اجتماعی

اصلاح موادی از قانون اجرای محکومیت‌های مالی درباره مهریه در کمیسیون حقوقی

عضوکمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تحقیق و تفحص از اصلاح مفاد قانون اعمال مجازات های مالی مهریه خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی نقدعلی در گفت وگو با ترند روز، درباره تصویب جلسه امروز کمیته حقوقی و قضایی استفساریه اسلامی گفت: در این جلسه اصلاحیه مثبتی در قانون جریمه نقدی صورت گرفت. که به موضوع مهریه برمی گردد.

وی افزود: کمیته حقوقی امروز موافقت با بازداشت این زوج قبل از اعزام به زندان را تایید کرد. قبل از دستور آخرین فرمانده ارتش، این زوج پس از دستگیری و زندان باید نرخ سود خود را ثابت می‌کردند، اما طبق مصوبه امروز اعلام کردیم که در صورت درخواست پول، زوجین تا آن زمان به زندان نمی‌روند. رضایت آنها ثابت شده است؛ این یک تغییر قانون است.

عضو کمیته حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: در جلسه امروز این کمیته همچنین مصوب شد که بانوان می توانند مهریه را به عنوان نامه اجرایی در هیئت اجرا کنند. این حکم با ابطال دادگاه صادر شد و به این ترتیب زنان دیگر مجبور نبودند برای اجرای مهریه درخواستی بدهند، بلکه تنها با ارائه سند ازدواج اقدام به اجرای مهریه خواهند کرد. اداره ثبت؛ در این مرحله اگر زوجین اعلام کنند که مهریه را قبلا پرداخت کرده اند، باید مدرک پرداخت را ارائه کنند.

نقدعلی گفت: یکی دیگر از مصوبات کمیسیون حقوقی و قضایی امروز بحث در مورد حق الثبت مهریه بود. حداقل مهریه را مهرالسنه یا حداکثر را 100 سکه تعیین کردیم و توافق کردیم که حق چاپ این مهریه رقم ناچیزی معادل 0.2 درصد باشد. به این ترتیب اگر شخصی در هنگام ثبت عروسی جهیزیه زیادی بگذارد، هزینه ثبت نام بیشتری دریافت می کند. این هزینه ثبت نام از یک سو مانند مالیات جهیزیه برای جلوگیری از مهریه سنگین خواهد بود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا