استان ها

برای حل مشکلات کارگران راه حل اسلامی ارائه دهیم

ترند روز/ فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس که تاکید داشت راه حل های کمونیستی و سرمایه داری نمی تواند مشکلات جامعه کارگری را حل کند، باید راهکارهای عملی برای مسلمانان ارائه کند.

آیت الله لطف الله دژکام در دیدار با مسئولان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس؛ وی با بیان اینکه بحران کارگری مشکل دیروز و امروز نیست، گفت: بیش از صد سال است که این موضوع رسما به عنوان یک سوال جدی در سراسر جهان مطرح شده است. باید تاریخ را در نظر گرفت و نگاه تاریخی به مسئله به حل مشکل کمک می کند، اما متاسفانه در جامعه ما این مشکل جدی گرفته نمی شود.

دژکام می گوید: نمی توانیم غیرعلمی نگاه کنیم چون مشکل حل نمی شود. با توجه به مشکلات جامعه طبقه کارگر برای بیش از 100 سال، و این سوالی است که مطرح می شود.

او گفت: «این را می گویم تا از خود بپرسیم که برخی کشورها در این زمینه چگونه پیشرفت کرده اند. مگر پول شما را نگرفتند و الان می گویند مال شما در حال پیشرفت است، نه تنها پول ایران را گرفتند بلکه پول کشورهای دیگر هم سود کردند، مگر آفریقا از اروپایی ها بیشتر نیست؟ البته با وجود اینکه رویای دنیا را در سر می پروراندند و پول جمع می کردند، باز هم مشکلاتشان را حل نمی کرد.

دژکام گفت: «جنبش ضد سرمایه داری در فرانسه شروع شد. فقط سرمایه دارانی که تمام پول و ثروت را از کشورهای دیگر گرفته اند در سرزمین خود باقی می مانند.

وی ادامه داد: هنوز دو راه حل دیگر برای مشکل اشتغال ارائه نکرده اند. یکی سرمایه داری است که برای خودش مشکل دارد و یک راه حل آن چیزی است که کمونیست ها می گویند و هر دو راه حل از تمدن اروپایی بیرون آمده است. به کمونیست هایی که اتحاد جماهیر شوروی را نابود کردند نگاه کنید. این دو راه حل خارج از این دنیا هستند و ابتدا باید به این دو نگاه کنید.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه امروز باید دانش و تجربه انسان ها را در نظر بگیریم و بعد ببینیم چه راهکاری برای ما که مسلمان هستیم و منتظر ظهور امام زمان (عج) هستیم، ارائه می شود؟ وی گفت: به نظر خانه دار، همکاران و امثال اینها باید این سوال را به گونه ای بپرسند و از کارشناس چاره جویند. و اینکه همه ما گلایه داریم به این دلیل است که مشخص نیست مشکل حل شده یا خیر؟

آیت الله دژکام خاطرنشان کرد: خانه کار فارس می تواند کارهای اساسی انجام دهد و گلایه ها را به راه حل تبدیل کند و برای مشکلات کارگران راه حل معقول ارائه دهد. راه حل مارکسیستی-کمونیستی به جایی نرسیده و نباید از آن پیروی کرد و برخی رفته اند و به جایی نمی رسند. راه حل سرمایه داری نیز مشکلات جدی دارد و ما باید این مشکلات را بپذیریم و در نظر بگیریم. آیا ما مسلمانان اکنون راه حل سومی داریم؟ این موضوع را باید در قالب یک بحث نظری دنبال کنیم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه بدون انجمن کارگری با سابقه چندین ساله، شرایط سنجی و ارائه پاسخ های علمی هیچ اقدامی برای حل مشکل کارگران انجام نمی شود، گفت: می توانیم برای فارس چیز جدیدی داشته باشیم. کشور در این زمینه

آیت الله دژکام با بیان اینکه فارس باید در حوزه تولید ثروت در جایگاهی باشد که بگوید ما به اندازه نیاز مردممان ثروت تولید می کنیم، گفت: ببینیم نقش بخش کار افزایش تولید ثروت چیست؟
هر چیزی برای پیشبرد بحث تولید که امسال توسط رهبران تایید شده است، امیدوار است مشکل کارگران حل شود. زیرا مشکل کمبود منابع تولیدی است.

آیت الله دژکام با بیان اینکه 70 درصد کار ما در حوزه خدمات است، یعنی غیرتولیدکننده و تولید ثروت نیست، خاطرنشان کرد: 70 درصد کار ما در حوزه است نه تولید، یعنی کسب درآمد، بلکه کار. تولید ثروت و خرج نکردن برای خدمات.

امام جمعه فرمودند: باید اذعان کنیم که بارها اکثریت مدیران به حوزه خدماتی زور می زنند. با این حال، این ایجاد شغل پرهزینه است زیرا هر آنچه را که در بخش خدمات برق قرار می دهید به بخش تولید بار می رود. حالا ببینید چقدر در بخش تولید ثروت تولید کرده ایم؟ اگر این مسیر را تغییر ندهید مشکل حل نمی شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: کارگران تولید ثروت می کنند. به دنبال تولیدکنندگان ثروت باشید و گروهی از کارفرمایان و کارگران که سخت در تولید کار می کنند دلیل اصلی رشد نکردن ماست، مشکل حل نخواهد شد.

ارائه راهکارهای اسلامی برای حل مشکلات کارگران

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا