عمومی

این معدنکاری را متوقف کنید؛ تخریب وسیع منابع ملی به اسم کارآفرینی

زمین لغزش های عمده دره نور در البرز مرکزی در مسیر گسل های اصلی – مانند گسل بلده – و روی گسل دگرگونی گسل اصلی البرز شمالی رخ داده است. هیچ زمین لرزه تاریخی در منطقه دره نور گزارش نشده است. با این حال، رانش زمین بزرگ در این دره نشان می دهد که چندین زمین لرزه بزرگ در دوران قدیم رخ داده است.
از طرفی زمین لغزش رزانه در شمال دره بلده بلده رخ داد که در حدود 13 کیلومتری دوآب به سمت غرب شهر رزانه و به طول حدود 3 کیلومتر (رو به روی مهاجرت آوار و کوه به کوه. جنوب به دره بلده) رخ داد. . معادن شن و ماسه در ابتدای این مسیر و در محل ماسه سنگ علاوه بر آلودگی محیطی باعث برش صاف و مداوم و ناپایداری میخ ها می شود. اگرچه رئیس اداره محیط زیست آمل حادثه 1/1/1301 – ابتدای جاده بلده – را مربوط به معدن شن و ماسه ندانست، اما معاون وزیر راه گفت: این گرد و غبار ناشی از سقوط کوه ها. این یک مین خاص بود که کسی را نکشت.» .

مسلم است مدیرکل راه های سراسری استان مازندران امروز شکایت خواهد کرد حتی اگر این معدن در جاده نباشد در صورت هرگونه اقدامی که باعث از بین رفتن دید راننده در محور هراز شود هماهنگی با بزرگراه باید “انجام شد”. از معادن و محور هراز فاصله دارد و بین آنها رودخانه ای است. رانش زمین در 13 آوریل 1401 پس از اولین بارندگی بهار رخ داد. البته در تعطیلات نوروز آتش خاموش به نظر می رسید اما تا اواخر اسفند 1400 به بهره برداری رسید. ، رانش زمین رخ داد.

در تاریخ 21 خرداد 1396 یک دستگاه بولدوزر و یک لودر در قسمت پایین سینه کوه در حال کار بوده و پیشنهاد شده است که طبق مقررات فنی و ایمنی، با توجه به محدودیت‌های اعمال شده از سوی قله، سنگ‌ها از بالا خارج شوند. دولت. اداره منابع طبیعی معادن به ویژه معادن جاده هراز و اصرار صاحبان معدن برای ادامه برداشت، حفاری از پایین و جلوی پاشنه انجام می شود.

روز حادثه 16/3/1396 راننده بولدوزر در دم جان باخت و دو نفر از کارکنان آن به شدت مجروح شدند. این نوع استخراج البته تداخل و تخریب طبیعت در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی است. منطقه حفاظت شده هراز با وسعت 15000 هکتار در سال 1380 به ثبت رسیده است. این منطقه از 25 کیلومتری شرق شهر بلده شروع می شود و در حدود 33 کیلومتری جنوب شهر آمل ادامه می یابد، به طوری که جاده بلده به آمل در جاده رزانه، راضیه، هردورود، روستای شهزید بالا به سمت شمال و شمال شرقی قرار دارد. این منطقه حفاظت شده منطقه حفاظت شده هراز تقریبا بخش مرکزی منطقه رودخانه هراز را در بر می گیرد.

رودخانه هراز (حدود کیلومتر 71 جاده هراز) تا تلاقی آن با رودخانه بلده نور (در نزدیکی شهر هردرود) این منطقه را برای مناطق شرقی و غربی تقسیم می کند. ارتفاعات این منطقه پایه قدیمی ترین جنگل هیرکانی از اوایل دهه شصت است که جنگل جنوب شهر رزن و شرق لسی کوه یکی از بقایای این جنگل هاست.
ادامه فعالیت‌های معدنی و برداشتی به دلیل ناپایداری رانش زمین در البرز مرکزی علاوه بر تشویق به رانش زمین، موجب تخریب جنگل‌ها، منابع آبی و اراضی می‌شود. این روند باید با توجیه کسب و کار و البته با سرپوش گذاشتن بر آسیب ها و نابودی ثروت ملی متوقف شود.

* چاپ شده در روزنامه اعتماد / چهارشنبه 15 فروردین 1401

دکمه بازگشت به بالا