اجتماعی

«اعتیاد تزریقی» دلیل ابتلای ۱۵.۵ درصد HIV مثبتها/ روابط جنسی غیرایمن در صدر علل ابتلا

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: 15.5 درصد افراد مبتلا به HIV ناشی از اعتیاد تزریقی، 0 درصد از فرآورده های خونی، 2.1 درصد از طریق مادر هستند. -انتقال کودک 54 درصد به دلیل رابطه جنسی محافظت نشده و 28 درصد افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی به دلایل نامعلومی به اچ‌آی‌وی مبتلا هستند، گفت: آمارها نشان می‌دهد که درصد معتادان تزریقی درصد بوده و با اجرای برنامه‌های کاهش آسیب تلاش کرده‌اند تا اعتیاد خود را تغییر دهند. به معتادان در نحوه مصرف بیایید چیزی را که کمتر خطرناک است مانند غذا تغییر دهیم.

فرهاد اقتر در گفت وگو با ترند روز. وی با اشاره به شعار روز جهانی ایدز که «دسترسی برابر به تشخیص و درمان پیشگیری برای همه» است، گفت: مردم باید بتوانند از خدمات پیشگیرانه و درمانی برخوردار شوند. بر این اساس سازمان های بهزیستی برنامه ای را برای حمایت از افراد مبتلا به HIV یا افرادی که در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند آغاز کرده اند.

ارائه خدمات کاهش آسیب از طریق مرکز حمل و نقل به بیش از 13 هزار نفر

وی در خصوص برنامه حمایتی سازمان بهزیستی از افراد مبتلا به اچ آی وی و در معرض خطر ابتلا به این بیماری گفت: 81 مرکز انتقالی (72 مرکز برای مردان و 9 مرکز برای زنان) برای کنترل یا کاهش رفتارهای پرخطر برای زنان است. به افراد مبتلا به اختلالات مصرف مواد و معتادان جدی که به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند، خدمات کاهش آسیب (آموزش تزریق و رفتار سالم، سوزن و سرنگ، کاندوم، غذا، پوشاک و استحمام) بر اساس آماری که در 6 ماه اول به دست آمده است، ارائه می شود. امسال 11541 مرد و 2203 زن جایزه گرفتند.

وی با اشاره به مرکز DIC/shelter که علاوه بر خدمات روزانه در DIC/Shelter خدمات شبانه و شب مانی را برای مددجویان ارائه می کند، گفت: مرکز DIC/shelter 40 در کشور وجود دارد که از این تعداد 31 نفر مرد و 9 مرکز به بانوان خدمات رسانی می کنند و طی 6 ماهه امسال 5 هزار و 786 مرد و یک هزار و 375 زن خدمت کرده اند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان کمک های بین المللی در ایران با بیان اینکه بسیاری از افراد از مراکز کاهش آسیب از جمله سرپناه ها (سرپناه های شبانه) و یا مراکز انتقالی به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند و برخی در خطرات هستند، خدمات دریافت می کنند. از این بیماری ، گفت: همچنین سازمان های بهزیستی در ساعات خاصی از شبانه روز در منطقه تحت پوشش خود خدماتی را برای کاهش اثرات زیانبار اعتیاد به مواد مخدر ارائه می کنند.استفاده از حمل و نقل سیار (مراکز تماس) برای افراد در معرض خطر بالاتر.

به گفته وی، هم اکنون 37 دستگاه وانت سیار به عنوان مراکز سیار خدمات کاهش آسیب ارائه می کنند که شامل 12701 مرد و 1668 زن می شود.

اقدام 60 ایستگاه های کاهش خسارت (کانچ) برای ارائه خدمات

اما از آنجایی که سازمان‌های بهزیستی در برخی نقاط نمی‌توانند فضای فیزیکی را اشغال کنند و از طرفی معتادان متجاهر در معرض خطر رفتن از زیر پل به مناطق دیگر هستند، احداث و استفاده از 60 ایستگاه کاهش در 22 استان توصیه می‌شود. از جمله تهران، خراسان رضوی، تبریز، قم، البرز و … خبر داد و گفت: کار این تاسیسات (کنچ ها) مانند مرکز کاهش خسارت است که به مدت 6 ماه در سال جاری 10 هزار و 315 مرد و 1000 و 279 زن. خدمات انجام داد

راه اندازی کمپ بستگی به موقعیت اجتماعی دارد

وی درباره عملکرد این ایستگاه ها توضیح داد: ممکن است ایستگاه ها به مدت یک ماه در یک مکان قرار گیرند تا جوامع هدف را تحت پوشش قرار دهند، از سوی دیگر به دلیل قصد پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر – مواد مخدر در یک منطقه، ممکن است وجود داشته باشد. ناامنی نیز باشد ممکن است معتادان متفرق شوند و به مناطق دیگر بروند، بنابراین از روز بعد، کمپ ها (کنچ ها) در مکان هایی که معتادان زندگی می کنند مستقر می شود، بنابراین استقرار اینها بستگی به جامعه دارد، این ایستگاه ها هستند.

نایب رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد در پیشگیری از اعتیاد سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که با توجه به نوع فعالیت های انجام شده توسط مرکز کاهش آسیب و اثربخشی این مراکز، نه رفاه پلیس در این زمینه؟ وی گفت: در جلسات برنامه ریزی، سازمان های بهزیستی با پلیس برای ایجاد این مراکز همکاری می کنند و سعی می کنند طرح های پلیس در این مناطق اجرایی نشود، اما گاهی حضور این تیم ها در جامعه تاثیرگذار است. به عنوان مثال سازمان های بهزیستی در محله هرندی دارای مراکز درمانی و مراکز کاهش آسیب هستند اما به دلیل اجرای طرح های پلیس در این مناطق از حضور در این مراکز واهمه دارند.

اقطار با بیان اینکه علاوه بر مراکز کاهش آسیب، باشگاه‌های خوب نیز به افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی خدمات ارائه می‌کنند، گفت: پس از اجرای طرح اچ‌آی‌وی اخیرا در دهه گذشته، تعداد مبتلایان به HIV در بین معتادان تزریقی افزایش یافته است. کاهش یافته. . یافت شده است، اما به دلیل استفاده از قرص های روانگردان، مصرف کنندگان این قرص ها ممکن است از محصولات بهداشتی برای رابطه جنسی استفاده نکنند و به HIV مبتلا شوند. از سوی دیگر، باید توجه داشته باشیم که افرادی که از شیشه و مت آمفتامین استفاده می کنند ممکن است به دلیل بی احتیاطی در معرض خطراتی مانند تجاوز جنسی یا روابط ناامن قرار بگیرند و در نتیجه به HIV نیز مبتلا شوند.

تاثیر خدمات کاهش خسارت کرونا

خدمات کاهش آسیب و HIV حتی در اوج کرونا تعطیل نشد

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال به 6308 نفر (458 کودک، مرد 3968 و 1882 زن) خدمات حمایت اجتماعی از باشگاه خوب (حامی بیماران HIV) ارائه شد. ارائه شد، وی ادامه داد: البته با توجه به شیوع ویروس کرونا در سه سال گذشته، بر برنامه کاهش اثرات منفی سازمان های بهزیستی تاثیر گذاشته و اجرای برنامه ها به دلیل فیزیکی کاهش اندکی داشته است. جنبه. حضور نظامیان در پاتوق کمتر بود و اقدامات کرونا باعث محدودیت دسترسی شد. اما در آغاز سال جدید تلاش شد تا خدمات رسانی در این مناطق افزایش یابد.

تعداد عفونت های HIV به دلیل رابطه جنسی پرخطر افزایش یافته است

کاهش درصد افرادی که مواد مخدر تزریق می کنند

به گفته وی، آمارها نشان می دهد که درصد معتادان تزریقی کاهش یافته است و وی با اجرای طرح کاهش آسیب سعی کرد تزریق اعتیاد به مواد مخدر را به روشی کم خطرتر مانند خوراکی تغییر دهد. از سوی دیگر معتادان استفاده از وسایل حفاظتی را برای آمیزش جنسی یاد گرفته اند و در صورت وجود مواد مخدر با استفاده از سرنگ های استریل در مرکز شهر تزریق می کنند، به طوری که امروزه در خیابان ها و پارک ها کمتر از سرنگ ها استفاده می شود. ممکن است و اگر بسیاری از مسئولان شهرداری به دلیل این تزریق ها به ویروس ایدز مبتلا شده باشند، اما اکنون تیم کمپین سیار تزریقات را جمع آوری و از بین می برد.

اقطار با تاکید بر پرهیز از بیماران اچ آی وی گفت: جامعه باید بپذیرد که همه افراد جامعه ممکن است به این بیماری مبتلا شوند اما افرادی در جامعه هستند که مستعد ابتلا به عفونت هستند بنابراین کمک و توجه بیشتر است. ما می خواهیم انگ و تبعیض را از آنها دور کنیم و خدمات پزشکی به آنها ارائه دهیم البته در این صورت درمان این افراد آسانتر است و می توانند زندگی عادی و طولانی داشته باشند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا