اقتصادی

برنامه هفتم توسعه باید با نگاه واقع بینانه تنظیم شود

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید بر اساس آمار و اطلاعات دقیق مبتنی بر شرایط فعلی و متناسب با توانمندی ها و امکانات و از سوی دیگر محدودیت‌ها و معذوریت‌ها در برنامه هفتم توسعه هدف گذاری کرده و گام برداریم.

حجت الله فیروزی در گفت وگو با ترند روز با اشاره به محورهای کلیدی که در تدوین لایحه برنامه هفتم توسعه باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: برنامه هفتم توسعه زیربنای 5 بودجه سالانه است. لذا باید برنامه هفتم به نحوی تدوین شود تا پروژه هایی که قرار است در بازه زمانی  پنج ساله دنبال شود، به هدف مشخصی بینجامد. همین الان نیز در برنامه‌های قبلی نیز بر روی مدار حرکت نکرده و با هدف گذاری های انجام شده در برنامه های پنج ساله فاصله داریم. در چشم انداز 20 ساله نیز عقب ماندگی زیادی داریم. بخشی از آن نیز ناشی از تحریم ها و مشکلات این چنینی بود.

وی در ادامه اظهار کرد: بخشی از این عقب ماندگی نیز به کارکرد مجموعه ها و دستگاه های اجرایی باز می گردد. باید با تجربه شش برنامه گذشته، برنامه توسعه هفتم با نگاه واقع بینانه و مبتنی بر ظرفیت ها و امکانات و محدودیت ها موجود به تصویب برسد. نباید چیزی را در برنامه هفتم توسعه به تصویر بکشیم که قابل تحقق نبوده و خودش به آسیبی برای کشور تبدیل شود. باید بر اساس آمار و اطلاعات دقیق شرایط فعلی و متناسب با توانمندی ها و امکانات و از سوی دیگر محدودیت ها و معذوریت ها در برنامه هفتم توسعه هدف گذاری کرده و گام برداریم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از آنجا که منابع کشور ما به جهت تحریم ها محدود است باید اولویت های خود در برنامه هفتم توسعه مشخص کنیم. یکی از محورهایی که در برنامه هفتم توسعه باید به آن توجه شود، حوزه اشتغال است. باید هدفگذاری ما در برنامه هفتم به نحوی باشد که اشتغال زایی صورت گیرد. جمعیت جوان ما که در سنوات اخیر تحصیل کردند و اکنون در شرف ورود به بازار کار قرار گرفته اند، جمعیت قابل توجهی است. جامعه بیش از  این ظرفیت انباشت انرژی نسل جوان را ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر این هدف گذاری را به درستی انجام داده و از طرف دیگر پروژه های بلاتکلیفی که در سنوات گذشته کلنگ زنی شده و هنوز نیز اجرایی نشده است را به سرانجام برسانیم، ظرفیت خوبی برای کشور است. اگر در قالب برنامه منابع داخلی بانک ها را مدیریت کرده که به سمت تولید و اشتغال بیاید، می تواند تاثیر مثبتی بر جای بگذارد. از سوی دیگر شعاری که دولت در خصوص مسکن داشته نیز باید محقق شود. ساخت مسکن باید در اولویت باشد. ما همین امروز یک ناترازی در حوزه مسکن داریم که سبب افزایش نرخ مسکن و اجاره بها شده است.

وی افزود: در حوزه انرژی نیز در بحث آب امروز خیلی از مناطق کشور با یک تنش مواجه هستند. در حوزه برق و گاز نیز ناترازی داریم. لازم است که حتما در برنامه هفتم این موضوع دیده شود تا در بودجه های سالانه به این موضوع توجه جدی شده و این مسئله نیز مدیریت شود.از طرف دیگر باید به بخش خصوصی نیز توجه شود. مجموعه های دولتی دیگر نباید سرمایه گذاری کنند. باید از توان بخش خصوصی استقبال و حمایت کرد. با پشتیبانی های مالی و با تسهیل در امور اداری باید از بخش خصوصی حمایت شود. امروز سرمایه گذاری هایی که از سوی بخش خصوصی انجام می شود با بن بست هایی در حوزه اداری روبه رو می شود. این بن بست ها انگیزه را از سرمایه گذاراران می گیرد. مهم ترین توصیه برای استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی روان سازی روند فعالیت های بخش خصوصی است که در تدوین برنامه هفتم توسعه باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

با درود! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که به دنبال تحقیقات دقیق و تحلیل‌های کامل در زمینه اقتصاد است. با دستیابی به اطلاعات به‌روز و منابع معتبر، تلاش می‌کنم تا به شما مطالب کیفیت بالا را ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا