اجتماعی

تاثیر منفی تغییرات آب‌وهوایی بر میزان خواب

ترند روز/ خراسان رضوی بسیاری از تحقیقات در مورد تأثیر تغییرات آب و هوا بر زندگی انسان بر تأثیر آب و هوای بد بر پیامدهای سلامت اقتصادی و اجتماعی متمرکز شده است. با این حال، تغییرات آب و هوا می تواند تأثیر قابل توجهی بر فعالیت های روزانه مردم داشته باشد. اینها شامل پیامدهای رفتاری، روحی و جسمی است که برای سلامتی ضروری است. در یک مطالعه جدید، محققان گزارش دادند که گرم شدن کره زمین تاثیر منفی بر خواب انسان در سراسر جهان دارد.

به گزارش مدیکال نت، نتایج این گروه از محققان نشان می دهد که تا سال 2099، نامطلوب ترین دمای زمین می تواند بین 50 تا 58 ساعت خواب برای هر فرد کاهش یابد. علاوه بر این، آنها دریافتند که تأثیر دما بر کم خوابی، به ویژه برای جمعیت کشورهای کم درآمد و همچنین افراد مسن و زنان بیشتر است.

کلتون مینور، محقق دانشگاه کپنهاگ در دانمارک می گوید: «نتایج نشان می دهد که خواب، یک فرآیند احیا کننده ضروری برای سلامت انسان و نتایج، ممکن است به دلیل آب و هوای گرم کاهش یابد. به منظور اتخاذ تصمیمات مناسب در زمینه سیاست آب و هوا، لازم است طیف گسترده ای از اثرات احتمالی آب و هوا در آینده را که از انتخاب های فعلی گاز اشک آور ناشی می شود، در نظر بگیریم.

از دیرباز مشخص شده است که روزهای گرم باعث افزایش مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان و همچنین بدتر شدن فعالیت انسان می شود، اما مکانیک بیولوژیکی و رفتاری مبتنی بر این تأثیرات است. داده‌های اخیر از ایالات متحده نشان می‌دهد که کیفیت خواب افراد در طول فصل گرما کاهش می‌یابد، اما تأثیر تغییرات دما بر اثرات خواب هنوز برای افرادی که در آب و هوای جهانی زندگی می‌کنند نامشخص است.

مینور گفت: «در این مطالعه، ما اولین شواهد را از مقیاس سیاره‌ای ارائه می‌کنیم که دمای گرم‌تر از میانگین را برای خواب انسان بررسی می‌کند. ما نشان می دهیم که در این مطالعه خطر تاخیر خواب و تاخیر بیداری در روزهای گرم وجود دارد.

برای انجام این تجزیه و تحلیل، محققان از داده های خواب جهانی ناشناس جمع آوری شده از یک سیستم نظارت بر خواب مبتنی بر شتاب سنج استفاده کردند. این داده ها شامل هفت میلیون رکورد قبل از خواب بیش از 47000 بزرگسال در 68 کشور در هر قاره به جز قطب جنوب بود. اندازه گیری های مربوط به نوع مچ بند مورد استفاده در این مطالعه قبلاً با معیارهای مستقل خواب و بیداری سازگار بود.

نتایج این مطالعه نشان داد که در شب های بسیار گرم (بالاتر از 30 درجه سانتیگراد یا 86 درجه فارنهایت)، خواب کمی بیش از 14 دقیقه کاهش می یابد. با افزایش دما، توانایی خواب کمتر از هفت ساعت افزایش می یابد.

مینور می گوید: تطبیق بدن برای حفظ دمای مرکزی. همان چیزی که زندگی ما به آن وابسته است. با این حال، هر شب بدن ما کارهای زیادی انجام می دهد، اما بیشتر ما متوجه آن نیستیم. بدن با گشاد کردن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون به دست‌ها و پاها، گرما را از مراکز ما به محیط می‌فرستد.

وی افزود: برای اینکه بدن ما بتواند گرما را منتقل کند، محیط باید خنک‌تر از ما باشد.

مطالعات اولیه انجام‌شده در آزمایشگاه‌های خواب نشان داده‌اند که هم انسان‌ها و هم حیوانات وقتی دمای اتاق خیلی گرم یا خیلی سرد است بدتر می‌خوابند، اما این تحقیق با روش‌شناسی محدود شده است. آنها دمای محیط خود را برای راحتی بیشتر تغییر می دهند.

محققان دریافته‌اند که در یک شیوه زندگی عادی، به نظر می‌رسد که مردم بیشتر با گرمای بیرون سازگار هستند تا با آب و هوای گرم‌تر.

مینور گفت: در فصول مختلف، شرایط جمعیتی و اقلیمی، گرمای بیرون از خانه دائماً خواب را مختل می کند و با افزایش آن، میزان کم خوابی به تدریج افزایش می یابد.

یکی از مهمترین یافته های این مطالعه این است که به نظر می رسد مردم کشورهای در حال توسعه تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته اند. به احتمال زیاد آلودگی هوا در کشورهای توسعه یافته ممکن است در این موضوع دخیل بوده باشد، اما محققان علت دقیق آن را پیدا نکردند زیرا آنها اطلاعاتی در مورد دسترسی به افراد از طریق هوا نداشتند.

محققان می‌گویند: «از آنجایی که شواهد قانع‌کننده‌ای در مورد تأثیر گرمایش جهانی بر کم‌خوابی وجود دارد، تحقیقات جدید باید بر روی جمعیت‌های آسیب‌پذیرتر، به‌ویژه آن‌هایی که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند و فقیرترین افراد جهان، تمرکز کند».

در کار آینده، تیم تحقیقاتی مایل است با دانشمندان جهانی آب و هوا، محققان خواب و ارائه دهندگان فناوری کار کند تا زمینه خواب و تحلیل جهانی، رفتار جمعیت و سایر بخش ها را گسترش دهد.

علاوه بر این، بررسی تأثیر افزایش دمای خارج از منزل بر اثرات خواب جمعیت های محدود در آب و هوای گرم که دسترسی هوا ممکن است محدود باشد، جالب است.

این تحقیق توسط سفارت دانمارک برای آموزش عالی و علوم و صندوق تحقیقات مستقل دانمارک حمایت شده است.

نتایج در شماره 20 مه One Earth منتشر شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا