انواع دستگاه حضور و غیاب

ثبت اتوماتیک تردد و محاسبه دقیق و عادلانه کارکرد پرسنل در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف از جمله چالش‌هایی است که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با کمک سیستمهای حضور و غیاب به راحتی قابل رفع است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم.

در این مقاله خواهید آموخت

انواع دستگاه‌های حضور غیاب از لحاظ نحوه احراز هویت

کلید اصلی عملکرد دستگاه‌های کنترل ورود و خروج، احراز هویت در آنها است که به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد و ماهیت هریک از انواع دستگاه های حضور غیاب را تشکیل می‌دهد. از نظر نحوه احراز هویت دستگاه‌های حضورغیاب به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

دستگاه حضور و غیاب پانچی

این  مدل از دستگاه های حضور غیاب را باید اولین نسل از این دستگاه ها معرفی کرد. همانطور که از نامش مشخص است در با قرار گرفتن کارت پانچ در اسلات مخصوص، تاریخ و زمان ورود و خروج پرسنل روی کارت ثبت می‌شود. این کارت‌ها به شکل جدول بندی شده از روزهای ماه در دو بخش ورود و خروج طراحی شده اند و برای محاسبه اطلاعات آنها کارت ها به صورت ماهانه جمع آوری و اطلاعات آنها در دفاتر مخصوص ثبت می شود.

دستگاه حضور غیاب رمزی یا کد

دستگاه‌های ساعتزنی که به صورت رمزی یا کد کار می کنند شامل دستگاه‌های کارت خوان و رمزی می‌شوند. در اصولا به هریک از پرسنل سازمان یک کد اختصاصی تعلق می‌گیرد که برای ثبت ساعت ورود یا خروج و سایر اطلاعات، کافی است کد اختصاصی پرسنل را در دستگاه وارد کنید.

سیستم حضور و غیاب کارتی

این دستگاه ها نسل بعدی دستگاه های کارتخوان بودند که شامل دستگاه های کارتی بدون تماس و دستگاه های تماسی می شود. کارتهای تماسی همان کارت های مغناطیسی قدیمی هستند که در بخش اسلات دستگاه قرار گرفته و به صورت پانچ یا ثبت اطلاعات روی کارت از آنها استفاده می شود. کارت های بدون تماس نیز شامل کارت های الکترونیکی می شود که با قرار دادن آن روی دستگاه، اطلاعات مربوطه از جمله مشخصات کاربر و ساعت ورود یا خروج او روی دستگاه اصلی اسکن می شود.

در حال حاضر استفاده از سیستم های پانچی منسوخ شده است و سیستم های کارتی رواج بیشتری دارد. چنانچه مشتاق اطلاعات بیشتر در خصوص این سیستم ها هستید، پیشنهاد میشود مقاله (؟) را مطالعه نمایید.

دستگاه حضور و غیاب آنلاین

این سیستم‌ها به صورت آنلاین تردد کاربران را ثبت کرده و بر پایه سیستم ابری می باشند.یک مزیت مهم سیستم آنلاین حضورغیاب، این است که نیازی به سخت افزار نیست و می توانید در هر مکان و زمان و با هرسیستمی اطلاعات ورود و خروج پرسنل خود را به صورت آنلاین و لحظه ای مشاهده کنید و همچنین دیگر نیازی نیست تا همانند دیگر سیستم ها، در پایان ماه اطلاعات دستگاه را به کامپیوتر منتقل نمایید.

دستگاه حضوروغیاب بیومتریک چیست؟

دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک

مکانیزم ثبت تردد و اطلاعات ورود و خروج در چنین دستگاه هایی مبتنی بر استفاده از اجزای بدن از جمله اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم، کف دست و … است. احتمال خطا و تقلب در تقریبا صفر است و به همین دلیل است که از محبوبیت بسیاری در میان انواع مدل سیستم های حضوروغیاب برخوردار هستند. در ادامه به انواع مختلف این دستگاه‌ها و ویژگی آنها می‌پردازیم.

سیستم حضور و غیاب شناسایی اثر انگشت

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

این دستگاه از جمله دستگاه های جدید و شامل تکنولوژی پیشرفته بیومتریک است و از روش‌های هوشمند برای تشخیص هویت استفاده می‌کند. از نظر تشخیص هویت در بالاترین سطح امنیت قرار دارد و به همین دلیل از جمله دستگاه‌های بسیار محبوب در میان انواع دستگاه های حضور و غیاب محسوب می‌شود.

سیستم حضور غیاب تشخیص عنبیه

این دستگاه از نظر مکانیسم و کارایی مشابه دستگاه‌های تشخیص چهره عمل می کند. الگوی تشخیص هویت در چنین دستگاهی، عنبیه چشم افراد است. هر فرد دارای عنبیه منحصر به خود است و همین مسئله است اساس احراز هویت در را شکل می دهد. برای استفاده از این دستگاه  ابتدا مشخصات هویتی افراد با اسکن عنبیه آنها در دیتا بیس ثبت می شود و سپس در زمان استفاده از دستگاه فرد باید جلوی  دوربین دستگاه قرار گیرد و اطلاعات چشم او با داده‌های ذخیره شده در سیستم مقایسه و فرآیند تأیید هویت انجام شود.

دستگاه حضورغیاب تشخیص الگوهای کف دست

مکانیسم این دستگاه تأیید الگوی رگ‌های کف دست با کمک اشعه مادون قرمز است. این دستگاه سطح بالایی از دقت را در شناسایی هویت افراد به کار می‌گیرد.

دستگاه تشخیص الگوهای کف دست چیست؟

شیوه عملکرد این دستگاه نیز به صورت تماسی است، برای احراز هویت دست کاربر روی اسکنر قرار می‌گیرد و با تأیید هویت بعد از مطابقت با نمونه ذخیره شده در دیتابیس، امکان ثبت زمان ورود و خروج یا مجوز دسترسی به کاربر داده می شود. امکان تقلب و خطا در این شیوه از ثبت داده‌ها بسیار اندک است و از جمله دستگاه‌های مطمئن و ایمن محسوب می‌شوند.

منظور از دستگاه حضور و غیاب داینامیک

منظور از دستگاه حضور غیاب داینامیک جدیدترین تکنولوژی دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره است که مجهز به هوش مصنوعی بوده و در صورت تفاوت در استایل و ظاهر کاربران از جمله ریش، آرایش، ماسک، عینک طبی و … امکان شناسایی و تأیید هویت را دارا است.

منظور از دستگاه ثبت تردد به صورت ترکیبی چیست؟

منظور از ، دستگاه هایی است که در آنها برای تشخیص هویت کاربران از ترکیب همزمان چند فاکتور شناسایی مثل اثر انگشت و چهره، اثر انگشت و عنبیه و یا تشخیص چهره وکف دست و ترکیبات دیگر استفاده می شود. چنین دستگاه هایی سطح ایمنی عملکرد سیستم را به شکل فوق‌العاده‌ای بالاتر می‌برند و امکان تقلب در آنها تقریبا به صفر می‌رسد.

مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب

از آنجایی که دستگاه های حضور و غیاب با امکانات، تجهیزات و عملکردهای مختلفی در بازار موجود هستند می‌توان آنها را از جهات مختلفی با هم مقایسه کرد که در ادامه به مقایسه آنها می‌پردازیم.

همانطور که مطالعه کردید انواع دستگاه‌های حضور و غیاب با مکانیسم‌های عملکردی متفاوتی در بازار وجود دارند. هرچه مکانیسم سیستم حضور و غیاب هوشمند و ایمن‌تر باشد مطمئنا کارایی آن بهتر و در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر است. به طور مثال قیمت دستگاه‌های تشخیص چهره نسبت به دستگاه‌های کارتی بیشتر است و یا دستگاه‌های حضور و غیاب داینامیک نسبت به سیستم‌های عادی تشخیص هویت گرانتر هستند.

در هر صورت ، از جمله مواردی است که در زمان خرید باید به آن به صورت ویژه توجه نمایید.

دستگاه‌های بیومتریک زمان ثبت تردد کوتاه‌تری نسبت به دستگاه‌های نسل اول مثل دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی یا کدی دارند. با این حال برخی از انواع دستگاه‌های بیومتریک مثلا دستگاه های اثر انگشتی نیز نسبت به مدل تشخیص چهره یا عنبیه مدت زمان بیشتری برای احراز هویت نیاز دارند. بنابراین هرچه تعداد پرسنل شرکت یا سازمان بیشتر باشد باید از سیستم‌های پیشرفته‌تر استفاده گردد تا در زمان ورود و خروج پرسنل صرفه‌جویی شده و از ایجاد صف جلوگیری شود.

هزینه خدمات دستگاه های حضورغیاب ؟

خدماتی که دستگاه های حضور و غیاب افق فراویژن ارائه می کنند با توجه به برندها و عملکرد آنها متفاوت است. بنابراین در زمان انتخاب چنین دستگاه هایی باید با توجه به نیاز سازمان در خصوص برنامه های ارائه شده از جمله امکان محاسبه حقوق و دستمزد بر اساس ساعت کار، کنترل دسترسی و … تصمیم گیری شود. معمولا دستگاه های کنترل ورود و خروج مدرن و پیشرفته امکانات جانبی بسیاری را به کاربر ارائه می دهند.

امکان تقلب و میزان خطا در دستگاه های هوشمند و با تکنولوژی مدرن بسیار کمتر از دستگاه‌های قدیمی است. به طوری که دستگاه‌های تشخیص چهره داینامیک نسبت به همه انواع دستگاه های ثبت تردد از درصد خطای کمتری برخوردار هستند. هرچه مکانیسم احراز هویت پیچیده ‌تر باشد امکان خطا و تقلب نیز در آن کاهش می‌یابد.

 • در دسترس بودن ابزار ثبت تردد

در دستگاه های بیومتریک، به دلیل این که ابزار ثبت تردد مشخصات و ویژگی های خود فرد میباشد، این ابزار همیشه در دسترس و همراه کاربر خواهد بود. اما در دستگاه های ساعت زنی کارتی و کد دار امکان فراموشی و یا مفقود شدن وجود دارد.

حافظه مورد نیاز برای ثبت چهره به دلیل پیچیدگی و اطلاعات مورد نیاز، بیشتر از اثرانگشت و کارت و کد است. البته این مورد تنها برای مجموعه های با تعداد پرسنل بالا اهمیت دارد.

کدام نوع دستگاه حضور و غیاب برای کسب و کار ما مناسب است؟

برای این که بتوانید برای کسب و کار خود را انتخاب کنید باید به مواردی از جمله امکانات دستگاه، تعداد پرسنل، ایمنی دستگاه، محیط کار، خدمات پس از فروش و … توجه فرمایید و با توجه به نیاز مجموعه خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

خلاصه مقاله ای که خواندیم

با توجه به حساسیت و هوشمندی دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک جای تعجب نیست که چنین دستگاه هایی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. ضمن این که به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته در این دستگاه ها، قیمت آنها در مقایسه با دستگاه های کارتی گران تر است. با این حال این دستگاه‌ها از ایمنی و اطمینان بیشتری برخوردار هستند که فاکتور اصلی استفاده از چنین دستگاه هایی در سازمان ها، کارخانجات و شرکت های بزرگ و کوچک است.

دستگاه حضور و غیاب یا ثبت ورود و خروج پرسنل یکی از ملزومات اصلی در هر کسب و کاری به شمار می رود. با بهره گیری از یک اتوماسیون ثبت تردد مناسب، به راحتی می توانید از ساعات کارکرد، تأخیر، غیبت ، مرخصی و اضافه کاری پرسنل خود مطلع شده و مدیریت بهتری بر روند ورود و خروج کارکنان خود داشته باشید. در حال حاضر انبوهی از دستگاههای ساعت زنی از برندهای مختلف در بازار وجود دارد.

در این بخش با انواع دستگاه حضور و غیاب آشنا خواهیم شد. اگر دوست دارید یک سیستم حضور غیاب مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنید، تا انتها با ما همراه باشید.

1- انواع دستگاه حضور و غیاب :

یکی از راهکارهای ساده در ثبت ورود و خروج پرسنل استفاده از سیستم های کارتزنی است. دستگاه کارتی، یکی از انواع دستگاه دستگاه حضور و غیاب است که هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. عملکرد بسیار ساده، سرعت شناسایی بالا و قیمت بسیار مناسب از جمله ویژگی های این فناوری است. دستگاههای قدیمی از کارتهای بارکدی و مغناطیسی جهت ثبت ورود و خروج استفاده می کردند که امکانات محدود و طول عمر پائینی داشتند.

در حال حاضر دستگاهای حضور غیاب کارتی از فناوری بدون تماس (RFID) استفاده می کنند. در این روش دیگر نیازی نیست که کارت خود را در دست گرفته و در شیار کارتخوان بکشید تا اطلاعات شما ثبت شود. حتی اگر کارت حضور و غیاب بدون تماس در کیف شما باشد و از محدوده شناسایی کارتخوان عبور کنید، اطلاعات کارت شما خوانده شده و تردد شما ثبت خواهد شد. بنابراین برای ثبت ورود یا خروج ، کافی است کارت حضور غیاب شما در محدوده نزدیک دستگاه کارتزنی قرار گیرد.

علاوه بر ارزان بودن، هزینه نگهداری و تعمیرات دستگاه کارتی نیز بسیار پائین تر از سایر انواع دستگاه حضور غیاب است.

2- انواع دستگاه حضور و غیاب :

دستگاه ثبت اثر انگشت، یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین انواع دستگاه حضور و غیاب است. این سیستم از فناوری بیومتریک اثر انگشت جهت احراز هویت و ثبت تردد استفاده می کند. این دستگاهها از یک سنسور (حسگر) برای اسکن برآمدگی های سر انگشتان دست استفاده می کنند.

برای استفاده از این فناوری، ابتدا باید انگشت کاربران (کارکنان) بر روی دستگاه معرفی شود، که اصطلاحاً به آن ثبت نام (Enrollment) کاربر می گویند. یکی از مزیتهای رقابتی فناوری اثر انگشت نسبت به سایر راهکارهای بیومتریک این است که امکان معرفی 10 نمونه اثر انگشت برای هر کاربر بر روی سیستم وجود دارد. این قابلیت موجب می شود که در صورت بروز مشکل برای هر یک از انگشتان، از انگشت دیگری جهت ثبت تردد استفاده نمائید.

این امکان در سایر روشهای بیومتریک وجود ندارد.  بنابراین اگر از دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی استفاده می کنید، توصیه می شود که برای هر کاربرد، حداقل 2 انگشت ( 1 انگشت از هر دست) معرفی کنید.

بعد از ثبت نام کاربران بر روی سیستم و در زمان های ورود و خروج، کارکنان انگشت خود را بر روی سنسور اثر انگشت می گذارند و انگشت آنها در کسری از ثانیه شناسایی می شود.

سه توصیه مهم در مورد دستگاههای حضور غیاب اثر انگشتی :

 • برای شناسایی بهتر اثر انگشت، توصیه می شود انگشت خود را به صورت کامل و با یک فشار متعادل بر روی حسگر قرار دهید.
 • هیچگاه اثر انگشت خیس، چرب و کثیف را بر روی سنسور قرار ندهید. قبل از ثبت اثر انگشت دقت داشته باشید که انگشت شما چرب و روغنی نباشد.
 • هر از چند گاهی، سنسور اثر انگشت را با یک پارچه نرم و تمیز ، پاکسازی کنید.

3- انواع دستگاه حضور و غیاب :

فناوری تشخیص چهره  هویت افراد را از روی مشخصات چهره شناسایی می کند. در حال حاضر این فناوری به صورت گسترده در انواع صنایع از جمله انواع دستگاه حضور و غیاب مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی یکی از بهترین روشهای احراز هویت به شمار می رود. در این سیستم نیاز به لمس دستگاه برای ثبت تردد نیست و کافی است چهره شما در مقابل دوربین تشخیص چهره قرار بگیرد.

برای شروع استفاده از این سیستم، ابتدا باید کاربران (کارکنان) خود را در سیستم معرفی ( ثبت نام ) کنید. بعد از معرفی و در زمانهای ورود و خروج، کارکنان در برابر دوربین دستگاه قرار می گیرند و سیستم با استفاده از مشخصات تعریف شده، چهره کاربران مختلف را شناسایی کرده و تردد آنها را ثبت می کند.

فناوری تشخیص چهره جدید پیشرفت بسیار زیادی نسبت به نسخه های قدیمی داشته است. الگوریتم های قدیمی شناسایی چهره به راحتی توسط چهره جعلی (عکس، فیلم، ماسک) فریب می خورند. اما سیستمهای جدید توانایی تشخیص چهره زنده را از نمونه تقلبی دارند.

در نظر داشته باشید که اکنون دستگاه های حضور غیاب چند عاملی هم وجود دارند و شما میتوانید دستگاهی را تهیه کنید که از همه این ویژگی ها استفاده کند. کارت، اثرانگشت و تشخیص چهره.

4- انواع دستگاه حضور و غیاب: الگوی  کف دست

یکی از فناوری های نسبتاً جدید که در سیستمهای ثبت تردد مورد استفاده قرار می گیرد، تکنولوژی اسکن کف است است که با استفاده از مشخصات منحصر به فرد کف دست ( خطوط هندسی و عروق خونی کف دست)، هویت افراد مختلف را شناسایی می کند.

شما می توانید برای هر کاربر دو نمونه (دو کف دست) بر روی دستگاه حضور و غیاب تعریف کنید. کاربران برای ثبت تردد باید کف دست خود را که از قبل بر روی سیستم تعریف شده، در نزدیکی اسکنر دستگاه نگه دارند. سیستم کف دست کاربران را اسکن کرده و با نمونه هایی که از قبل تعریف شده اند، مقایسه می کند و در صورت تطابق، تردد شخص ثبت می شود.

تا اینجا با انواع دستگاه حضور و غیاب آشنا شدیم و احتمالاً دستگاه مورد نظرتان را انتخاب کرده اید.

سوأل : آیا برای مدیریت ورود و خروج کارکنان و آگاهی از میزان ساعت کار آنها، دستگاه حضور غیاب به تنهایی کارایی لازم را دارد ؟

جواب : خیر !

هدف نهایی از خرید یک اتوماسیون ثبت تردد این است که در انتهای هر ماه، گزارش کاملی از ورود و خروجها و میزان کارکرد پرسنل داشته باشید. اما دستگاه ساعت زنی، به تنهایی نمی تواند اینکار را انجام دهد. برای اینکه بتوانید گزارش کامل و صحیحی از کارکرد پرسنل داشته باشید، باید در کنار دستگاه از یک نرم افزار حضور و غیاب نیز استفاده کنید.

دستگاه فقط ورود و خروج کارکنان را ثبت می کند. اطلاعات ورود و خروج از دستگاه به نرم افزار حضور غیاب انتقال یافته در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می شود. در نرم افزار حضور و غیاب شما می توانید ورود و خروج پرسنل را در بازه های زمانی مختلف مشاهده کنید، اصلاحات لازم (حذف ترددهای تکراری، ثبت ترددهای فراموش شده، ثبت مرخصی و ماموریت روزانه و …) را انجام دهید و در نهایت گزارشات مورد نیاز خود را تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

دستگاه و نرم افزار دو بال یک اتوماسیون ثبت تردد هستند و هر یک به تنهایی کارایی لازم را نخواهد داشت. بنابراین اگر در بررسی انواع دستگاه حضور و غیاب دقت می کنید، باید در انتخاب نرم افزار مناسب برای محاسبه حضور غیاب کارکنان نیز، دقت کافی را داشته باشید.

بکارگیری انواع دستگاه حضور و غیاب کارفرمایان را قادر می سازد تا زمان دیر رسیدن، خروج زودهنگام، مرخصی های ساعتی در طول روز و غیبت ها را به طور مستقیم نظارت کنند. سیستم های حضور و غیاب به دو دسته کلی دستی و خودکار تقسیم می شوند. سیستم های دستی مبتنی بر کاغذ و بودند که زمان های ورود و خروج پرسنل بر روی کاغذ چاپ می شد. استفاده از این نوع سیستم ها بسیار کار طاقت فرسایی در محاسبه حقوق و دستمزد بود و گاهی محاسبه حقوق و دستمزد تا چند روز به طول می انجامید و پرداخت دیرهنگام حقوق پرسنل موجب نارضایتی آنان می گردید. با ظهور کامپیوترها، دستگاه های حضور و غیاب کارتی به بازار عرضه شدند که جهش بزرگی در سیستم های حضور و غیاب به وجود آمد و به دنبال آن با رشد روزافزون تکنولوژی دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی، ، تشخیص عنبیه، ، پدید آمدند.

سیر تکامل دستگاه های حضور و غیاب به ترتیب پیدایش تکنولوژی:

 • دستگاه حضور و غیاب پانچی

ابتدایی ترین دستگاه های حضور و غیاب، دستگاه حضور و غیاب پانچی بودند که با قرار گرفتن کارت پانچ در اسلات مخصوص، تاریخ و زمان ورود یا خروج پرسنل بر روی کارت ثبت می گردید. این کارت ها به صورت جدولی از روزهای یک ماه بودند که هر روز خود به دو بخش برای ثبت ورود و خروج تقسیم شده بود. در پایان ماه این کارت ها برای محاسبه روزهای کارکرد، مرخصی، غیبت و ماموریت تحویل جمع آوری می گردید و محاسبه این زمان ها برای سازمان هایی با تعداد فراوانی از پرسنل بسیار کار طاقت فرسا و زمان بری بود و گاهی این کار تا چند روز به طول می انجامید.

 • دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

منظور از استفاده از اجزای بدن انسان برای تشخیص هویت او نظیر اثر انگشت، تشخیص چهره، عنبیه چشم، کف دست یاتشخیص گفتار و صدای پرسنل می باشند. همه این اجزا در هر انسانی منحصر به فرد و یکتا می باشد. معروف ترین تکنولوژی های بیومتریک جهت شناسایی پرسنل در دستگاه حضور و غیاب شامل تشخیص اثر انگشت، چهره و عنبیه چشم می باشد که در ادامه به شرح هر آیتم می پردازیم.

 • دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

ویدیو دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی تایمکس پلاس

روش کار به این صورت است که در ابتدا پرسنل در دستگاه تعریف می شود و چند نمونه اثر انگشت از وی گرفته می شود و ثبت می گردد پس از آن هنگامی که پرسنل می خواهد تردد ورود و خروج خود را ثبت کند انگشت خود را بر روی سنسور قرار داده و اثر انگشت او با اثر انگشت های موجود در پایگاه داده مقایسه شده و پس از شناسایی تردد وی ثبت می گردد. مهم ترین مزیت سنسور دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی پالیزافزار این است که سنسور همه مدل های آن ضد آب و گرد و غبار می باشد و علاوه بر روش شناسایی اثر انگشت در کنار آن می توانید از کارت و رمز هم استفاده نمایید.

انواع روش های شناسایی ترکیبی در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

 • شناسایی اثر انگشت به تنهایی
 • شناسایی اثر انگشت و رمز
 • شناسایی اثر انگشت و کارت
 • دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

ویدیو دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشت تیام

در به هنگام تعریف پرسنل معمولا چند نمونه از چهره او با زاویه های مختلف عکس تهیه می شود و پرسنل در دستگاه ذخیره می شود پس از آن پرسنل هنگامی که روبروی دستگاه حضور و غیاب می ایستد تصویر او با تصاویری که از قبل ذخیره شده اند مقایسه می شود و پس از یافتن کاربر در پایگاه داده ساعت و تاریخ ورود یا خروج او ثبت می گردد.

انواع روش های شناسایی ترکیبی در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

 • شناسایی چهره به تنهایی
 • شناسایی چهره و اثر انگشت
 • شناسایی چهره و کارت
 • شناسایی چهره و رمز
 • شناسایی چهره و اثر انگشت و کارت
 • شناسایی چهره و اثر انگشت و رمز
 • شناسایی چهره و کارت و رمز
 • شناسایی چهره و اثر انگشت و کارت و رمز
 • دستگاه حضور و غیاب چشمی یا تشخیص عنبیه

نمایش عنبیه چشم Iris از زاویه روبرو و کنار جهت شناسایی در دستگاه حضور و غیاب

عنبیه بخش رنگی و کروی شکل چشم در پشت قرنیه است که مردمک را احاطه می کند. الگوی عنبیه چشم هر انسان منحصر بفرد است که در طول دوران زندگی اش بدون تغییر باقی می ماند. قرنیه چشم که عنبیه را به طور کامل محافظت می کند از آسیب دیدن آن جلوگیری می کند و در نتیجه عنبیه چشم می تواند به عنوان یک عامل موثر و مناسب در تشخیص هویت بیومتریک افراد به هنگام تردد در مکان های امنیتی و سازمان ها مورد استفاده قرار گیرد.

حضور و غیاب چشمی شامل متدهایی جهت بررسی الگوهای ریزی در عنبیه چشم انسان است که آنها بسیار یونیک و مختص هر فرد می باشند. برای دستیابی به تصاویر دقیق عنبیه بسیار مهم است که دستگاه حضور و غیاب چشمی را خریداری نمایید که دوربین آن تصاویری با کیفیت بالا تهیه کند. احراز هویت Iris معمولاً مستلزم این است که کاربر در یک مکان مشخص در مقابل دوربین بایستد تا موقعیت چشم کاربر در جلوی دوربین ثابت قرار گیرد و تصویری از عنبیه چشم او تهیه شود.

مکانیزم شناسایی و تشخیص عنبیه چشم در دستگاه حضور غیاب

 • ابتدا محل مردمک چشم تشخیص داده می شود و به دنبال آن عنبیه و پلک ها تشخیص داده می شوند.
 • قسمت های غیرضروری که به عنوان نویز شناخته می شونداز جمله پلک ها و مژه ها از تصویر عنبیه چشم جداسازی شده و تصویر بدست آمده به بلوک هایی تقسیم و تبدیل به مقادیر ویژگی اصلی تعیین کمیت تصویر می شوند.
 • کمیت های اصلی بدست آمده از تصاویر جهت تطابق با سایر داده های موجود که قبلاً به همین روش استخراج و در پایگاه داده ذخیر شده اند شده اند، مقایسه و فرآیند شناسایی انجام می پذیرد.

ویژگی های دستگاه حضور و غیاب چشمی

 • روشی بسیار دقیق، سریع و مطمئن است که در میان سایر روش های شناسایی بیومتریک جایگاه ویژه ای را کسب کرده است.
 • عنبیه چشم در طول دوران زندگی افراد بدون تغییر باقی می ماند.
 • ساختار عنبیه چشم چپ و راست در هر فرد دارای ساختار یونیک است که می تواند به طور جداگانه توسط دوربین های تک چشمی مورد شناسایی قرار گیرد و یا به طور همزمان از هر دو چشم تصویر تهیه شود.
 • از آنجایی که چشم ها عضو آشکار و بیرون بدن اشخاص هستند، تشخیص عنبیه می تواند در زمان هایی که افراد ماسک پزشکی، کلاه، عینک و حجاب دارند مورد استفاده مفید قرار گیرد.
 • با وجود قرار گرفتن دستگاه در محیط تاریک و یا استفاده در شب، دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه بخاطر بهره مندی از دوربین های مادون قرمز می تواند به طور موثر و صحیح به عملکرد خود ادامه دهد.
 • بدون نیاز به لمس دستگاه حضور و غیاب Iris ، تشخیص هویت بیومتریک بدون تماس بسیار راحت و امکان پذیر است که سبب رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط می گردد.

مزایای استفاده از انواع دستگاه حضور و غیاب

معایب تکیه بر روش های قدیمی در ثبت زمان حضور و غیاب این است که آنها شامل هزینه هایی از نظر وقت و پول خواهند شد علاوه بر این تحویل گزارش بدون نقص در زمان مقرر ممکن است منجر به بیماری هایی با استرس گردد همچنین افرادی که هفته ها صرف جمع آوری ساعت ها، اصلاح و محاسبه زمان کاری انجام می دهند آنها را از تکمیل سایر وظایفی که برای آن به کار گرفته شده اند، باز می دارد پیشنها ما این است به جای اینکه در گذشته باقی بمانید، با تغییر در سیستم حضور و غیاب، آینده را بپذیرید و از مزایای فراوان دستگاه حضور و غیاب بهره برید.

برای مشاهده قیمت نرم افزار حضور و غیاب کلیک کنید

 

دکمه بازگشت به بالا