فرهنگ و هنر

«اسلام و حقوق کودک»؛ کتابی برای فهم جایگاه کودک در دین خاتم

ترند روز/ قم کتاب اسلام و حقوق کودک توسط آیت الله دکتر احمد بهشتی توسط انتشارات باغ کتاب در 270 صفحه و ده قسمت منتشر شده است.

امام سجاد (ع): اما حق فرزندت این است که بدانی او از آن توست و خیر و شر دنیا به تو بستگی دارد و تربیت و اخلاق و خداشناسی بر عهده توست و اگر اطاعت خدا باشد. . سفارش دهید، آنچه به شما و او مربوط می شود را اضافه کنید. به آنان جزاى نيكى خواهى داد و بدى به آنان خواهى داد. رفتار شما با او باید مانند رفتار فردی باشد که در این آتش سازندگی به کارهای نیک او ایمان داشته باشد و از حسن انجام وظیفه و مسئولیت در پیشگاه خداوند مبرا باشد.

در حالی که سازمان ملل متحد در اعلامیه حقوق بشر تاکید کرده است که همه افراد بدون در نظر گرفتن نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، سیاست یا عقاید دیگر، منشاء اجتماعی یا ملی، ثروت یا سایر خصوصیات، مشمول حقوق و آزادی هستند. . توصیه های اعلامیه جهانی حقوق بشر، زیرا کودکان قبل و بعد از تولد به دلیل عدم رشد جسمی و ذهنی نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارند که شامل حمایت های قانونی می شود … حقوق کودک با هدف اطمینان از اینکه دوران کودکی است. زمان شادی و برخورداری از حقوق و آزادی هایی که برای خود و همنوعانشان حفظ می شود.

از جمله کتاب های اسلام و حقوق کودک تالیف آیت الله دکتر. اینها احمد بهشتی است که بوستان کتاب در 270 صفحه و ده بخش منتشر کرده است.

این کتاب با استناد به آیات و روایات و مقایسه آن با اعلامیه جهانی حقوق کودک، دیدگاه مسلمانان را نسبت به حقوق کودک معرفی می کند.

نویسنده در مقدمه کتاب می گوید: در این کتاب مقایسه ای بین محتوای اعلامیه حقوق کودک و موضوعات جالب اسلام صورت گرفته است تا در هر صورت نشان داده شود. بسیاری از انسان‌ها در مسائل حقوقی و تربیتی پیشرفت می‌کنند، مسلمانان سخنی نمی‌گویند، زیرا سخنی جز وحی خدا و ظهور حکام معصوم نیست.

نویسنده در قسمت اول کتاب با عنوان رفع تبعیض به حقوق کودکان در زمینه آموزش به ویژه کودکان دارای ناتوانی های یادگیری پرداخته و بیان می کند که یا اعلامیه بین المللی حقوق بشر و اعلامیه بین المللی حقوق بشر. کودکان حاکمیت قانون را تغییر می دهند و تمام اعمالی را که فقط احساسات را برمی انگیزند و گاهی احمقانه هستند محکوم می کنند. گنجاندن قرآن به عنوان منبع اولیه تعلیمات اسلامی، منبع برنامه هایی برای کاهش احساسات و شکستن موانعی که بر سر راه است. حقيقت و در ادامه مي گويد: قرآن كريم اجازه نمي دهد كه مردم حق و عدالت را فداي خودخواهي و شهوت و بغض و عطوفت كنند و سپس براي اثبات آن آياتي از قرآن و رواياتي از معصوم نقل كرده است.

بخش دوم کتاب با عنوان حمایت از کودک، اصل دوم اعلامیه جهانی حقوق کودک است که بیان می‌کند کودکان باید از حفاظت شخصی، ابزار و تجهیزات لازم برای تربیت بدنی، ذهنی، اخلاقی و اجتماعی برخوردار باشند. . در محیطی سالم، طبیعی و آزاد، مصلحت کودکان و در نقل روایات از امام زمان(عج) در اولویت باشد. علی (ع) و پیامبر (ص) باید به دقت حاکمان را در نظر بگیرند، اسلام این را به ما یادآوری می کند.

در بخش سوم کتاب، اصل سوم اعلامیه جهانی حقوق کودک یعنی حق نام و شهروندی مورد بحث قرار گرفته و دو اصطلاح «میهن اسلامی» و «وطن» در مسائل شهروندی تعریف شده است. مسائل روانی مانند توهین و روایاتی را ایجاد می کند که اهمیت اسلام را در مقوله انتخاب نام برای کودکان نشان می دهد.

در بخش چهارم، قانون چهارم اعلامیه بیان می کند که کودکان باید از مراقبت اجتماعی برخوردار شوند و در محیطی سالم تربیت شوند و به این منظور، کودکان و مادران باید از مراقبت و حمایت شخصی – که شامل مراقبت های مناسب قبل و بعد از تولد است – برخوردار شوند. – مزایای. کودک باید بتواند از تغذیه، مسکن، تفریح ​​و درمان کافی برخوردار باشد و در این راستا از حمایت کامل جسمی و جسمی کودک در خانواده به عنوان یک نهاد کوچک، اجتماعی و ملی و جهانی به عنوان یک جامعه بزرگتر برخوردار باشد. این کتاب بر مبارزه در اسلام با سنت کشتن دختران و حمایت مردان از همسران خود در نقش مادر در روایت‌های مختلف تمرکز دارد.

بخش پنجم کتاب به اصل پنجم اختصاص دارد که بیان می کند کودکان دارای ناتوانی جسمی، ذهنی یا اجتماعی باید مورد توجه، آموزش و مراقبت ویژه متناسب با شرایط پزشکی فردی خود قرار گیرند و نویسنده بر این موضوع برای کودکان تاکید دارد. ناتوانی جسمی دارند یا روحیه دارند، دو راه است، یکی مستمر، دیگری راه دلسوزی و بخشش که نیاز دارند، توقع نداشته باشند. راه دیگر این است که او را مجبور به انجام کارها و کار کردن به بهترین وجه ممکن و در حد توانش کنید و در ازای تلاش و زحمت او مانند دیگران دستمزد و حقوق دریافت کنید و زندگی شایسته ای داشته باشید -فقط به طبیعت احترام بگذارید. و استقلال برای خود ایجاد می کنند. بدون شک رویکرد دوم به نفع کودکان و جامعه است.

بخش های شش تا دهم این کتاب در راستای ده اصل دیگر اعلامیه جهانی حقوق کودک است، از جمله: نیاز به عشق و درک کودک برای رشد کامل و متعادل شخصیت و باید تحت مراقبت او باشد. والدین. و نظارت والدین، اگر کودک با حمایت معنوی و مادی تربیت شود، حداقل در مقطع ابتدایی باید از آموزش رایگان و اجباری برخوردار شود. کودکان باید از آموزشی بهره ببرند که هدف آن ترویج و پرورش فرهنگ آنها به طور کلی باشد و آنقدر سازنده باشد که در همان شرایط بتوانند استعدادها، قضاوت خود، درک مسئولیت اجتماعی خود را از نظر اخلاقی و اجتماعی شکوفا کنند و به فردی مفید تبدیل شوند. برای جامعه به عنوان یکی از اولین کسانی که از حمایت ها و منابع بهره می برند، کودکان باید از بی توجهی، سوء استفاده، ظلم و آزار محافظت شوند، کودکان باید از هر گونه رفتار و نگرشی که می تواند موجب تبعیض نژادی، مذهبی و غیره شود، محافظت شود. با آیات و روایات و حتی برخی اشعار توضیح داده شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا