فرهنگ و هنر

بخش بین‌الملل سینما حقیقت جدی‌تر برگزار شود

محمد خزاعی رئیس انجمن سینما در جلسه شورای سیاسی شانزدهمین جشنواره «سینما هکوریت» گفت: بخش بین المللی جشنواره «سینما هکریت» باید به نحو احسن انجام شود و درباره سینمای مستند درباره منطقه.

به گزارش ترند روز، به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش فیلم های مستند، تجربی و پویانمایی، جلسه رسمی شورای سیاسی جشنواره روز پنجشنبه برگزار شد. 19 شهریور ماه با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان در مرکز توسعه.

رئیس انجمن در این نشست گفت: جشنواره «سینما-غکریت» به عنوان مهمترین رویداد سینمای مستند ایران می تواند صدای همه سینماگران همه کشورها باشد. با توجه به ماهیت این نوع کارها، می توان تصویر امروز ایران را از طریق مستند به جهانیان عرضه کرد. تصاویری از اقلیم، فرهنگ، باورهای مذهبی و آداب و رسوم بومی، تصاویری که مخاطبان به ندرت می بینند و با آن ها ناآشنا هستند. سینمای مستند ایران در سال های اخیر با مردم همراه بوده و از مهم ترین رویدادها و رویدادها کارنامه ای ماندگار از خود به جای گذاشته است.

خزاعی تاکید کرد: بخش بین المللی این دوره از جشنواره بسیار مهم است. با عادی شدن شرایط می توان جشنواره فیزیکی را انجام داد و امیدوارم بخش بین المللی با کارآمدی و جدیت بیشتری انجام شود. تمرکز بر فیلم های مستند منطقه ای بخش مهمی از برنامه این بخش است. سینمای ایران در همه زیرمجموعه های خود از جمله سینمای مستند جایگاه ویژه ای در آسیا و منطقه دارد و برای ما مهم است که جشنواره «سینما حقیقت» صدای فیلمسازان درجه یک در عرصه مستندسازی باشد. سینما را باید در کشورهایی تماشا کرد که دارای ریشه های فرهنگی، مذهبی و اشتراکی ما هستند.

رئیس سازمان در سخنانی دیگر گفت: برخورد با سینمای مستند و سینماگران جزء برنامه و اولویت انجمن فیلم است. خوشبختانه توسعه این رابطه دو سویه دارد و در «سینما-قکریت» از این غنا و هم افزایی استفاده می شود.

وی ادامه داد: از جمله اولویت های انجمن سینمایی، توسعه عدالت فرهنگی و تمرکز بر فیلمسازان استان است که محور اصلی تیم برگزارکننده مجموعه «سینما-غکریت» شانزدهم خواهد بود. کاری که ما در سازمان و زیر گروه های آن باید انجام دهیم این است که اخلاق و انتظارات را مطرح و در نظر بگیریم. در این زمینه سینمای مستند می تواند موفق تر از فیلم های داستانی باشد.

رئیس انجمن سینمایی گفت: احیای جشنواره منطقه ای مستند می تواند راهی برای نمایش و ارائه آثاری باشد که به هر حال به جشنواره «سینما-غکریت» نیامده اند اما در نمایش های دیگر قابل مشاهده و ارزیابی هستند.

در بخشی دیگر از جلسه، هر یک از اعضا پیشنهادات و نکاتی را از آن دوره و جوانب و اولویت ها ارائه کردند. رضا خوشدل راد و امین قدمی، نمایندگان صنف در شورا نیز به صورت ویژه به تشکیل انجمن های سینمای مستند در جشنواره «سینما – قکریت» اشاره و مشکلاتی را در این باره بیان کردند.

محمدرضا اصلانی یکی از اعضای شورا به اهمیت رعایت امکان سانسور آنلاین پرداخت و گفت: از این امکان می توان برای نمایش اثر در کشور دیگری استفاده کرد. در بحث جشنواره ها و کارگاه ها باید زمینه تفکر در نظر گرفته شود، بحث کیفیت و تکنیک مهم است اما باید به تولید ایده توجه ویژه شود. در سینمای مستند می توانیم خدمت جدیدی به دنیا داشته باشیم که در سینمای داستانی فرصت کمیاب است.

مهدی مسعودشاهی به ضرورت پژوهش در سینمای مستند اشاره کرد و گفت: پژوهش در سینمای مستند بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. از سوی دیگر یکی از اولویت های جشنواره باید نگاه به قلمرو، نیروی جوان و حمایت از تولید و نمایشگاه آثار مرتبط با فرهنگ ها و اقوام مختلف باشد.

سید سلیم غفوری با تاکید بر اهمیت برگزاری کارگاه های آموزشی در جشنواره «سینما-غکریت» گفت: کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف از جمله بررسی آسیب های فیلم های مستند می تواند زمینه انتقال دانش و تجربه را فراهم کند. از سوی دیگر باید به مشکل برجسته سازی انواعی که در این زمینه کار چندانی نکرده اند نگاه کرد. بهتر است به ارائه تصویر ایران در آثار بیشتری فکر کنید. تعامل رسانه‌ای مرتبط با جشنواره «سینما قکریت» و پخش برنامه‌های تلویزیونی باید قبل از روز جشنواره آغاز شود.

قدیر آشنا علاوه بر تاکید بر مشکل توجه به استان ها و هنرمندان استان در داوران و هیات انتخابات گفت: انتصاب دبیر در سه دوره متوالی جشنواره ما را در رسیدن به اهداف کمک می کند.

محسن یزدی به تولید آثار معنادار و فکری پرداخت و گفت: سینمای مستند از نظر فنی پیشرفت کرده است اما در تولید ایده و مفهوم مشکل داریم. تولیدات ما باید با هدف تعریف معنا و بر اساس باورها و دیدگاه های ما باشد تا تعطیلات مفرح. این یک نگرانی و تقاضای جدی است.

رضا خوشدل راد به اهمیت و نقش انجمن فیلم مستند اشاره کرد و گفت: باید اعضای صنف را جدی بگیریم و دلیل عادلانه برای عملکرد آنها و مشارکت برای همه ارائه کنیم، جشنواره «سینما قکریت» به ارمغان آورد. اتفاقات خوب است امیدوارم در جشنواره امسال هم این تفاهم و همراهی محقق شود.

امین قدمی با اشاره به اهمیت ایجاد فضایی سرشار از نقد و بحث در جشنواره «سینما حقیقت» گفت: کمیته انتخاب و داوری موضوع مهمی است که خیلی ها روی آن تمرکز دارند. خوب است به هنرمندان و متخصصان درجه یک برای پیگیری جشنواره بدهیم، همدلی هنرمندان و همکاران جشنواره موضوع مهم و ضروری است. افزایش تعداد اعضای هیات گزینش احتمال خطا را کاهش می دهد.

محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره و مدیر عامل مرکز گسترش فیلم های مستند، تجربی و انیمیشن در پایان این نشست ضمن قدردانی از اعضای شورا و روسای سازمان. در جشنواره «سینما قکریت» گفت: بعد از تجربه موفق جشنواره پانزدهم، یکی از برنامه های ما این است که به فکر پخش و پخش جدی و حرفه ای مستند باشیم، جشنواره ساختن و نمایش اثر در آن نیست. هدف نهایی ما از همکاری اعضای شورا تشکر می کنم و امیدوارم در جلسه بعدی به آن بپیوندیم و بحث خصوصی داشته باشیم و از مهارت های شما استفاده کنیم.

در پایان این جلسه محمدرضا اصلانی، قدیر آشنا، سید سلیم غفوری، مهدی مسعود شاهی، محسن یزدی، محمد حمیدی مقدم، رضا خوشدل راد و امین قدمی از اعضای شورای سیاسی این جشنواره حکم را دریافت کردند. رئیس انجمن

ششمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از 28 تا 28 آذرماه 1401 در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا