بین الملل

الجزیره: آمریکا در وضعیت پیچیده‌ای در قبال ایران گرفتار شده است

الجزیره در گزارشی نوشت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قبل از بازگشت به کاخ سفید قول داده بود که فورا و با مذاکره بر سر توافق هسته ای با ایران بازخواهد گشت، اما در یک سال و نیم اخیر، آمریکا و ایران بازگشته اند. و پایبندی به مفاد توافقی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده در اواسط ۲۰۱۸ استعفا داد، شکست خورده است.

الجزیره ادامه داد: ایران نیز در این مدت با افزایش ثروت، تعلیق (برخی) همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برنامه هسته‌ای خود را گسترش داد و آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال کرده است. .

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش در یک کنفرانس خبری گفت که واشنگتن به همراه شرکای خود در خاورمیانه قصد دارند گام هایی برای تشدید تنش در منطقه با ایران بردارد. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران می تواند ظرف چند هفته به بمب هسته ای دست یابد، بنابراین ما می خواهیم به توافق هسته ای بازگردیم.

آمریکا در شرایط سختی با ایران قرار دارد

این شبکه در گزارش خود نوشت: «این اظهارات بیانگر وضعیت دشواری برای واشنگتن است که تأثیر بزرگی بر شبکه متحدانش از اسرائیل تا کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد داشت». این پیامدها یا در صورت بازگشت موفقیت آمیز به توافق هسته ای با ایران و یا شکست روند مذاکرات کنونی رخ خواهد داد.»

جورجیو کاویرو، مدیر عملیات، گفت: «اگر توافق هسته‌ای احیا شود، این کشورها بیشتر نگران دسترسی ایران به منابع خواهند بود، زیرا ایران می‌تواند متحدانش را در سراسر منطقه عربی تامین کند.» مرکز تحقیقات خلیج‌فارس آمریکا به الجزیره گفت. این نگرانی‌ها را برای اسرائیل و برخی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس افزایش می‌دهد.”

کاویرو گفت: «اگر مذاکرات کنونی درباره تمدید توافق هسته‌ای 2015 با شکست مواجه شود، این خطر وجود دارد که ایران روند سیاسی مرزی را که تهدیدی برای منطقه است، کنترل و نزدیک نکند.»

بازگشت به توافق هسته ای برای ایالات متحده بسیار مهم است

الجزیره گفت: «در حالی که واشنگتن در حال کاهش حضور نظامی خود در خاورمیانه و تمرکز بر چین است، بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران یک مشکل بزرگ در ساختن منطقه است».

یک کارشناس ایرانی در خاورمیانه در اطلس گفت: توافق بین ایران و آمریکا به معنای ایجاد افقی برای ثبات در خاورمیانه است که به آمریکا فرصت بیشتری برای تمرکز بر شرق آسیا می دهد. موسسه در واشنگتن

وی گفت: در عین حال، متحدان واشنگتن به رهبری اسرائیل و به طور کلی بحرین و امارات متحده عربی و احتمالاً عربستان سعودی نسبت به روند لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران محتاط هستند.

دیوید دوروش، استاد دفاع در دانشگاه دفاع ملی و یک مقام نظامی سابق ایالات متحده، گفت که انتظار می رود بایدن از اسرائیلی ها بخواهد که در صورت پیشرفت در موضوع توافق وین، از او حمایت کنند.

کاویرو به الجزیره گفت: امارات متحده عربی و بحرین با مسائل سیاسی و امنیتی مشابه اسرائیل در یک قایق قرار می گیرند، به همین دلیل است که توافقنامه ابراهیم را با اسرائیل در سال 2020 امضا کردند.

وی افزود: در این مرحله با وجود نامشخص بودن نتیجه توافق هسته‌ای ایران، دلایل خوبی برای تقویت همکاری‌های امنیتی و دفاعی دو کشور عربی و اسرائیل وجود دارد.

دیوید مک، معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه به الجزیره گفت: بدون توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، تهران توانایی های تسلیحات هسته ای خود را افزایش خواهد داد. علاوه بر این، اگر دولت بایدن نتواند رکود فعلی را مهار کند، ما باید برای افزایش صادرات نفت به بازارهای بین‌المللی به رهبران ابوظبی، ریاض، کویت و بغداد مراجعه کنیم.

توافق با ایران سریع ترین راه برای کنترل قیمت جهانی نفت است

وی افزود: توافق با ایران سریع‌ترین راه برای پایان دادن به تهدید هسته‌ای و کنترل قیمت‌های جهانی نفت است که به چالش سیاسی بزرگی برای بایدن تبدیل شده است.

الجزیره نوشت: اسرائیل در سال‌های اخیر سیاست حملات سایبری، ترور و خرابکاری را با هدف کاهش سرعت برنامه هسته‌ای ایران دنبال کرده است، اما به حملات پاسخ داده است، تهران نیز آنلاین بوده و عملیات هسته‌ای را تسریع کرده است.

یک شبکه خبری عربی گزارش داد: مدیر برنامه ایران در موسسه امنیت ملی اسرائیل معتقد است که بر اساس مذاکرات شکست خورده، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است که می‌تواند اوضاع را بهبود بخشد. جنگ‌های بزرگ در منطقه یا حداقل شاهد درگیری‌های بیشتر در لبنان، سوریه و عراق خواهد بود که تنش‌ها را در منطقه تشدید خواهد کرد.»

او گفت: «گزینه نظامی آخرین راه حل است و من فکر نمی‌کنم کسی در واشنگتن یا اسرائیل بتواند آن را نادیده بگیرد، اگر گزارش‌های اطلاعاتی نشان دهد که ایران در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است».

کارشناس دیگری به الجزیره گفت: «اختلال در تلاش‌های دیپلماتیک آشکار یا سقوط تلاش‌های دیپلماتیک می‌تواند آمریکا را به مذاکره با ایران سوق دهد، بنابراین کل منطقه شامل خواهد شد.

این کارشناس منطقه افزود: به همین دلیل کشورهایی مانند امارات که به طور کلی به طرح مشارکت پایبند بوده و از خروج آمریکا از برجام استقبال کرده اند، سازمان ملل تحت رهبری ترامپ به دنبال بهبود روابط با تهران است.

دالیا داسا کاس، استاد دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، گفت: «این بار کنترل تشدید درگیری بین اسرائیل و ایران دشوارتر خواهد بود. حملات خرابکارانه و ترور به اسرائیل پس از توافق هسته ای 2015 برای مدت کوتاهی متوقف شد، اما پس از خروج ترامپ، اسرائیل به حمله به نیروگاه هسته ای ایران ادامه داد.

وی افزود: اگر اسرائیل به این نتیجه برسد که توافق جدید برنامه هسته‌ای ایران را به درستی محدود نمی‌کند یا مهلت حمله به برنامه هسته‌ای ایران بسیار کوتاه است، به حملات خود ادامه می‌دهد، حتی اگر دنبال شود. حتی مفاد توافق جدید ایران. فراهم می کند.

چالش احیای احتمالی توافق هسته ای ایران

الجزیره در پایان گفت: جدای از آنچه گفته شد، چالش‌های دیگری در افق احتمال احیای توافق هسته‌ای وجود دارد. اگر دولت بعدی ایالات متحده از توافق با ایران خارج شود، آیا ایران به موضع اعلام شده خود مبنی بر عدم تغییر به سلاح هسته ای ادامه خواهد داد؟

311311

دکمه بازگشت به بالا