایل مختلف هرگز با این مقررات مطابقت نداشته باشد و ممکن است ناامن باشد. پس این بدان معنا نیست که قانون ضعیف است. برخی از ساخت و سازهای اینجا به قدری دور از قوانین و مقررات است که باور کردنی نیست و این اتفاق گاهی در حین ساخت و گاهی در سال بعد رخ می دهد.

بیت اللهی گفت: در ابتدای صحبت هایم گفتم شاید برخی قوانین نیاز به اصلاح داشته باشد که باید انجام شود، در واقع می توانیم قوانین را اصلاح کنیم. نوآوری، اما اینها مهمتر از نوآوری هستند. قوانین. در واقع قوانین و مقرراتی که وجود دارد به راحتی می تواند امنیت همه افراد را تضمین کند، اما باید اجرا شود.

به خواندن ادامه دهید:


متروپولیتن در کمون «رنتی» به دنیا آمد.


چند روز گذشت و همه چیز را فراموش کردیم؟

وی همچنین ادامه داد: برای اینکه چنین حوادثی در متروپل، پلاسکو و… تکرار نشود، باید از حادثه عبرت بگیریم و بخشی از درسی که در این درس گرفته می شود رسیدگی به دستورات و مقررات است.قوانین. .

تخلف کلان شهر آشکار بود

بیت الهی با تاکید بر اینکه تخلفات انجام شده در مترو مشهود است، گفت: این تخلفات به قدری مشهود است که مانند افرادی که جلوی چشم دیگران اسلحه به دست می گیرند و به مردم تیراندازی می کنند، جرایمی است که نیاز به بررسی بیشتر ندارد. . در پایتخت هم همین طور بود و به قدری راحت قانون را زیر پا گذاشتند که نیازی به بررسی بیشتر درباره آنچه در این ساختمان می گذشت، وجود نداشت. امیدوارم این اتفاقات زنگ خطری باشد تا ارزیابی امنیت خانه جدی تر شود و کلانشهر دیگری وجود نداشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه حادثه پلاسکو می تواند بر امنیت خانه تاثیر بگذارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه این حادثه پس از مدتی به فراموشی سپرده می شود. امیدوارم اتفاقی که در متروپلیس افتاد اینگونه نباشد تا به زودی با این موضوع مواجه شویم و دوباره آن را فراموش کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا