اجتماعی

ایران؛ بهشت «تِرَنس‌های» متقاضی عمل تایید جنسیت

یکی از اعضای مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ایران تنها کشور اسلامی است که تغییر جنسیت و جنسیت در آن تایید شده است، می گوید: می توان ایران را بهشت ​​آوارگانی که به دنبال تایید جنسیت هستند، نامید.

دکتر. بیژن پیرنیا در گفت وگو با ترند روز. وی در روز جهانی آگاهی از تراجنسیتی ها که می گوید بسیاری از شهروندان کشورهای اروپایی برای تغییر جنسیت به ایران می روند، گفت: او در تاریخ 27 ژوئیه 2005 در روزنامه گاردین نوشت که “امروز، جمهوری اسلامی ایران نقشی بعید بازی می کند. رهبری جهان برای تغییر جنسیت»، بنابراین می توان آن را آتش سوزی نامید، ایران بهشت ​​همجنس گرایان و تراجنسیتی های به دنبال برابری جنسیتی است.

این روانشناس ادامه داد: گفتمان کلاسیک اسلامی جنسیت را به یکی از دو دسته مذکر یا مؤنث تقسیم می کند، اما پذیرش احتمال هرمافرودیت (مرد، ماده، خنثی) دشوار است و گاهی تعیین بدن غیرممکن است. امام خمینی (ره) یک بار در سال 1343 در کتاب «تحریر الوسیله» و یک بار پس از انقلاب اسلامی در سال 1361 طی فتوا اطلاق تساوی و تأیید هویت جنسیتی را صادر کردند که چهره او مخالف مذکر است. زن و او در مورد آن فکر کرد. طبیعتاً این موضوع به یکی از مسائل نوظهور شریعت شیعه تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس استدلال فقها تغییر روح امکان پذیر نیست، اما به دلیل پیشرفت های پزشکی که امکان تغییر بدن انسان را فراهم کرده است، امکان تغییر جنسیت وجود دارد. در قانون مدنی ایران، هر فرد بر اساس وراثت ژنتیکی دخیل است. به عنوان مثال، زنان ترنس همان سهم ارث را دریافت می کنند. بر اساس ماده 939 قانون مدنی ایران، در صورتی که علایم جنسی در فردی که از نظر جنسی فعال است بر سایر علائم جنسی غلبه داشته باشد، تابع احکام زن و مردی است که علائم در او غالب است.

به گفته پیرنیا، بر اساس قانون حمایت از خانواده مصوب 1390، فرد باید برای درخواست تغییر جنسیت به دادگاه خانواده مراجعه کند.

این عضو مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخشی دیگر از سخنان خود به بررسی نتایج مقاله در مورد عمل تغییر جنسیت می پردازد، گفت: در مقاله «امیر کبیر و اروین ناصره1» نویسندگان تمایزی بین جراحی تغییر جنسیت و تبدیل درمانی قائل نشده‌اند. گذشته محبوبیت گذشته در ایران، جراحی تغییر جنسیت است تا درمان تغییر جنسیت یا تغییر جنسیت. جراحی تغییر جنسیت دارای دستورالعمل هایی است و توسط انجمن حرفه ای جهانی تراژدی (WPETH) تهیه و تایید شده است. این سازمان یک سازمان حرفه ای است که آخرین نسخه (نسخه 7) استانداردهای مراقبت برای سلامت افراد ترنسجندر، تراجنسیتی و ناسازگار با جنسیت را منتشر کرده است.

به گفته این روانشناس، از دیدگاه روانشناسی، جراحی تغییر جنسیت مطابق با انطباق فیزیکی بدن (بدن) با هویت جنسیتی، کاهش شکاف ناشی از نابرابری این دو جنبه، امکان بیان را فراهم می کند. مردان و زنان، ضمن بهبود سلامت روان، این افراد نیز کمک می کنند.

وی تصریح کرد: حتی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (ویرایش پنجم (DSM-5)) آمده است که ناهماهنگی در ظاهر مشکل ساز است و در ظاهر و جنسیت مشکل دارد، اما اختلاف نظر نه اختلال است و نه ناامیدی. (اختلال) و یک روش تشخیصی نامناسب و مضر است.

پیرنیا ضمن بیان اینکه افزایش نرخ تغییر جنسیت لزوماً نشان‌دهنده پیشرفت مثبت در حقوق دگرباشان نیست، تأکید کرد: به نظر می‌رسد جراحی تغییر جنسیت علی‌رغم جنبه‌های تهدید و پاسخ به شرایط اجتماعی، در سلامت و رفاه جامعه موفق بوده است. مردم تراجنسیتی. مردم. در ایران، کمیته امداد امام خمینی (ره) به افراد خاصی که واجد شرایط عمل جراحی تغییر جنسیت هستند وام بدون بهره می دهد که مطابق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی است.

این روانشناس معتقد است که تبدیل شدن به نسخه جدیدی از خود که در نظر کسی دوست دارید، تولد دوباره، رهایی از زندان بدنی که مال شما نیست، کسب حقوق اساسی، توانایی تغییر نام، کسب شناسنامه و شناسنامه بر اساس جنسیت جدید، انتخاب نقاب و در نهایت رفع اتهام همجنس گرایی و احتمال قتل (مجازات لوات) تنها بخشی از مزایای همراهی با مراجع دینی برای ترنس هاست. تغییر جنسیت).

این عضو مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان سخنان خود با بیان اینکه فقدان برنامه های آموزشی برای متخصصان بهداشت و درمان در حوزه سلامت تراجنسیتی ها در ایران به شدت احساس می شود، گفت: : روند پزشکی در ایران با استانداردهای بین المللی پزشکی و روانپزشکی همسو نیست و باید در زمینه آموزش پزشکی و روانپزشکی زمینه سازی کنیم. پیشنهاد ما تغییر فرهنگ جامعه نسبت به افراد ترنس، ارتقای کیفیت جراحی، فرهنگ سازی برای درمان این افراد و در نهایت تصویب قوانینی است که زندگی را برای آنها آسانتر از قبل کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا