بین الملل

افزایش ۹۳۳ درصدی توسل آمریکا به تحریم‌ها در دو دهه اخیر+جدول

به گزارش خبرگزاري فارس، ناظر نيوزويك با انتقاد از تحريم هاي دولت آمريكا در دو دهه گذشته، گفت: تحريم هاي اقتصادي به آخرين راه حل تبديل شده است.

دانیل دیوپتریس، تحلیلگر نیوزویک در توییتر گفت: «ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی را ابزار اصلی در سیاست خارجی می‌داند. [از نظر واشنگتن] اعمال جریمه ها آسان، ارزان و نتایج عالی هستند. اما هیچ کدام از اینها واقعاً درست نیست.»

وی با استناد به گزارش وزارت خزانه داری نوشت: طی دو دهه گذشته، تحریم ها به ابزار اصلی مورد استفاده ایالات متحده تبدیل شده است. بین سال های 2000 تا 2021، استفاده از مجازات ها 933 درصد افزایش یافته است. وزارت خزانه داری ایالات متحده تقریبا هر هفته هر فردی را به دلیل ارتکاب یک عمل شنیع مجازات می کند.

دیوپتر نوشت: «امروز هدف اصلی روسیه است [تحریم‌ها] است. ایالات متحده به همراه متحدانش در اروپا و آسیا کمپین تحریمی مشترکی را علیه روسیه آغاز کرده اند. بانک های بزرگ روسیه از سیستم سوئیفت اخراج شدند. تقریبا نیمی از 630 میلیارد دلار ذخایر خارجی روسیه به مسکو از دست می رود. ایالات متحده دیگر نفت، گاز یا زغال سنگ روسیه را وارد نمی کند. صدها شرکت از بازار روسیه خارج شده اند. اتحادیه اروپا به زودی به ممنوعیت جدید زغال سنگ روسیه پایان خواهد داد.

وی در پیامی دیگر افزود: بدون شک همه این اقدامات تاثیر شدیدی بر اقتصاد روسیه خواهد داشت. کاخ سفید اعلام کرد اقتصاد 1.4 تریلیون دلاری روسیه امسال 15 درصد رشد خواهد کرد. این بدترین رکود اقتصادی برای روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.

این تحلیلگر به نیوزویک گفت: «مسئله این نیست که آیا تحریم‌های آمریکا به اقتصاد روسیه آسیب می‌زند یا خیر. مشخص است که آنها مجروح شده اند. سوال این است که آیا این تحریم ها روسیه را مجبور به تغییر سیاست خود در قبال اوکراین می کند یا خیر. «اگر پاسخ این سؤال منفی است، سؤال این است که آیا مجازات تأثیری دارد؟

وی گفت: «تنها مجازات برای اهدافی که بر آنها تحمیل شده مؤثر است. اگر این اهداف برآورده نشود، پنالتی شکست خواهد خورد. ایالات متحده سابقه وحشتناکی در اعمال تحریم های اقتصادی بیش از حد بر یک کشور و سپس گره زدن لغو تحریم ها به تسلیم کامل خود دارد. اگر می خواستیم تسلیم یک موضوع کوچک سیاسی شویم، تحریم ها موثر بود.»

او گفت: «تحریم‌ها مانع از دستیابی کره شمالی به سلاح‌های هسته‌ای یا موشک‌های بالستیک قاره‌پیما نشده است.» نیکلاس مادورو همچنان در قدرت در ونزوئلا است و در واقع موقعیت او از سال 2019، زمانی که او هدف تهدید نفتی ایالات متحده قرار گرفت، بهبود یافته است. سیاست خارجی ایران هرگز تغییر نکرده است. روسیه اکنون مانند شش هفته پیش به کارزار خود در اوکراین متعهد است. بشار اسد همچنان در کاخ ریاست جمهوری در قدرت است. حداکثر شرایط کار نمی کند. نتیجه این مطالبات، همانطور که یکی از ناظران نوشت، یک چرخه دائمی مجازات است.»

جنگ اوکراین و فروپاشی تحریم ها؟

ناظران دیگر قبلاً هشدار داده بودند که جنگ اقتصادی به رهبری ایالات متحده با روسیه می تواند منجر به سقوط دلار و کاهش تحریم های ایالات متحده شود.

از آغاز قرن بیست و یکم، ایالات متحده به طور فزاینده ای بر سیستم مالی جهانی برای تحریک جنگ اقتصادی علیه دشمنان خود تسلط داشته است. به همین دلیل است که دو دانشمند علوم سیاسی آمریکایی به نام‌های ایان برمر و کلیف کوپچان، مفهومی به نام «کمک مالی» برای اشاره به سیاست‌های برخی کشورها با استفاده از سیستم‌های پولی به عنوان ابزاری برای اجرا ایجاد کردند.

این دو دانشمند معتقدند که ایالات متحده در حال حاضر از سیستم مالی به عنوان سلاحی برای پیشبرد سیاست خارجی استفاده می کند، نه اینکه بر عناصر سنتی برتری امنیتی – از جمله همبستگی – مانند ناتو و نهادهای مختلف مانند بانک جهانی و پول بین المللی تکیه کند. سرمایه. او از امنیت فاصله گرفته است و از تهدید برای قطع دسترسی به بازارها و بانک های خود استفاده می کند تا از کشورهای رقیب خود سوء استفاده کند.

نمونه ای از سلاح های سیستم مالی جریمه های سرعت غیر مجاز است. پس از حوادث 11 سپتامبر 2001، ایالات متحده به تدریج تسلط سیستم سوئیفت را در شکلی از سیاست موسوم به “ضد تروریسم” اعلام کرد و از اعضای خود خواست که قوانین و سیاست های واشنگتن را رعایت کنند. از آن زمان، ایالات متحده از تسلط سوئیفت به عنوان ابزاری برای تهدید سایر کشورها استفاده کرده است.

دلار سلاح دیگری در دست آمریکاست. از زمانی که دلار آمریکا جایگزین پوند انگلیس به عنوان ارز ذخیره جهانی شد، تسلط ایالات متحده و تسلط بر جهان افزایش یافته است. این بهبود در موقعیت دلار تضمین کرده است که تقاضای ثابت و قوی برای سرمایه مبتنی بر دلار در جهان وجود خواهد داشت.

اما در سال‌های اخیر، استفاده بیش از حد از تحریم‌ها توسط آمریکا، بدون توجه به اصل حاکمیت بر سایر کشورها، نشانه‌هایی را به وجود آورده است که نشان می‌دهد این تحریم‌ها برای همیشه در دست آمریکا نخواهد بود. اکنون کارشناسان آمریکایی هشدار می‌دهند که روند برچیدن سیستم تحریم‌ها از قبل آغاز شده است و این روند تأثیر بسزایی به ویژه بر تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به‌ویژه در دوران دولت دونالد ترامپ داشته است.

شاید صرفا اشاره به تسریع کاهش ارزش دلار در اقتصاد روسیه از سال 2018 نمونه خوبی از نحوه کمک دولت ترامپ به نرم شدن سیستم مالی ایالات متحده باشد. گزارش ژانویه 2020 اکونومیست می گوید که بانک مرکزی روسیه دارایی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را از 100 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار از سال 2018 کاهش داده است (به نقل از اکونومیست، ژانویه 2020). این روند با همان سرعت قبلی ادامه یافت و سهم آن از سرمایه گذاری بدهی ایالات متحده در ماه نوامبر را از 1.3 میلیارد دلار به 2 میلیارد دلار در فوریه و روسیه کاهش داد. به 4 میلیارد دلار رسید.

او گفت: “من احساس می کنم که آب و هوای جهانی در حال تغییر است.” ما به آرامی به سمت یک سیستم مالی چند ارزی در جهان پیش می رویم. این بیانیه مطابق با اظهارات مارک کارنی رئیس بانک روسیه است که در آگوست 2020 پیش بینی کرد که سیستم مالی مبتنی بر دلار دوام زیادی نخواهد داشت.

انتهای پیام/
این یک پیشنهاد برای صفحه اول است

دکمه بازگشت به بالا