عمومی

امید به تحقق وعده ۱۷ ساله

خط گاز سیستان و بلوچستان چه زمانی به پایان می رسد؟

به گزارش مجله ترند روز ایران وی نوشت: «هنوز سرد نشده، اما تصاویری از صف‌های طولانی گاز در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. در واقع الان شروع تابستان است و کسانی که از نزدیک درگیر معضل کمبود گاز بوده اند یا اخبار آن را دنبال می کنند می دانند که شروع فصل سرما به خصوص در مناطق خنک تر استان است. شمال سیستان را شامل می شود. و بلوچستان، مردم نیز با مشکلات سوخت، به ویژه برای اهداف گرمایشی مواجه هستند.

بنزین در فصل تابستان رسیده است و این بدان معناست که برخی از مردم در پخت و پز با مشکل مواجه هستند و به همین دلیل مجبور می شوند ساعت ها برای گرفتن کپسول کامل در صف باشند. شهر راسک یکی از شهرهایی است که در حال حاضر مشکل گازرسانی دارد و همین مشکل باعث می شود تا مردم ساعت ها برای آبپاش تابستانی صف بکشند. یکی از اهالی این شهر که حدود 95 هزار نفر جمعیت دارد، گفت: ما همیشه در اینجا مشکل داشتیم، اما وقتی زمستان سرد است، مشکلات ما از این هم بدتر می شود، زیرا بخشی از شهر هستیم. سردترین در شهرستان مشکل ما الان این است که قیمت کپسول ها افزایش یافته و به راحتی نمی توان کپسول دولتی پیدا کرد و برای تهیه کپسول دولتی باید ساعت ها در صف ایستاد که بسیار سخت و طاقت فرسا است. دما 50 درجه گاهی اوقات باید کپسول را با قیمت آزاد از دلال ها خریداری کنید که یافتن آن آسان نیست. ما اکنون به دنبال گاز برای پخت و پز هستیم، بنابراین این نگرانی اصلی است.

یکی دیگر از شهروندان زابلی گفت: در شهرهای شمالی استان مانند زابل و زاهدان و همچنین خاش، میرجاوه و سراوان مشکل کمبود گاز بیشتر است چرا که این مکان ها سرد است و زمستان های طولانی و سردی دارند. در بلوچستان و منطقه چابهار بیشتر آنها برای پخت و پز از گاز استفاده می کنند، زیرا برای گرم کردن به گاز زیادی نیاز ندارند و زمستان ها آنقدر سرد نیست که از حد پخت خارج شود. اما در مناطق سردسیری مانند ما، مردم برای پخت و پز و گرمایش به سوخت نیاز دارند. به دلیل این مشکل اغلب در فصل زمستان مشکل گاز وجود دارد اما تابستان امسال چند روزی به سختی بنزین پیدا می شود و به همین دلیل صف بنزین ایجاد می شود.

شهرستان گلشن در سیستان بلوچستان یکی از شهرهایی است که از کمبود گاز رنج می برد. این شهرستان با حدود 62 هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی استان قرار دارد و یکی از شهرهای تازه تاسیس سیستان و بلوچستان است که در دی ماه 1398 با جداسازی شهرستان سراوان افتتاح شد و توسط ترکیب بخش “مرکزی” و “کلگان”.

عامری یکی از اهالی شهرک گلشن می گوید: در گرمای مرداد ساعت ها در پمپ بنزین ها صف می کشیم. سال هاست که به ما قول می دهند و هیچ کاری انجام نداده اند. فکر می کردیم الان که از سراوان جدا شدیم بودجه بگیریم و مشکلاتمان حل شود اما الان هم مشکلات زیادی در این شهرک وجود دارد از جمله مشکل گازرسانی. از زمانی که گلشن شهر شده، افراد زیادی از خارج به این شهر آمده اند و جمعیت آن دو برابر شده است، اما ساختمان ها تغییر نکرده است. در این شهرک تنها یک پمپ بنزین وجود دارد که نسبت به جمعیت شهرک بسیار کم است. در روستاهای گلشن و سراوان مردم مشکلات زیادی دارند و ما در آشپزی مشکل داریم. ما نگران هستیم که وضعیت در زمستان بدتر شود. اکنون تاجران نان و کره خود را دارند و می توانند هر چقدر که می خواهند سود ببرند.»

به گفته نوید برهان زهی، یکی از فعالان اجتماعی سیستان بلوچستان، اخیراً به غیر از راسک و گلشن خطوط طولانی گاز در شهرهای چابهار و زرآباد برقرار است. به گفته وی، این مشکل بیشتر به توزیع غیرقانونی و قاچاق نفت برمی گردد. به گفته این شهروند ایرانشهری قیمت کپسول دولتی بین 20 تا 25 هزار تومان است اما در بازار 100 هزار تومان است.

اما ماجرای ناتمام گازرسانی به سیستان و بلوچستان از کجا آغاز شد؟ پروژه ارسال گاز از عسلویه به ایرانشهر 17 سال پیش آغاز شد و دولت نهم در سال 1383 شروع به کار کرد. چهار سال بعد در سال 1387 آتش سوزی گاز در ایرانشهر شعله ور شد. در آن زمان قرار بود در سال 1392 مشعل های گازی در زاهدان و زابل روشن شود که این اتفاق نیفتاد و روشن شدن مشعل های این شهرها برای چندمین بار تمدید و در سال 1392 به تعویق افتاد که دوباره اجرایی نشد. .

در سال 1392 با روی کار آمدن دولت یازدهم مجدداً وعده داده شد که مشعل تا پایان سال 1393 در زاهدان روشن شود. دو سال و سرانجام در اسفند 1393 زاهدانی ها شاهد گازکشی روستای خود بودند.

شادی مردم از روشن کردن آتش گاز دیری نپایید. به دلیل سرعت پایین گازرسانی، تنها پنج درصد از مردم تا سال 2017 از گاز شهری بهره مند شدند.

گازرسانی به زاهدان پس از آتش سوزی در دبستان این شهر به دلیل استفاده از گرمایش نفت و گستردگی این فاجعه تقویت شد و در سال 1396 تعداد افراد تحت پوشش شبکه گازرسانی افزایش یافته است اما وجود دارد. هنوز مشکلات زیادی بر سر راه جمعیت استان وجود دارد. به صف طولانی میوه فروشی که اغلب در فصل زمستان دیده می شود، نگاه کنید. در واقع عرضه گاز به قدری کند و کند پیش رفته است که مردم انتظار چندانی نداشتند.

شهریور ماه سال 1398 زمانی است که طبق اعلام استاندار سیستان و بلوچستان، هشت واحد گازرسانی در زاهدان برای تسهیل در دریافت گاز در مناطق پرجمعیت ایجاد شده و تعداد گاز مایع افزایش یافته است. سیستان بلوچستان. 30 درصد

البته در سال 1399 برای تسریع در ورود گاز به استان، 17 تراکتور جدید از سایر استان ها به ناوگان قبلی استان اضافه شد و تعداد واگن های قطار ورودی به استان به 24 واگن رسید. هر هفته، اما هنوز یک مشکل وجود دارد.

در همین حال رضا پنجابی مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: پرونده گازرسانی زاهدان در سال 1398 بسته می شود و گازرسانی در سراسر استان در سال 1402 تکمیل می شود.

در سال 1400 سرانجام فرماندار اعلام کرد که مشکل در نرسیدن سیلندرها به مرکز دورتر است، بنابراین تصمیم گرفته شد تا خانه جدید گاز مایع در شهر هامون، زاهدان، دلگان و نیکشهر ایجاد شود. آنها را در همان سال اجرا کرد.

همانطور که گفته شد، گازرسانی یکی از معضلات عمده تامین گاز در سیستان و بلوچستان است و در همین راستا اخیراً هفت دستگاه کامیون حمل و توزیع گاز با تجهیزات ارزان قیمت به متقاضیان واگذار شده است.

اما اگر می خواهید از آخرین اخبار گازرسانی به سیستان و بلوچستان مطلع شوید، باید گفت که در 28 مرداد ماه سال جاری شرکت گاز استان سیستان بلوچستان اعلام کرد اما تمامی شبکه ها و انشعابات لازم وصل شده است. در زاهدان و 93 هزار مشترک گاز در این شهرستان و 140 هزار مشترک برای زاهدان وجود دارد. این گاز است، یعنی حدود 68 درصد از مردم عادی امروز گاز دارند.

بر این اساس خط انتقال زاهدان به زابل حدود یک ماه پیش تزریق گاز شد. با تسریع ورود گاز از خط انتقال زاهدان به زابل، کارخانه های سیمان منطقه می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند. در خود این منطقه که شامل شهرهای زابل، زهک، نیمروز، هامونا، هیرمند و زاهدانا می باشد، شبکه تغذیه و توزیع اجرا شده و در مراحل پایانی قرار دارد. یک سری پارامترهای ساختمانی و آزمایشات نهایی باید قبل از گازگیری این شبکه ها انجام شود.

بر اساس اعلام شرکت گاز استان، در منطقه خاش کل شبکه مورد نیاز شهرستان خاش به اضافه شبکه تغذیه کارخانه سیمان خاش اجرا شده و تا دو سه ماه آینده. ، یک بار به این شبکه ها گاز تزریق می شود و پس از آن انشعاب در این شبکه قرار می گیرد. برای شروع.

در شهرستان ایرانشهر نیز شرایطی مشابه شهر زاهدان وجود دارد و تمامی شبکه های لازم اجرا شده و شهروندان می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند.

با این اوصاف، به نظر می رسد موضوع گاز سیستان و بلوچستان به پایان خود نزدیک شده است. حداقل می توان امیدوار بود که این اتفاق بیفتد و در نهایت شاید روزی در آینده نزدیک شاهد تحقق وعده 17 ساله باشیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا