عمومی

ایرانی‌ها از کی‌روش یاد بگیرند!

تصویر تیم ملی فوتبال ساحلی در جام جهانی شایعات و احادیثی در فضای مجازی به دنبال داشت قهرمانی جهان در مسابقات قهرمانی جهان.

ترند روز پلاس: دو روز پیش تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان با غلبه بر تیم ملی برزیل قهرمان جام بین قاره ای دبی شد.

تصاویر بازیکنان تیم ملی که در مراسم جام حذفی خوشحالی نکردند نیز در مقابل اکثر رسانه های ورزشی جهان قرار گرفت اما اخباری فراتر از قهرمانی را به همراه داشت و حتی فدراسیون فوتبال نیز در بیانیه ای به صراحت اعلام کرد: به قوانین و مقررات. در جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی و حقوق المپیک طبق فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با رعایت قوانین حاکم بر ورزش فوتبال و پرهیز از رفتار سیاسی در حوزه ورزش، افرادی که به حرفه ای احترام نمی گذارند. و اخلاق ورزشی در این خصوص با توجه به شرایط رسیدگی خواهد شد.

ابراز همدردی و همبستگی صمیمانه با بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در روز غم انگیز ایران عزیزمان حرکتی قابل توجه و ستودنی حتی برای برخی افراد است. اما با توجه به اینکه جام جهانی 2022 قطر در راه است، باید کمی به شکل واکنش، ابعاد و تاثیر واکنش همین معاشرت با مردم فکر کرد.

شاید برای برخی این نگرانی وجود داشته باشد که در زمان حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 2022 قطر اگر با فعالیت های سیاسی و اجتماعی همراه باشد، بازیکنان تیم ملی کشورمان نیز فعالیت هایی مشابه این اتفاق از خود نشان دهند. رویدادهای اخیر ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مسلماً به عنوان شهروند در وهله اول و شهروند ایرانی در درجه دوم حق ابراز وجود، عمل یا بی طرفی و بی طرفی در این گونه اظهارنظرهای سیاسی در عرصه ورزش، فوتبال و در کل جامعه را دارند.

هیچکس نمی تواند آنها را در چارچوب اتفاقات و اتفاقات جاری کشورمان مورد انتقاد قرار دهد، اما سوالی که در این بین مطرح می شود این است که بهای لذت نبردن از پیروزی یا تشویق بعد از گل با هم چیست؟ معنای سیاسی؟

با توجه به قوانین فیفا در خصوص رعایت اصول حاکم بر ورزش فوتبال و پرهیز از هرگونه رفتار سیاسی در عرصه ورزش، بدیهی است که هرگونه فعالیت سیاسی در عرصه فوتبال توسط فیفا در حوزه فوتبال مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، چندی پیش فیفا نامه ای به 32 فدراسیون راه یافته به جام جهانی نوشت و در آن تایید شد که جام جهانی نباید مطرح شود، موضوعی سیاسی.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در این نامه گفت: می دانیم که فوتبال نقش مهمی در کشور دارد و همچنین می دانیم که چالش ها و مشکلات سیاسی زیادی در سراسر جهان وجود دارد. اما اجازه ندهید فوتبال گرفتار بحث یا سیاست شود.

اگر هر یک از بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در زمین مسابقه رفتار سیاسی نشان دهند، مطمئناً به محرومیت همه تیم های ملی کشورمان منجر می شود اما نه به همین تعداد.

از طرفی اگر فقط یک نفر با رفتار سیاسی در زمین مخالفت کند، این آغاز تفرقه و تفرقه در بین بازیکنان تیم ملی است. در نهایت به خودمان، به حریفان و فیفا باختیم. این نیز نتیجه اقداماتی است که ممکن است به دلیل هیجان یا تمایل به کلیک بیشتر در فضای مجازی و رسانه باشد. به جز شکست، البته دو تیم در تیم ملی حتی ناامیدی تماشاگران تلویزیون در انتظار غرور پیروزی یا حداقل یک بازی هیجان انگیز هستند.

البته در این مدت نباید گفت که کی روش با توجه به عملکرد مهدی طارمی و سردار آزمون در بازی سنگال بار دیگر تعهد جدی خود را به اتحاد تیم ملی کشورمان و یک اتفاق شگفت انگیز ثابت کرد. ماندن. دور از مرزهای دو تیم در تیم ملی دیروز همه بازیکنان و ملی پوشان را روی میزی روی چمن جمع کرد. همین ژست به ظاهر ساده و تصویر تمام بازیکنان و کادر فنی روی میز رو به روی هم به ما اطمینان می دهد که اگر کسی بخواهد در تیم ملی تفرقه ایجاد کند; سرمربی تیم اجازه نمی دهد این تلاش به ثمر برسد.

آنچه این روزها غیرقابل انکار است؛ افزایش غم و رنج برای ما ایرانیان. بسیاری از ما زمانی برای خنده یا اشک شوق پیدا نمی کنیم. اما جدای از ترس محرومیت فیفا از حضور در تیم ملی، چه چیزی شادتر، هیجان انگیزتر و خوشحال کننده تر از شادی گل مهدی طارمی با پاس گل سردار آزمون برای انگلیس است؟ حتی تصورش هم سرگرم کننده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا