عمومی

اما و اگرها درباره بیانیه داعش از کجا می‌آید؟

رسانه ها نمی توانند به تنهایی مسئولیت اقدامات تروریستی را به کسی محول کنند. در این مورد، ما به آنچه توسط منابع رسمی منتشر می شود، تکیه می کنیم. با این حال همیشه ادعاهایی وجود دارد که با کمی تحقیق به حقیقت آنها می رسید.

ایسناپلاس – فاطمه کریمخان: از شامگاه پنجشنبه که برای اولین بار اعلام شد داعش – دولت اسلامی عراق و شام – مسئولیت حمله تروریستی به حرم شاهچراغ شیراز را بر عهده گرفته است، بسیاری از مردم سردرگم شده اند و ادعاهای داعش مبنی بر دخالت در اشکال مختلف را رد کرده اند. عمل شد

در اولین ساعات انتشار خبر حمله به شاهچراغ توسط داعش، یکی از اصلی ترین ادعاهای تکذیب آن بر این استدلال است که «در آغوش داعش به جایی حمله نمی کند»، مدعیان می گویند که همه در داعش حمله، “لباس انتحاری” “وجود داشته و بر این اساس حمله داعش به شاهچراغ اتفاق نیفتاده است. این ادعا صحت ندارد. نمونه های بسیاری از تخلفات وجود دارد که ثابت می کند از الگوی ثابت حملات تروریستی داعش استفاده نمی کنند؛ خودرو حمله، حمله با چاقو و اسلحه از دیگر روش‌های مورد استفاده این گروه تروریستی است، به عنوان مثال در حمله تهران به مجلس و مرقد امام خمینی (ره) در سال 2016 و همچنین چندین حمله در دشت برچی افغانستان توسط امارت خراسان، یکی از شعبه‌های این گروه تروریستی است. دولت اسلامی در شرق ایران، با جلیقه‌های انتحاری و سلاح. بنابراین، ادعای حمله برای داعش را نمی‌توان با گفتن اینکه «داعش این کار را اغلب انجام نمی‌دهد» رد کرد.

اما ایده اعلامیه داعش از کجا آمد؟

پس از انتشار بیانیه داعش در شبکه خبری اعماق که متعلق به این گروه است، عده ای ابتدا تصویری منتشر کردند که نشان می داد این بیانیه در 30 ربیع الاول داعش صادر شده است و می گویند ربیع الاول 29 روز است. در کشورهای عربی اساس بیانیه نادرست است. این گفته نیز درست نیست; زیرا تقویم قمری با تقویم شمسی و میلادی متفاوت است و بر اساس تقویم مورد استفاده در تعداد روزهای ماه تفاوت هایی وجود دارد. ضمناً بیانیه رسمی داعش با تاریخ صحیح منتشر شد که مطالب قبلی تلگرامی در این مورد را تحت الشعاع قرار داده و نشان می دهد که این گروه آماده پذیرش مسئولیت حمله به شاهچراغ است.

پس از انتشار اطلاعیه، بسیاری پرسیدند: این اطلاعیه از کجا آمده است؟ و اغلب با این شبهه صحبت می کنند که «چون ما بیانیه را ندیدیم، تصویر منتشر شده جعلی است»! این ادعا نیز بی اساس است. سایت های خبری اعماق، سی ان ان، رویترز و ترند روز به راحتی در اینترنت یافت نمی شوند. ارائه دهندگان میزبانی وب به طور مرتب آدرس گروه های تروریستی مشکوک را از سرورهای خود حذف می کنند، بنابراین طبیعی است که کاربران عادی نتوانند متن بیانیه اعماق را در عمق وب بیابند. داعش برای برقراری ارتباط از شبکه حساسی استفاده می کند که برای کاربران قابل دسترسی نیست. اگر به کانالی پیوسته‌اید که فکر می‌کردید کانال ارتباطی داعش است، یا شخصی به شما گفته است که به چنین کانالی پیوسته‌اید، مطمئن شوید که اشتباه می‌کنید یا در تله افتاده‌اید.

اما ایده اعلامیه داعش از کجا آمد؟

پس چگونه کسی می تواند با اطمینان ادعا کند که داعش بیانیه ای منتشر کرده است که در وب در دسترس نیست؟ داعش از ارتباط با افراد واقعی در مکان های واقعی برای برقراری ارتباط استفاده می کند. علاوه بر این، وب سایت های امنی نیز وجود دارند که مطالب شبکه خبری اعماق را به صورت آینه ای منتشر می کنند. اگر مقاله ای توسط شخصی با دسترسی واضح و همچنین سایت آینه ای منتشر شده باشد، می توان با اطمینان گفت که مقاله بسیار عمیق است.

ادعای دیگری که مطرح شده در مورد زبان بیانیه داعش است. در عنوان بیانیه اعماق از عبارت «دولت اسلامی» استفاده شده است که برخی افراد را مشکوک کرده که در این بیانیه آمده است «حمله به شاهچراغ توسط خود ایران انجام شده است»! این ترجمه نادرست است. داعش از اصطلاح “دولت اسلامی” برای اشاره به خود استفاده می کند. در عنوان بیانیه داعش «بهجم لعل دولت اسلامی» نوشته شده است که به معنای «حمله برای دولت اسلامی» است.

یکی دیگر از ادعاهای مطرح شده درباره متن بیانیه این است که این بیانیه تکرار اظهارات مقامات امنیتی ایران است که در نورنیوز اعلام کردند داعش این حمله را انجام داده است. این ادعا نیز بی اساس است. در متن این بیانیه به زبان فارسی «منبع امنیت محلی اعماق قلات» به معنای «منبع امنیتی به خبرگزاری اعماق» نوشته شده است. عبارت موجود در مقاله «نکره» یا «ناشناس» است و با توجه به اخبار نورنیوز و ادعای مقامات ایرانی مبنی بر انتساب این حمله به داعش، باید به عنوان «قلعه مشعر المیرانیه امنیت» نوشته شود. محل اعماق، و به جای «نکره» از کلمه «دانش» استفاده شود. همچنین ممکن است استفاده نشده باشد. ضمناً اگر بیانیه منتشر شده در اعماق نقل قولی از شخص یا جای دیگری باشد، عنوان به صورت نقل قول نوشته می شود، در حالی که عنوان این مقاله به عنوان خبر نوشته می شود.

آنها در ساعات گذشته بر اساس اطلاعات منتشر شده از تحقیقات سعید امامی عامل قتل تصویری گفتند: همانطور که سعید امامی گفت اما اقدام تروریستی سال 73 در مرکز مقدس امام رضا (ع) کار وزارت اطلاعات بود پس عملیات شاهچراغ هم کار وزارت اطلاعات بود». جمهوری اسلامی است. آنچه از بازجویی سعید امامی در مورد عملیات بمب گذاری در عتبات عالیات به دست آمد صحت ندارد و قابل اثبات نیست. شواهد بیشتری وجود دارد که ثابت می کند بمباران حرم رضوی توسط القاعده انجام شده است.

در سال 1386، در بمب گذاری دیگری در شیراز، مسئولان برای ساعت ها آنچه را که در حسینیه شهدای شیراز رخ داده بود، تکذیب کردند. تقریباً از زمان دستگیری جمشید شرمهد، رئیس گروه تندر که ساعاتی پس از بمب گذاری در حسینیه شهدا مسئولیت این عملیات را پذیرفت، در مورد آنچه در شیراز رخ داد، گفته نشده است.سال 2007 یک حمله تروریستی بود. اقدام انتشار ضد جاسوسی رسمی از طریق منابع رسمی اطلاعات در مورد حوادث تروریستی، اقدام “پرچم دروغین” نامیده می شود. در خصوص اتفاقات اخیر شیراز، عده ای گفته اند که از کجا بدانیم ادعای دخالت داعش در این حمله، عملیات پرچم دروغین دیگری نیست؟ این را نمی توان تأیید کرد. اگرچه سابقه طولانی در انتشار ضد جاسوسی در مورد حملات تروریستی وجود دارد، عملیات با پرچم دروغین مستلزم هماهنگی بیشتری است و در دنیایی که تحت سلطه رسانه های اجتماعی است، اجرای آن به روشی که در سال 1987 ممکن بود غیرممکن است.

اما از کجا می دانید که داعش برای تقویت قدرت خود به حمله ای که مستقیماً به آن مربوط نمی شود، بلوف خطاب نکرده است؟ کسانی که این حرف را می زنند حداقل قبول دارند که گفته داعش درست است، اما در عین حال می گویند دلیلی وجود ندارد که داعش عملیاتی را که مطلقاً ربطی به آنها ندارد، به نام خودش متوقف کند. البته این را نمی توان انکار کرد، اما این سوال نیز وجود دارد که اگر داعش به چنین چیزهایی علاقه دارد، چرا حمله دیگری به نام خود انجام نداده و در این باره بیانیه ای صادر نکرده است؟

گروهی دیگر می گویند آیا نمی توان فرض کرد که عملیات شیراز توسط «جیش العدل» برای انتقام از حادثه زاهدان انجام شده است؟ ما نمی توانیم این گزاره را تایید یا رد کنیم، اما می دانیم که تاریخ جیش العدل نشان می دهد که مسئولیت اعمال خود را می پذیرد. در این مورد بیش از بیست و چهار ساعت از حمله می گذرد، عدم بیانیه جیش العدل نشان می دهد که نمی توان مسئولیت حمله را بر عهده آنها گذاشت.

تا زمانی که دلیلی برای رد مسئولیت داعش در این عملیات وجود نداشته باشد، این بیانیه را می توان به عنوان مدرکی برای انتساب این عملیات به داعش ارزیابی کرد. اما این گفته لزوماً به این معنا نیست که یک نفر در اتاق فرماندهی به شخص دیگری داده و دستور داده است که برود و مردم را در شاهچراغ تیراندازی کند. سناریوی احتمالی دیگر این است که گرگ تنها تصمیم گرفت حرفه خود را وقف داعش کند. در این مورد، افسر امنیتی مسئول ارزیابی و بررسی است.

اما ایده اعلامیه داعش از کجا آمد؟

در میان کسانی که انتساب حادثه شاهچراغ به داعش را زیر سوال می برند، برخی به انتشار پوستر عزاداری ساعتی قبل از آغاز حادثه تروریستی شاهچراغ اشاره می کنند. عده ای می گویند اگر رسانه های جمهوری اسلامی دروغ نمی گویند چرا اول گفتند مهاجمان سه نفر بوده اند، بعد می گویند دو نفر بوده اند و در نهایت می گویند فقط یک نفر در این حمله دست داشته است. این ادعا که پوستر قبل از شروع عملیات منتشر شده است قابل قبول نیست، زیرا عکس منتشر شده در زمان انتشار پوستر به راحتی جعلی یا جعلی است. به همین ترتیب، تفاوت تعداد مهاجمان از گزارش اول تا آخرین گزارش را نیز می توان به اشتباهات فراوان در اتاق خبر پر از افراد غیرحرفه ای و بی تجربه نسبت داد. اشتباهات در اخبار جدید و عجیب نیست و سابقه دارد در حالی که همچنان از نیروهای غیر متخصص در مواقع سخت استفاده می کند. بر اساس این ادعاها، انتساب حمله شیراز به داعش قابل مناقشه نیست.

می‌توانی دست‌هایت را روی گوش‌ها و چشمانت بگذاری و بگویی که تصمیم گرفتم نشنوم و تماشا کنم و موافقم. اما با قضاوت بر اساس شواهد، در این مقطع دلیلی برای رد مسئولیت داعش در حمله شاهچراغ وجود ندارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا