عمومی

ایستادن بر بام دنیا چقدر آب می‌خورد؟

سال 1401 با صعود پنج کوهنورد ایرانی به قله اورست آغاز شد. این نشان دهنده علاقه فزاینده برای بردن بلندترین قله جهان است. به هر حال صعود به اورست یکی از پرهزینه ترین فعالیت هاست و ورزشکارانی که این مسیر را آغاز می کنند باید پول زیادی خرج کنند.

به گزارش ترند روز، شهروند آنلاین تخمین زده می شود که کل زمان رسیدن به نپال بین 45 تا 60 روز تا پایان پیاده روی (شرایط آب و هوایی موثر) باشد و همانطور که گفته شد بستگی به آب و هوا دارد. چیزهایی با یا بدون کوهنوردی. او نوشت. جو و قدرت بدنی یک کوهنورد را دارد.

اما چگونه می توان آن صعود را آسان تر کرد؟ شرکت‌هایی در نپال هستند که از لحظه ورود به نپال تا قله همراه کوهنورد هستند که بسته به تجهیزات و پشتیبانی که ارائه می‌کنند، قیمت آن‌ها می‌تواند از 40000 تا 120000 دلار متغیر باشد. این مبلغ شامل کلیه غذاها، محل اقامت، محل اقامت لوکلا، راهنما و چمدان و کارت پرواز و چک می باشد. کوهنوردانی که قصد صعود به اورست را دارند با شرکت قرارداد امضا می کنند و هزینه کمک هزینه را پرداخت می کنند.

به لطف پیشرفت هایی که از قبل انجام شده است، اینترنت در مسیر صعود به اورست فراهم شده است و کوهنوردان می توانند از آن برای پرداخت هزینه در کمپ اصلی استفاده کنند و مکان خود را به خانواده خود اعلام کنند. بسته به قیمت، هر گیگ بین 50 تا 60 دلار در اینترنت به فروش می رسد. یک تلفن ماهواره ای نیز حدود 5 دلار در دقیقه قیمت دارد.

لباس‌های ویژه‌ای برای صعود به اورست وجود دارد که قیمت آن‌ها با لباس‌های معمولی پیاده‌روی یکسان نیست. لباس هایی که برای مراحل پایانی صعود باید پوشیده شوند، از 1000 دلار شروع می شود و هیمالیا نوردان باید کفش های سه لایه داشته باشند که حدود 1000 دلار است. برای کوله پشتی و وسایل شخصی نیز هزینه دریافت می شود.

بیمه هم برای صعود الزامی است و هر کوهنوردی که بخواهد وارد این مسیر شیب دار شود باید این کار را انجام دهد تا در صورت بروز اتفاقی می توانند از بیمه استفاده کنند. چندین شرکت بیمه در سرتاسر جهان وجود دارد و برای صعود به اورست حدود 200 تا 300 دلار نیاز است و می تواند گران تر باشد.

حال پس از آشنایی با قیمتی که کوهنوردان در مسیر رسیدن به اورست باید بپردازند، اگر بخواهیم حداقل مبلغی را که معادل 40 هزار دلار است در نظر بگیریم، با دلارهای فعلی که اکنون 30 هزار تومان است، حدودا شده است. یک میلیارد و 200 میلیون تومان. البته این مبلغ را باید به هزینه پوشاک، تجهیزات، اینترنت، بیمه و پروازهای برگشت به نپال اضافه کرد که در مجموع و در پایین ترین سطح برای کوهنوردان ایرانی بالغ بر یک میلیارد و 500 تا یک میلیارد و 800 میلیون اشک است.

جای تعجب است که فدراسیون کوهنوردی روی قیمت نیست، بنابراین مردم باید این هزینه ها را بپردازند تا بتوانند بر بام دنیا بایستند.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا