عمومی

بیچاره کریم باقری – ترند روز

مشکل واقعی این است که چگونه در میدان مشترک دو نوع رویکرد با ستاره های سابق فوتبال ایران شکل می گیرد. وقتی 500 میلیون تومانی یحیی گل محمدی در هر بازی قانونی است، چگونه می توان 100 میلیون تومانی کریم باقری را جنجالی دانست؟

به گزارش ترند روز، این روزنامه شرق وی نوشت: ماجرای حضور کریم باقری روی نیمکت پرسپولیس و تیم ملی یکی از آن ماجراهای سختی است که نمی توان آن را صد در صد در نظر گرفت، او سال ها با او کار کرده است که به عنوان دستیار سرمربی پرسپولیس مربی ارشد بوده است. و حداقل تا پایان فصل گذشته به عنوان دستیار یحیی گل محمدی روی نیمکت سرخپوشان تهران می نشیند.از زمانی که دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی دعوت شد کریم یکی از دستیاران ایرانی کروات بوده است. البته این بار باید او را “بود” نامید زیرا به گفته خودش اولین نفری است که در تیم ملی و باشگاهی پرسپولیس حضور نخواهد داشت.

این گفت و گو اما مربوط به گفت و گوهای در حال انجام درباره این بازیکن سابق فوتبال است. شنیدن اینکه کریم باقری سرپرست پرسپولیس و تیم ملی است و چندان فنی نیست، دیگر جای تعجب ندارد. این تحلیل اگرچه با بی عدالتی گره خورده است، اما بر اساس ظاهر تاریخ است. دیدار کریم باقری با بازیکن پرسپولیس که یکی دو مورد هم نیست، شایعاتی مبنی بر حضور وی در سمت سرمربیگری ایجاد کرده است. در هر صورت کریم به دلیل حضور طولانی مدت در تیم های مطرح باشگاهی ایران و البته یکی از بزرگان تیم ملی ایران سابقه لژیونر شدن را دارد و با مربیان بزرگی کار کرده است. از سالهای کنونی در حالی که او هر سال یک یا دو نکته جدید را در هر سال بازی و تمرین یاد می گیرد، اکنون دانش فنی کافی دارد تا بتواند نفر اول روی نیمکت هر تیمی باشد و از آن دور شود.

بخشی از بیوگرافی کریم باقری که به دلیل سهل انگاری مورد قضاوت قرار گرفت. بخشی از آنچه او را در ماه های اخیر بسیار بزرگ کرده است، سابقه دستمزد او در تیم ملی بوده است. قرارداد او با تیم ملی برای او در هر بازی صدها میلیون دلار از فدراسیون فوتبال ایران درآمد داشت. انتشار این رقم فضای منفی علیه آن ایجاد کرد. خیلی ها با تکیه بر همان گفته های قدیمی که کریم باقری فقط یک مدیر است و نباید زیاد دستمزد باقری را زیاد کرد، دستمزد باقری را خیلی بالا توصیف کرده اند. باقری در مجموع به عنوان مربی در تیم ملی که هر بازی 100 میلیون تومان قرارداد دارد، در 9 بازی 900 میلیون تومان و علاوه بر آن 915 میلیون تومان به اضافه 52 میلیون و 700 هزار تومان به عنوان مربی کار کرد. “پول غرامت” است. او از فدراسیون یورو دریافت کرده است. به این ترتیب مجموع حقوق و مزایای کریم باقری در سال گذشته با فدراسیون فوتبال به یک میلیارد و 867 میلیون و 700 هزار تومان رسید.

در مقایسه با دستمزد کارگران و کارگران ایران، کریم باقری یک طالع بینی است، اما برخوردی که در آن مدت برای کسب درآمد صد میلیون اشک در هر بازی با او شد، با رفتاری که امروز با یحیی گل محمدی می شود، نیست. پرسپولیس سرمربی این تیم شد. چند روز پیش رضا درویش مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در تلویزیون از قرارداد شگفت انگیز یحیی گل محمدی با این باشگاه خبر داد و آن را کمتر از 40 میلیارد تومان تخمین زد! با فرض تمدید قرارداد یحیی تا پایان سال 1403، بدون در نظر گرفتن اختیارات، درآمد سالانه او نزدیک به 18 میلیارد تومان بوده است. حالا کم و بیش است. از این منظر، با نگاهی به دستمزد یحیی در پرسپولیس، دستمزد او 5 برابر بیشتر از دستمزد کریم باقری در هر بازی از پرسپولیس است! با فرض اینکه یحیی سالی 30 بازی در یک لیگ و 10 بازی در لیگ دیگر روی نیمکت پرسپولیس می نشیند و نزدیک به 20 میلیارد دلار دستمزد می گیرد، دستمزد هر بازی او روی نیمکت پرسپولیس بسیار خاص است. عدد 500 میلیون تومان. !

اعداد و ارقام کافی و تعجب برانگیز است اما در کمال تعجب این دستمزد در مقایسه با دستمزد کریم باقری از تیم ملی دست کم نگرفته است. باقری طوری زیر ذره بین راه می رفت که انگار پول زیادی گذاشته است. همانطور که در بالا ذکر شد، نسبت به حقوق مردم عادی و البته به دلیل سختی‌های کریم باقری، این پول زیاد است، اما وقتی در کنار پولی که در ایران به افرادی مانند گل محمدی داده می‌شود، به نظر می‌رسد که او باشد. بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالی که ادعای باشگاه پرسپولیس مبنی بر سه ساله بودن قرارداد یحیی با پرسپولیس صحت دارد، اما همچنان به یحیی گل محمدی برای هر بازی 333 میلیون دلار تعلق می گیرد که در سبک او جالب است. در اینجا شکی نیست که یحیی مستحق این حقوق است. با توجه به آمار و ارقام و نتایجی که در فصل گذشته کسب کرده اند، خیلی ها گفته اند که چنین ارقامی غیرعادی است و می گویند با چنین قیمتی می توان مربیان خارجی ماهر را جذب کرد. از یک طرف شاید یحیی با توجه به ارقامی که به فوتبالیست های فعلی پرداخت می شود و مطالبات 8 و 10 میلیاردی آنها چنین ارقامی را درست می داند. این قسمت به ندرت دوباره مطرح می شود، اما مشکل اصلی این است که چگونه در میدان مشترک، دو نوع رویکرد با ستاره های سابق فوتبال ایران شکل گرفته است. چگونه می توان 100 میلیون تومانی کریم باقری را جنجالی دانست اما یحیی گل محمدی را 500 میلیون تومانی در هر بازی؟

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا