اجتماعی

تاثیر خشکسالی بر زادو ولد حیات وحش/ گزارشی از تلفات ناشی از خشکسالی نداشتیم

مدیر اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیطی استان تهران ضمن اشاره به عزم برای حفاظت از حیات وحش استان تهران در برابر خشکسالی، کمبود علوفه و آب کافی، گفت: تا سال جاری وجود دارد. گزارش هایی از مرگ حیات وحش در نتیجه خشکسالی نداشته ایم.

محمد کرمی در گفت وگو با ترند روز. وی تأثیر خشکسالی امسال را بر حیات وحش استان تهران برشمرد و گفت: باید تأثیرات خشکسالی را بر حیات وحش بررسی کنیم، اما به عنوان مثال دو سال خشکسالی تأثیر چندانی بر سلامت آنها نخواهد داشت، زیرا حیوانات می توانند سازگار شوند. به شرایط محیطی مختلف.” دارند

وی به تمهیدات لازم در اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و منابع محیطی استان تهران در شرایط خشکسالی اشاره کرد و افزود: گاهی در شرایط خشکسالی و آب و هوای خاص، علوفه را با دست می‌دهند، البته این یک کار اساسی نیست و نباید انجام شود، اما در شرایط خاص این کار را انجام می دهیم تا حرکت نکنیم.

کرمی مهمترین شرایط تامین آب در منابع آبی را برشمرد و گفت: در شرایط خشکسالی به ویژه در مناطق جنوبی شهر تهران مانند “منطقه حفاظت شده کویر دشت” که منبع ضعیف تری نسبت به منبع آب شمالی استان دارد، در سال 2018 به دلیل خشکسالی و خشکسالی در مناطق مختلف استان تهران، منطقه حفاظت شده کویر از منابع آبی برخوردار است. کتاب راهنما آبرسانی نیز با اتوبوس و پر کردن چاه ها انجام می شود که البته در صورت مساعد بودن شرایط این امکان وجود نخواهد داشت. برخی از آبخوری ها مصنوعی و دست ساز هستند و توسط مسئولان اجرایی تمیز می شوند.

وی درباره منابع آبی شمال استان تهران گفت: این منابع نسبت به منابع جنوب استان وضعیت بهتری دارند زیرا کوه ها، چشمه ها و رودخانه ها به سمت آنها می ریزد. احتمال کاهش آب این منابع به دلیل خشکسالی وجود دارد اما قطع نمی شود. از سوی دیگر خشکسالی ها در منابع آبی جنوب استان رو به افزایش است و ممکن است این منابع نیز خشک شوند. از این رو مسئولان اجرایی برای تثبیت وضعیت در فصل بارندگی در زمستان و بهار، آب این مناطق را تامین می کنند.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیوانات درباره اثرات منفی این وضعیت بر حیات وحش توضیح داد: طبق هماهنگی های انجام شده، این شرایط تاثیر منفی بر حیات وحش نخواهد داشت، اینها چیزهایی است، اما به احتمال زیاد در این زمینه موفق خواهند شد. تعداد تولد آنها . در سال‌هایی که هوا مساعد، میزان علوفه و آب مناسب است، شاهد تولد دوقلوها در طبیعت هستیم، اما در شرایط نامناسب این احتمال وجود دارد که دوقلوهای همسان داشته باشند. حیات وحش وضعیت محیط را درک می کند. به همین دلیل جمعیت خود را با زایمان کنترل می کنند تا بتوانند از شرایط سخت ناشی از خشکسالی عبور کنند. اگر از چنین شرایطی جان سالم به در ببرند با شرایط زندگی، غذا، علوفه مناسب و آب آشامیدنی بهتر جمعیت را افزایش خواهند داد.

وی تاکید کرد: امسال تاکنون گزارشی مبنی بر تلفات حیات وحش در اثر خشکسالی گزارش نشده است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش در پاسخ به سوال ترند روز مبنی بر اینکه طبق پیش بینی هواشناسی پس از فصل بارندگی آغاز می شود، گفت: تمهیدات لازم برای حفاظت از حیات وحش را داریم، گفت: آمادگی های لازم برای چنین شرایطی را داریم. . با آبیاری دستی و علوفه حتی در مناطق جنوبی استان مانند منطقه حفاظت شده کویر، مسئول اجرایی آبرسانی می کند.

کرمی در پایان درباره تغذیه دام ها گفت: اگر مراتع ضعیف می شود و شرایط سختی را برای دام ها شاهد هستیم، گاهی غذا دادن با دست انجام می شود نه حیوانات «دستی». بهش عادت نکن کند به همین دلیل این فعالیت در شرایط سختی برای رسیدن به شرایط خشکسالی، فصل بارندگی و تولید علوفه در مراتع که غذای مورد نیاز دام است انجام می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا