عمومی

با خواص «علف طلایی» آشنا شوید

آیا در مورد چمن طلایی چیزی شنیده اید؟ بسیاری از مردم این گیاه را به عنوان گل زرد می شناسند، اما علف طلایی در گروه مکمل های گیاهی و البته به شکل چای، ترکیب بسیار پرطرفداری است.

به گزارش ترند روز، عص «عصرایران» نوشت: Solidago نام لاتین این گیاه است که به معنای شفابخش یا کامل است. علف طلایی اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود سلامت ادرار و کاهش عفونت چشم استفاده می شود.

علف طلایی در بیشتر نقاط اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کند. گل های زرد این گیاه در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفا می شوند و بیش از صد گونه علف طلایی وجود دارد. تصور می شود که بسیاری از این گونه ها دارای ویژگی های بهداشتی مشابهی هستند.

Solidago virgaurea، که گاهی اوقات به عنوان چمن طلایی اروپایی نیز شناخته می شود، شاید یکی از گونه های مورد مطالعه در مورد مزایای سلامتی آن باشد. این گیاه در طب چینی نیز کاربرد فراوانی دارد.

اهالی برای بهره مندی از فواید مختلف آن از بخشی از گیاه که در بالای زمین می روید استفاده می کنند. از مهم ترین قسمت های این مناطق می توان به گل و برگ اشاره کرد.

امروزه از علف طلایی می توان به عنوان چای یا مکمل دارویی استفاده کرد. مکمل‌های مختلف را می‌توان در داروخانه‌های سراسر کشور خریداری کرد و چای‌های تهیه‌شده از اسانس‌ها. البته چای این گیاه کمی طعم تلخی دارد و ممکن است برای همه سلیقه ها نباشد.

محتوای گیاهی

بر اساس مقاله ای که توسط انتشارات Sage منتشر شده است، علف طلایی ترکیبی از بسیاری از گیاهان مفید از جمله ساپونین ها و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی مانند کورستین و کایمفرول را فراهم می کند.

ساپونین ها گروهی از گیاهان هستند که با انواع فواید سلامتی همراه هستند. آنها ممکن است در مهار رشد باکتری ها و قارچ های مضر مانند کاندیدا آلبیکنس موثر باشند. کاندیدا قارچی است که باعث عفونت های مخمری در واژن و همچنین عفونت در سایر قسمت های بدن می شود. ساپونین ها همچنین در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی اثرات ضد سرطانی و ضد التهابی دارند.

از یک طرف، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی کوئرستین و کایمفرول موجود در علف طلایی به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کند.

لازم به ذکر است که فعالیت آنتی اکسیدانی این گیاه بیشتر از چای سبز و ویتامین C است. آنتی اکسیدان فلاونوئیدها و سایر عصاره های گیاهی علف طلایی نیز دارای فواید ضد التهابی قوی هستند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده، در مورد مزایای چمن طلایی:

عفونت چشم را کاهش می دهد

در طب سنتی از علف طلایی برای مبارزه با عفونت چشم استفاده می شود که تاثیر مثبتی در کاهش درد و تورم خواهد داشت.

در یک مطالعه معتبر روی جوندگان آزمایشگاهی، استخراج علف طلایی به شکل یک گیاه دارویی، میزان کاهش چربی را تا 60 درصد کاهش داد. همچنین نشان داده شده است که این گیاه می تواند عفونت های چشمی مرتبط با آرتریت را بین 12 تا 45 درصد در جوندگان کاهش دهد و در دوزهای بالاتر تأثیر بیشتری دارد، البته تحقیقات بیشتر ضروری است.

از سلامت سیستم ادراری حمایت می کند

آژانس دارویی اروپا (EMA)، مخفف EMA (سازمان دولتی تنظیم کننده پزشکی)، گلدن گرس را به عنوان یک راه حل بالقوه برای بهبود اثربخشی درمان های پزشکی مرسوم برای مشکلات جزئی ادراری توصیف می کند.

این بدان معنی است که چمن طلایی ممکن است اثربخشی داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) افزایش یا افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که این گیاه نباید به تنهایی به عنوان درمان انحصاری این گونه بیماری ها استفاده شود. از طرفی نشان داده شده است که با مخلوط کردن این گیاه با گیاهان دیگر مانند دم کرده، اثربخشی آن را افزایش می دهد.

کنترل وزن

تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که گلدن گراس ممکن است با تنظیم ژن‌هایی که سنتز چربی و اندازه سلول‌های چربی را کنترل می‌کنند، با چاقی مبارزه کند. به همین دلیل از این گیاه در برخی دمنوش های کاهش وزن استفاده می شود.

جلوگیری

علف طلایی به طور کلی جذب بدن می شود و عوارض خاصی ندارد. با این حال، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشت: وضعیت قابل تحمل و ارتباط با بیماران با شرایط خاص پزشکی.

آلرژی یا عدم تحمل

اگرچه بسیاری معتقدند که چمن طلایی یکی از عوامل اصلی سوء تغذیه در فصل خشک است، اما این گیاه چندان مقصر نیست زیرا گرده های سنگین آن به راحتی توسط باد جابه جا نمی شود.

با این حال، این گیاه می تواند برخی از واکنش های آلرژیک از جمله بثورات پوستی و آسم ایجاد کند. اگر نتوانید گیاهانی شبیه گل همیشه بهار را تحمل کنید، علف طلایی می تواند واکنش هایی در بدن شما ایجاد کند.

وضعیت سلامت

از آنجایی که علف طلایی می تواند اثر مدر داشته باشد، نباید آن را همراه با دیورتیک ها استفاده کرد زیرا می تواند باعث کم آبی بیش از حد شود.

بنابراین در شرایط پزشکی که محدودیت دریافت مایعات وجود دارد، از جمله برخی موارد نارسایی قلبی و بیماری کلیوی، مصرف این گیاه توصیه نمی شود.

قبل از مصرف هر گونه مواد شیمیایی یا گیاهی حتما با یک متخصص مشورت کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا