عمومی

بازی اجبار در پیش‌دبستانی – ترند روز

اگرچه یافتن پیش دبستانی های دولتی با شهریه های معقول به خصوص در شهرها دشوار است، اما یافتن و ثبت نام در مدارس خصوصی برای خانواده ها بسیار آسان است. همه چیز خوب است.

به گزارش ترند روز، این روزنامه جام جم او نوشت: «پیش دبستانی های دولتی به گونه ای طراحی نشده بودند که کمیاب باشند و خانواده ها مجبور شدند به مدارس خصوصی روی آورند. برعکس، مدارس متوسطه باید راه اندازی شود تا سند تحولات اساسی آموزش و پرورش در دنیا خدشه دار نشود و خانواده ها برای تحصیل فرزندان خود هزینه های زیادی را متحمل نشوند. اما اکنون تمام این انتصابات قطع شده است و یافتن دبیرستان در مدارس دولتی به چالش بزرگی برای والدین تبدیل شده است. چالش خانواده ها دو چیز است: ثبت نام در مدارس خصوصی و خرج کردن پول یا ترک تحصیل.

راه اول، نزدیک شدن به کودک و خانواده است، اما گزینه دوم، شروع بی عدالتی تربیتی است. بخش بزرگی از کودکان به دلیل فقدان تحصیلات ابتدایی و استحکام خانواده ضعیف از آموزش پیش دبستانی محروم می شوند. تبعیض که تا مرحله بعدی تحصیل مثل دومینو است، دانش آموز را تحت الشعاع قرار می دهد.

پیش دبستانی دولتی کجاست؟

شورای آموزش عالی در سال 1382 وضعیت پیش دبستانی را تصویب کرد و با وجود گذشت نزدیک به 19 سال، پیش دبستانی هنوز بلاتکلیف ترین موضوع آموزش و پرورش ماست. از یک سو بر توسعه کمی و کیفی در پیش دبستانی تاکید می شود و از سوی دیگر گسترش دولت و پرهیز از فشار بر شهریه خانواده ها، اما به مرور زمان این دو. تاکید همیشه در حال افزایش است. امروزه یافتن مدارس متوسطه وابسته به مدارس دولتی که شهریه کمتری نسبت به مدارس خصوصی دارند دشوار است.

مادر یکی از کودکانی که امسال باید در پیش دبستانی ثبت نام کند، در گفت و گو با جام جم از این وضعیت گلایه کرد و گفت: هیچ مرکزی در منطقه آنها وجود ندارد و نزدیک ترین مدرسه دولتی در فاصله کمی است. خیلی دور. آن را داشته باشد. این پدر پنج ساله نیز برای ما توضیح می دهد که نمی تواند فرزندانش را در پیش دبستانی ثبت نام کند، زیرا نمی تواند به سازمان های مردم نهاد پول بدهد.

برای اطلاع از دلایل عدم اقدام علیرغم تاکید اصلاح نامه بر ارتقای اندک پیش دبستانی های دولتی، با مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارتخانه تماس گرفتیم، ما آموزش و پرورش ملی که گفت: فعلا نظر نده در سازمان آموزش و پرورش کشور که یک سال پیش رسماً پا برجا بود و بر آموزش پیش دبستانی نظارت داشت، یکی از مسئولان از انجام مصاحبه رسمی خودداری کرد، اما یکی از مسئولان در آنجا اطلاعاتی دریافت کرد و این سازمان توضیحات قابل تاملی را برای جام جم ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه چرا تعداد پیش دبستانی های خصوصی کم است، توضیح می دهد: «طبق قانون، در مناطق عشایری، روستایی و تنها به دو زبان که کودکان به آموزش پیش دبستانی نیاز دارند، دولت نباید پیش دبستانی رایگان ارائه دهد. در سایر حوزه ها اگر مدیر مدرسه دولتی بخواهد پیش دبستانی تاسیس کند آموزش انجام می شود و اگر نخواست دیگر پیش دبستانی وجود نخواهد داشت.

وی همچنین توضیح داد که همه چیز به اراده مدیر بستگی دارد، زیرا مدیریت پیش دبستانی کار بسیار زیادی است، بنابراین برخی از مدیران تمایلی به این کار ندارند. حتی برخی از مدارس دولتی فضای کافی برای انجام این کار را ندارند.

این هزینه ها بسیار زیاد است

اگرچه یافتن پیش دبستانی های دولتی با شهریه های معقول به خصوص در شهرها دشوار است، اما یافتن و ثبت نام در مدارس خصوصی برای خانواده ها بسیار آسان است. همه چیز خوب است. پیگیری های جام جم نشان می دهد که برخی از پیش دبستانی ها در مناطق متوسط ​​شهر تهران تا هشت میلیون تومان شهریه می گیرند و مراکز ارزان قیمت کمتر از چهار میلیون تومان نمی پردازند.

از یکی از مسئولان انجمن آموزش و پرورش جویا شدیم که چرا این وضعیت وجود دارد و به اصطلاح سد شهریه برای برخی مانع است و در پاسخ او تامل کردیم. او گفت: «دولت بودجه ای برای مهدکودک ها به جز در مناطق مهاجر و روستایی فراهم نمی کند. بنابراین، اکثر مدارس متوسطه توسط بخش خصوصی اداره می شوند که به شهریه نیز نیاز دارد.

بنابراین، جای تعجب نیست که سال گذشته، از حدود 1.5 میلیون نفر، در کلاس اول، حدود 70 درصد به مدرسه رفتند و بیشتر آنها فضای خصوصی را انتخاب کردند.

تناقض عجیب

طبق قانون، حضور کودکان در دوره پیش دبستانی اجباری نیست و آموزش در این موضوع کاملاً به میل خانواده بستگی دارد، اما شواهد نشان می دهد که حتی اگر بحث قدرت مطرح باشد، در عمل چیزی جز اجبار وجود ندارد. .

یکی از آموزگاران یکی از موسسات آموزشی در تهران روز گذشته به جام جم توضیح داد که اگرچه گفته می شود شما الزامی به شرکت در این دوره ندارید، اما زمانی که درخواست ثبت نام در کلاس اول ابتدایی کودک را دارید، نیاز به او خواهد بود. گواهی خانواده بدون این گواهی، کودک باید در یک جلسه تابستانی دقیق قبل از صدور گواهینامه مورد نیاز شرکت کند.

به همین دلیل از یکی از مسئولان سازمان آموزش و پرورش کشور پرسیدیم که چرا کارکرد این تعارض مشخص نیست و چرا پیش دبستانی الزاماً اجباری نیست که او باز هم پاسخ جنجالی داد. اگر پیش دبستانی اجباری شود، باید رایگان باشد و دولت تمام هزینه ها را تقبل می کند، اما دولت نمی تواند این کار را انجام دهد».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا