اجتماعی

برخی مجرمان گانگستر شده‌اند/ باید هزینه ارتکاب جرم زیاد شود

کارشناسان اجتماعی ضرورت در نظر گرفتن اشد مجازات برای متجاوزان متجاوز، سارقان خشن و مجرمان خشن را ضروری دانستند و گفتند: باید با این افراد به خوبی برخورد شود چرا که مجرم شده اند.برخی از آنها.

امان الله قرایی مقدم در گفت وگو با ترند روز وی با اشاره به لزوم در نظر گرفتن اشد مجازات برای مجرمان خشن، گفت: با اظهارات رئیس کل دادگستری مبنی بر در نظر گرفتن مجازات اشد برای مجرمان خشن مانند زورگیر موافقم و سارق هستم. بر اساس تئوری هزینه و فایده، دزدان، زورگیران، سارقان و آشوبگران وقتی می بینند که بازده جرمشان بسیار کمتر از سود است، به ارتکاب جنایت ادامه می دهند. این موضوع باید به تعادل منطقی برسد و هزینه های ارتکاب این گونه جرائم بسیار زیاد و آموزنده باشد.

وی ادامه داد: البته دلایلی وجود دارد که خشونت را در جامعه افزایش می دهد، اما هیچ کدام از این موارد باعث نمی شود فرد دست به سرقت، سرقت و… بزند. چنین جنایتکارانی باید بهای سنگینی برای جنایات خود بپردازند. به عنوان مثال اعمال شاقه می تواند مجازات مناسبی برای این افراد باشد. حبس کوتاه مدت به هیچ وجه نمی تواند موثر باشد.

جرایم خشن چه اثرات منفی بر جامعه دارد؟

قرایی مقدم با تاکید بر تاثیرات منفی جرایم خشن در جامعه گفت: وجود جرایم خشن در جامعه باعث ایجاد احساس ناامنی می شود. احساس ناامنی خطرناک ترین معضل جامعه است و باعث ایجاد فشار و ناامیدی در جامعه می شود. همچنین این مشکل اقتدار قانونی دولت را زیر سوال می برد و باعث کاهش اعتماد می شود. جرایم خشن هجمه فرهنگی، اقتصادی و روانی بر جامعه ایجاد می کند. تصور کنید فردی سر کار است و نسبت به دختر، همسر و خانواده خود احساس خوبی ندارد. بدیهی است که این مشکل توانایی فرد را برای عملکرد در محیط کار خود کاهش می دهد و باعث آسیب اقتصادی می شود. از نظر سیاسی مردم انتظار دارند که دولتمردان کشورشان با این موارد برخورد قاطع داشته باشند و خوشبختانه تصمیم دادگاه بسیار موثر و مناسب است و پلیس.

وی ادامه داد: این موارد مبارزه با خشونت و اتخاذ تدابیر در برابر آن را فراموش نمی کند. اما خوب است در نظر بگیریم که مجرمان خشن یا سارقان خشن نیازی به این کار ندارند. باید برای این گونه افراد مجازات شدید در نظر گرفت. برخی نیز در برخی مناطق جوانان خام را پیدا می کنند و به آنها دزدی می آموزند. این افراد نباید از قانون مستثنی شوند.

این جامعه شناس در خصوص دلایل افزایش جرایم خشن، سرقت، آدم ربایی و… گفت: با مجرمان خشن نباید با همدردی برخورد کرد و در واقع باید با قاطعیت برخورد کرد و عبرت گرفت. در عین حال باید علت وقوع جرم را مشخص کرد و برنامه ریزی مناسبی انجام داد.

بیشتر بخوانید:

استفاده از سلاح توسط سارقان افزایش یافته است

ما تعریف مناسبی از جرم خشن/سوءاستفاده جنایی نداریم

پرونده «بزهکاران عادی در قانون» / انتقاد پلیس از هزینه جنایت.

قرایی مقدم گفت: جرم و خشونت وجود ندارد و تبعیض علیه مردم وجود ندارد و محیط و جامعه این وضعیت را ایجاد می کند. برخی از روانشناسان و کارشناسان به اشتباه گفته اند که مجرمان ذاتاً جنایتکار هستند و هیچکس مجرم نیست. جرم در طبیعت وجود ندارد و مجرمان در جامعه تبهکار می شوند. افرادی که از خانواده اخراج شده اند، در معرض مشکلات مختلف قرار گرفته اند و دوستان نامناسبی دارند، بسیار بیشتر از افرادی که هرگز قربانی چنین جنایاتی نشده اند، مجرم می شوند.

این جامعه شناس در خصوص اهمیت مجازات خشن برای مجرمان خشن گفت: علل وقوع جرم باعث نمی شود از مجازات مجرمان خشن غافل شویم، زیرا متأسفانه گفته می شود بسیاری از آنها مجرم هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا