اجتماعی

افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟ / اعمال افزایش‌ها از اول آنلاین

سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته (23 آبان) از تصویب مصوبه شورای اسلامی در مورد لایحه اصلاح حقوق کارکنان و مستمری های کشوری و لشکری ​​در شورا، نگهبان و در نتیجه افزایش حقوق کارکنان خبر داد. کشور و کارمندان دولت سربازان بازنشسته طبق مصوبه شورای اسلامی از مهرماه اجرا می شود.

به گزارش ترند روز، 21 مهرماه سال جاری سخنگوی دولت از ارائه لایحه قانون یکسان سازی حقوق کارکنان کشوری و لشکری ​​و بازنشستگان به شورای اسلامی خبر داد و چند روز بعد نماینده مجلس شورای اسلامی در سال 2018 به شورای اسلامی شهر رسید. دو فوریت لایحه یکسان سازی حقوق کارکنان و مستمری های نظامی و غیرنظامی و ژنرال نیز در 24 اکتبر تصویب شد.

با توجه به اختلافات سازمان برنامه و بودجه با مجلس، این مصوبه به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بازگردانده شد و در نهایت در 17 آبان ماه به تصویب رسید و به شورای نگهبان ارسال شد.

شورای نگهبان نیز دیروز تایید این مصوبه را اعلام کرد، بنابراین احیای حقوق کارگران طی روزهای آینده اعلام می شود که به سرعت انجام شد و 32 روز به طول انجامید و تصویب قانونی خواهد داشت. بعد از آن.

طبق مصوبه شورای اسلامی، اول مهرماه سال جاری زمان اجرای افزایش های مطرح شده در قانون مذکور است، اما برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ​​چه سیستمی در نظر گرفته شده است؟

هزینه ثابت 900000 تومان + 5 درصد افزایش نسبت به دستور قانونی شهریور

بر اساس تصمیم مذکور، حقوق مشمولان بند (2) بند «الف» تبصره (12) ماده اول قانون بودجه سال 1401 در کل کشور اعم از مستمری، لشکری ​​و کشوری و حقوق بازنشستگی نظامی صندوق های بازنشستگی و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه های اجرایی، 900 هزار تومان در حال رشد.

مشمولانی که پس از اجرای این قانون بازنشسته می شوند در صورتی که در محاسبه مستمری آنان، نتیجه ریالی افزایش مذکور در بند (1) این قانون (افزایش مزایای خدمات کشوری) کمتر از افزایش ناشی از آن باشد. . از طریق این آیتم برای مستمری بگیران هم رده و همین تجهیزات به اضافه افزایش سنوات، تا سقف مذکور هزینه تعمیر تعلق می گیرد.

علاوه بر میزان افزایش مذکور در بند ۱-۲ این قانون (افزایش ۹۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان)، حقوق بازنشستگان، نیروهای خدماتی و مستمری‌های صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق‌های بازنشستگی مرتبط با دستگاه‌های اجرایی. بدن، پنج درصد نسبت به حکم شهریور 1401 در حال رشد.

از این پس 900 هزار بازنشسته مشمول این سوگواره هستند

عبدالله میرزایی رئیس جبران خسارات سازمان اداری-استخدامی درباره افزایش حقوق بازنشستگان توضیح داد: بر اساس این قانون حقوق بازنشستگان 900 هزار نفر و از این پس بازنشستگان افزایش می یابد. مشمول این 900000 تومان می شود و در سال آینده با میانگین دو سال به صورت خودکار محاسبه می شود.

به گفته وی، علاوه بر افزایش حقوق بازنشستگان، شاغلان و بازنشستگان صندوق بازنشستگی لشکری ​​و کشوری و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط ساختار اجرایی، نسبت به مصوبه شهریور ماه سال جاری پنج درصد افزایش می یابد. که در واقع بر اساس این مصوبه دولت افزایش حقوق بازنشستگان بیشتر از کارگران در نظر گرفته شده است زیرا نه تنها این پنج درصد مشمول قانون است بلکه به عنوان کارگر مشمول این رویداد نمی شود.

به گزارش ترند روز، پیش از این این تصمیم به دلیل تصویب بودجه 9000 میلیاردی برای انطباق حقوق بازنشستگان با قانون تنظیمی بودجه سال جاری، گلایه هایی را از سوی این گروه در پی داشت. حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بازنشستگان باید بدانند که در مجلس هیچ پیشنهادی غیر از آنچه به کمیسیون برنامه و بودجه آوردیم وجود ندارد. بدون موافقت دولت حتی یک ریال هم نمی توانستیم اضافه کنیم. دست ما فقط برای این باز بود.»

همانطور که وی همچنین گفت کسانی که از ابتدای سال تاکنون از افزایش حقوق 57 و 38 درصدی متضرر نشده اند مشمول این افزایش حقوق می شوند. به عنوان مثال فردی قرارداد کار قطعی دارد و تحت پوشش تامین اجتماعی است اما بدون دریافت 38 درصد افزایش حقوق در شهرداری کار می کند. از جمله این افراد افزایش حقوق فعلی است. پول خصوصی مثل صدا و سیما مشمول این افزایش حقوق می شوند.

افزایش حق خانواده و فرزند

بر اساس تصمیم مذکور، در اعمال ماده 16 قانون نگهداری عائله و جوانان جمعیت مصوب 1400، حق عائله مندی و کمک هزینه فرزندان رده های مختلف مردم در کشور تعیین شده است. حقوق موسسات موضوع ماده (29) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین بازنشستگان، وظیفه فعال و مستمری بگیران کشوری و کشوری. صندوق های بازنشستگی نظامی و دیگران. صندوق های بازنشستگی مربوط به دستگاه های اجرایی 50 و 100 درصد افزایش می یابد.

میرزایی رئیس پرونده جبران خسارت سازمان اداری-استخدامی در این خصوص اعلام کرد: بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانان مصوب 1400 حق داشتن 50 و 100 درصد افزایش می یابد. به این ترتیب حق تشکیل خانواده از 400 هزار تومان حاصل می شود 611 هزار تومان و حقوق اولاد از 105 هزار و 500 تومان 211 هزار تومان در حال رشد. همچنین بر اساس مصوبه امروز مجلس، مبلغ ریالی حقوق خانواده و حقوق اولاد مشمولان قانون تنظیم پرداخت، برابر قانون خدمات کشوری تعیین شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا