عمومی

این جملات اضطراب آور را به مادران شاغل نگویید!

شما سالها کار کرده اید. بچه هایت اولویتت باشند!»؛ «عروس خانه فلان دارد؛ ماشاالله خانه اش مثل دسته گل می شود!»؛ “مادران بدون عشق به فرزندان خود کار می کنند!”; “واقعاً، چگونه دوست دارید چنین کودک کوچکی را به مهد کودک بفرستید؟” و…

ترند روز پلاس: اینها جملاتی است که شاید مادران شاغل بارها در اطراف خود شنیده باشند. ممکن است طوری از کنار این عبارات بگذرد که انگار اهمیتی نمی‌دهد و با لبخند به همدردی اطرافیانش پاسخ می‌دهد، اما خیلی وقت‌ها این باعث می‌شود که مادر شاغل از اینکه مادر خوبی برای فرزندش نیست نگران و احساس ناراحتی کند. مادر بد، بس است !

وقتی به صحبت های مادران شاغل گوش می دهید، دلشان به درد می آید و بسیاری از آنها از فشار روحی و اضطراب اطرافیانشان می گویند.

اکنون یاد بگیرید!

سمیرا مادری 35 ساله و شاغل است که پسر کوچکش در آستانه ورود به کلاس اول است: «من یک مادر شاغل هستم، بنابراین به دلیل نیازهای مالی ترجیح می دهم کار کنم و در خانه ماندن ناراحت کننده ترین چیز است. فکر می‌کنم اگر موقعیت اجتماعی داشتم، روحیه بهتری داشتم و احتمالاً مادر شادتری برای پسرم بودم. البته فشار مضاعفی روی من وجود دارد. بعد از 8 ساعت کار، کار دومم یعنی خانه داری را شروع کردم و از طرفی باید به تحصیل فرزندانم رسیدگی کنم. اما من همچنان با این وضعیت روبرو خواهم شد. با این حال اطرافیانم گاهی با کامنت های نامناسب احساس بدی در من ایجاد می کنند.

خیلی وقت ها مادر شوهرم به من کمک می کند تا از فرزندانم مراقبت کنم که می دانم کار سختی است. اما هر بار که می روم پسرم را تحویل بگیرم، او چیزی می گوید که من دوست ندارم و واقعاً آزارم می دهد. مثال: “ماشاالله همه کاراتو کامل میکنی!” خانه اش مثل گاو است! بچه هایش را خوب تربیت می کند!» من واقعاً از این جملات عذاب می کشم؛ چون زندگی خوبی دارم و با تمام توانم برای این زندگی می جنگم…»

به دویدن ادامه بده

ملیحه مادری 40 ساله و استاد دانشگاه است که علاوه بر شاگردانش باید از دو فرزند خردسالش نیز مراقبت کند: استرس کافی. دنیای کار اغلب برای مادران اولویت ندارد و این برخلاف تبلیغات در مورد بچه دار شدن است. وقتی از سر کار برمی گردم، باید علاوه بر بسیاری از کارهای خانه، از فرزندانم نیز مراقبت کنم. من ساعت 5 صبح سر کار می روم و بعد از ظهر که به خانه می آیم کارهای خانه را انجام می دهم و تا ساعت 1 بامداد به مدرسه فرزندانم رسیدگی می کنم. با این حال، اطرافیان من این تصور را به من می دهند که مادر خوبی نیستم. چون دارم کار میکنم!”

این جملات سوال برانگیز را به مادران شاغل نگویید!

چرا باید مزایای خود را فراموش کنم؟

سحر 37 نیز مادر شاغلی است که این روزها دختر 4 ساله خود را بزرگ می کند: «مادرهای شاغل همیشه جملات ناراحت کننده و البته تکراری را از اطرافیان خود می شنوند. سال هاست که برای دل خود مثلاً شما کار کرده اید. ولی الان باید برای بچه هات زندگی کنی!یا اینکه عشق به بچه با مادر شاغل نیست!هرچند که مردم می گویند چطور می خواهی با بچه ها بروی؟چرا بعضی ها فکر می کنند که یک شاغل مادر باید خودش و همه علایقش را فراموش کند؟اگر بتواند بین زندگی شخصی و تربیت فرزندانش تعادل ایجاد کند.»این حرف ها را وقتی از بچه هایم مراقبت می کنم می شنوم. بچه مادرم و فکر می کنم مادرانی که مجبورند بچه هایشان به مهدکودک کلمات بدتری می شنوند.

یک زن خانه دار هم شغل تمام وقت دارد

طیبه مادری 30 ساله است که وقتی فرزندانش وارد کلاس اول شدند تصمیم گرفت بیرون کار نکند و خانه‌دار شود: «از 19 سالگی کار می‌کردم و همیشه درآمد داشتم. کارم را تا 6 سالگی پسرم ادامه دادم و فشار زیادی روی من بود، اما از یک نظر ترجیح شخصی من این بود که تمام وقتم را صرف خانواده کنم و خانه دار شوم. خانه داری هم یک کار تمام وقت است و احتمالاً روزی نیم ساعت هم وقت ندارم بخوابم. خانه داری شغلی است بدون عیدی و حقوق و مزایای کار در خارج از کشور برابر با حقوق و دستمزد زنان است. درست است که در حال حاضر مورد علاقه من خانه داری است، اما فکر می کنم خانم ها توانایی انجام کارهای داخل خانه و بیرون از خانه را دارند. تنها چیزی که از همسرش و اطرافیانش می خواهد این است که درک شود و احساساتش نسبت به مادرش را زیر سوال نبرد.»

مادران شاغل چگونه با شکست های روانی کنار می آیند؟

گهریسنا انزانی (روانشناس) که پیش از این با ترند روز گفت و گو کرده بود، معتقد است: برخی تحقیقات نشان می دهد که دختران مادران شاغل از رضایت تحصیلی، اعتماد به نفس، موفقیت های بالاتری در زمینه یادگیری، سازش، نظم و انضباط و پیروی از خواسته های خود، مادران خانه دار دارند. نسبت به دختران موفق‌تر هستند، بنابراین به نظر می‌رسد که کار مادر بر دختران بیرون از خانه تأثیر مثبت دارد.البته مطالعات متناقض دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد کودکان مادران شاغل خواب، نگرانی و نافرمانی بیشتری دارند. شرم، ترس و اضطراب در دختران و اختلالات روانی، اجتماعی و رفتاری در پسران بیشتر است، اما با این حال هر چه میزان تحصیلات و رابطه مادر با همسرش بیشتر باشد، آگاهی او از مهارت ها و مهارت های زندگی بیشتر می شود. وجود کیفیت در خانه. می تواند از همه این بیماری ها جلوگیری کند.»

این روانشناس گفت: کار گاهی باعث استرس می شود و والدین می توانند آن را به فرزندان خود منتقل کنند. بنابراین باید بین کار و خانه تعادل ایجاد کند. در غیر این صورت دچار اختلالات روانی و اختلالات رفتاری و اضطراب در فرزندانش خواهد شد. مادران نقش مهمی در ایمنی و رفاه کودکان دارند، بنابراین مادری که در محل کار احساس بهتری داشته باشد می تواند حس آرامش را به همسر و فرزندان خود نیز منتقل کند.برنامه ریزی صحیح.

انزانی از سوی دیگر گفت: مادران باید در خانه فضایی گرم ایجاد کنند و برای فرزندان خود اهداف کوچکی از جمله تماشای فیلم با هم، بازی و آشپزی با هم و… را در نظر بگیرند. در خانه نیز باید پیگیری کنند و مادران شاغل ابتدا نیازهای خود را به عنوان مادر در نظر بگیرند تا با همسر و فرزندان خود رابطه خوبی داشته باشند زیرا مادران شاد و هدفمند در مدیریت خانه موفق ترند. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا