اجتماعی

بررسی چرایی افزایش سطح گاز متان در اتمسفر

هر ساله 6000 بادکنک به آزمایشگاه ایالت کلرادو در آمریکا فرستاده می شود. در داخل هر یک از آنها نمونه های هوا از یکی از 50 ایستگاه نظارت و کنترل در سراسر جهان گرفته شده است. این نمونه ها می توانند به یکی از مهم ترین سوالات پیش روی سیاره پاسخ دهند: چرا چنین گاز متانی در جو وجود دارد؟

به گزارش ترند روز، این ظروف آبی و مشکی با هوای کشورهای الجزایر، آلاسکا، چین و ساموآ پر شده و آماده آزمایش هستند. اد دلوگوکانکی، متخصص در آزمایشگاه نظارت و کنترل جهانی که توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده اداره می شود، گفت: «این نمونه جمع آوری شده است و مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

در یک محیط آزمایشگاهی، سطوح گازهای مختلف در این نمونه ها، از دی اکسید کربن گرفته تا اکسیدهای نیتروژن و هگزا فلوراید گوگرد اندازه گیری می شود و داده های جمع آوری شده اساس مدل را در مورد آب و هوا تشکیل می دهد. حدود 15 سال پیش، محققان متوجه افزایش گاز متان شدند، یک گاز گلخانه ای قدرتمند که 80 برابر قوی تر از دی اکسید کربن است.

در ابتدا، بسیاری از محققان تصور می کردند که افزایش انتشار متان مربوط به تولید سوخت های فسیلی است. متان منبع اصلی گاز طبیعی است، اما همچنین از طریق سایر فعالیت‌های انسانی مانند دفن زباله، مزارع برنج و دامداری.

با این حال، در سال های اخیر، این رشد به طور قابل توجهی افزایش یافته است. پیامدهای گرمایش جهانی بسیار زیاد است: از 1.1 درجه سانتیگراد گرمایش جهانی از عصر صنعتی تاکنون، حدود یک سوم آن گاز متان است. متان اتمسفر بالاترین نرخ رشد را در سال 2020 داشت و سپس این رکورد دوباره در سال 2021 شکسته شد. دلیل دقیق آن مشخص نیست.

لیندسی شین لان از بولدر، کلرادو، که داده ها را تجزیه و تحلیل کرد، گفت: “این شگفت انگیز است.” تحقیقات زیادی در حال انجام است و بسیاری از محققان در تلاش برای توضیح آن هستند.

چیزی که آنها شروع به کشف کردند نوع متانی است که باعث رشد می شود. متان از منابع فسیلی دارای ایزوتوپ کربن 13 بالاتر از متان اتمسفر است، در حالی که منابع میکروبی مانند تالاب ها، گاوها و محل های دفن زباله ایزوتوپ کمتری دارند.

از آغاز انقلاب صنعتی، انتشار سوخت های فسیلی نسبت ایزوتوپی متان در جو را به سمت کربن 13 تغییر داده است. اما در حدود سال 2007، زمانی که سطح متان در جو دوباره در جو شروع به افزایش کرد، این نسبت ایزوتوپی معکوس شد. . اول از همه، افزایش متان از سوخت های فسیلی نیست، بلکه از منابع دیگر است. این نشان می دهد که گاز متان بیشتری از زمین خارج می شود و سرعت آن کاهش نمی یابد.

Delugokonky گفت: “ما شاهد یک تغییر بسیار اساسی هستیم.” پس از 200 سال رشد، کاهش ناگهانی در دلتا کربن 13 مشاهده شد که به این معنی است که اتفاق مهمی رخ داده است. تعریف “فعالیت قابل توجه” مستلزم آن است که متان آزاد شده از منابع مختلف، از تالاب ها و دریاچه های کم عمق در مناطق استوایی گرفته تا ذوب یخ ها در قطب شمال، و همچنین از محل های دفن زباله و کشاورزی گرفته تا صنعت سوخت های فسیلی باید مورد مطالعه قرار گیرد. . نزدیک.

وی افزود: متان یک گاز گلخانه ای جالب است زیرا منابع سوخت و انتشار زیادی دارد که باید ردیابی شود. شما باید طوری با این گاز برخورد کنید که گویی کارآگاهی هستید که در تلاش برای حل یک معمای جنایی هستید. کشف این راز آشکار خواهد کرد که آیا جهان ممکن است با بدترین سناریوی یک “بمب متان” روبرو شود – یک حلقه بازخورد که در آن سیاره داغتر گاز بیشتری منتشر می کند و دما افزایش می یابد.

شناسایی منابع انتشار متان

برای سال‌های متمادی، متان مورد توجه جامعه علمی و سیاست‌گذاران نبود و آنها بیشتر بر انتشار دی اکسید کربن تمرکز داشتند. این تا حدی به این دلیل است که سطح متان در جو بین سال‌های 2000 تا 2007 کاهش یافته است.

اکنون، محققان از اندازه‌گیری‌های ایزوتوپی و داده‌های ماهواره‌ای برای تعیین منشا افزایش متان استفاده می‌کنند. آنها می دانند که رشد از یک منبع میکروبی به دلیل تغییر در سطح کربن 13 است – اما کدام منبع میکروبی دقیقا؟ تالاب ها، گاوها و محل های دفن زباله همگی تولیدکنندگان متان “میکروبی” هستند، جایی که میکروب ها کربن را تجزیه کرده و گاز گلخانه ای را آزاد می کنند. برای تعیین میزان سهم هر یک از این منابع در تولید متان، محققان در حال جستجوی نقاط مختلف جهان هستند.

ایوان نیسبت، استاد علوم زمین در دانشگاه لندن، می گوید: تالاب ها و گاوها مقصر اصلی هستند. منابع طبیعی به سرعت در حال رشد هستند. به نظر می رسد قوی ترین رشد از مناطق استوایی باشد. گسترش جهانی گاوداری و دفن زباله منجر به افزایش انتشار گازهای گلخانه ای شده است.

در مقاله‌ای پیش رو، لان و دلوگوکنکی نتیجه‌گیری مشابهی می‌کنند: از سال 2007، 85 درصد افزایش متان در اتمسفر از منابع میکروب‌ها ناشی می‌شود و حدود نیمی از آنها در مناطق استوایی هستند. .

پل پالمر، استاد دانشگاه ادینبورگ، با استفاده از داده های ماهواره ای، بر آفریقای شرقی به عنوان منبع انتشار گازهای گلخانه ای تمرکز کرد. به دلیل انتشار این گاز در تالاب ها شاهد افزایش انتشار گاز متان هستیم. سایر مناطق گرمسیری با تالاب ها مانند آسیای جنوب شرقی و آمازون نیز رشد را تجربه کرده اند. با مرطوب‌تر شدن تالاب‌ها، گاز متان بیشتری آزاد می‌شود، زیرا میکروب‌های تولیدکننده متان مواد آلی بیشتری برای تغذیه دارند.

منبع انتشار متان ممکن است طبیعی باشد، اما تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسانی باعث افزایش انتشار این گاز گلخانه ای شده است. انتظار می رود تغییرات آب و هوایی منجر به بارندگی شدیدتر در شرق آفریقا شود و با این سرزمین های مرطوب و گرمتر، متان بیشتر شود. سایر منابع طبیعی مانند ذوب شدن یخچال ها و آتش سوزی جنگل ها نیز با تغییرات آب و هوایی مرتبط هستند.

کاهش انتشار متان

اگرچه دولت نمی تواند کاری در مورد انتشار گاز متان از تالاب ها و دریاچه ها انجام دهد، اما وعده داده است که میزان گاز تولید شده توسط انسان را کاهش دهد. حدود نیمی از انتشار متان از منابع انسانی و نیمی دیگر از منابع طبیعی ناشی می شود. سال گذشته، بیش از 100 کشور پیمان جهانی متان را امضا کردند که در کنفرانس آب و هوای COP26 راه اندازی شد و متعهد شد تا انتشار گاز متان را تا پایان این دهه 30 درصد کاهش دهد.

کاهش انتشار متان نسبت به کاهش دی اکسید کربن، تأثیر فوری تری بر دما خواهد داشت، زیرا متان تنها ده سال در جو دوام می آورد، در حالی که دی اکسید کربن بسته به شرایط، یک قرن یا بیشتر باقی می ماند.

بر اساس گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد که در می 2021 منتشر شد، تلاش های جهانی برای کاهش انتشار گاز متان با استفاده از فناوری های موجود می تواند انتشارات ناشی از فعالیت های انسان را تا 45 درصد در سال 2030 و در سال 2040 از گرم شدن به 03 درجه سانتیگراد کاهش دهد تا از آن جلوگیری شود. گرم شدن

سریع ترین راه برای کاهش انتشار متان مربوط به بخش سوخت فسیلی است که حدود یک سوم از انتشارات ناشی از انسان را تشکیل می دهد. نصب تجهیزات تهویه ویژه در معادن زغال سنگ، تشخیص زودهنگام نشت گاز، کاهش انتشار گاز متان در حین تولید نفت و گاز و سایر اقدامات می تواند میزان انتشار متان را تا بیش از 40 میلیون تن در سال کاهش دهد.

فایننشال تایمز گزارش داد، با این حال، مشخص نیست که آیا این اقدامات کافی خواهند بود یا خیر. بزرگترین تولیدکنندگان متان جهان، چین و روسیه، تعهد COP26 را امضا نکردند، و حتی اگر امضا کنند، مشخص نیست که کاهش انتشار متان از فعالیت های انسانی برای جبران افزایش منابع طبیعی کافی باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا