فرهنگ و هنر

اسراییلی ها می گویند اعراب و مسلمانان پیروز خواهند شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین _ گروه فرهنگ و ادب: علی معروفی آرانی پژوهشگر و کارشناس حوزه صهیونیسم پس از مقالات دیگری که پیش تر درباره اسرائیل و صهیونیسم نوشته، یادداشتی با عنوان «معافیت و مصونیت اسرائیل از نسل کشی در روز نکبت و غزه» نوشته که برای انتشار در اختیار آنلاین قرار گرفته است.

مشروح متن این مقاله را می خوانیم؛

آفرینش رژیم صهیونیستی، نژادپرستی و برتری سفیدپوستان را بازتولید کرد؛ این برتری سفیدپوستان و طرز فکر استعماری یهودیان باعث شد تا اندیشمندان و نخبگان معتدل و میانه روی سیاسی اروپا، طرد یهودیان از اروپا و کوچاندن آنان را به سرزمین فلسطین هدف اصلی تشکیل دولت اسرائیل قلمداد کنند.

جمعه گذشته حکم اولیه دیوان بین‌المللی دادگستری در مورد شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی صادر شد. این حکم رژیم صهیونیستی را ملزم می‌کند که اقداماتی در راستای ممانعت از نسل کشی مردم غزه اتخاذ کند.

این حکم از اسراییل خواسته بود که از هرگونه تحریک عمومی برای نسل کشی فلسطینیان در غزه جلوگیری و مجازات کند. اسرائیل همچنین باید اقداماتی را برای بهبود وضعیت انسانی غیرنظامیان فلسطینی در این منطقه انجام دهد.

دیوان بین‌المللی لاهه دستور داد برای جلوگیری از نسل‌کشی اقدام کند، اما رژیم صهیونیستی از درخواست آتش‌بس فوری خودداری کرد. دادگاه عالی سازمان ملل برای رسیدگی به اختلافات بین کشورها در مورد پرونده‌ای که توسط آفریقای جنوبی مطرح شده بود، رأی منصفانه خود را به مردم فلسطین داد.

این حکم به ده‌ها اظهارات صریح «قصد تخریب» توسط رهبران دولت اسرائیل، وزرای کابینه زمان جنگ و افسران ارشد ارتش و همچنین سطوح بی‌سابقه کشتار و تخریب اشاره کرد. دادگاه همچنین با به رسمیت شناختن وضعیت وخیم، اقدامات موقتی صادر کرد: بیش از ۲۶۰۰۰ فلسطینی در بمباران اسرائیل کشته و بیش از ۶۴۰۰۰ زخمی شدند و همچنین تقریباً ۲ میلیون نفر که اکنون با قحطی و شیوع بیماری‌های عفونی به اجبار آواره شده اند.

به عنوان بخشی از اقدامات موقت دادگاه، رژیم صهیونیستی همچنین باید از تحریک به نسل کشی جلوگیری کرده و مجازات دادگاه لاهه را برای نسل کشی بپذیرد. رژیم صهیونیستی باید در این زمینه اطمینان از ارائه کمک‌های فوری به غزه؛ جلوگیری از نابودی شواهد و اطمینان از حفظ آن؛ و ظرف یک ماه گزارش این اقدامات را به دادگاه ارائه کند. در واقع، این دستورات مستلزم آتش بس هستند، زیرا هیچ راه دیگری برای اجرای آنها وجود ندارد.

حکم دادگاه بین‌المللی دادگستری از کنوانسیون نسل‌کشی سازمان ملل متحد سرچشمه می‌گیرد که در دسامبر ۱۹۴۸ و بر اساس این دیدگاه که نازیسم و آنچه ما اکنون هولوکاست می‌نامیم استثنایی بودند، ایجاد شد.

موقعیت استثنایی رژیم صهیونیستی منجر به محو شدن عمدی جنایت اساسی آن، نکبه شد: اخراج گسترده بیش از ۷۵۰۰۰۰ فلسطینی و تخریب صدها روستا و شهر در جنگ ۱۹۴۸. این که اسرائیل بتواند طبق قوانین بین المللی مرتکب هر جنایتی شود، بلافاصله در این چارچوب استثنایی تقریباً غیرقابل تصور شد. نیاز فوری به پنهان کردن نکبه نیز از انگیزه گسترده‌تر برای انکار ماهیت دولت رژیم صهیونیستی به عنوان یک پروژه شهرک نشین-استعماری پدید آمد. به طرز متناقضی، آفرینش رژیم صهیونیستی، نژادپرستی و برتری سفیدپوستان را بازتولید کرد که یهودیان را برای طرد و در نهایت نابودی در اروپا هدف قرار داده بود.

بنابر اظهارات سیاسیون رژیم صهیونیستی «امروز گرچه، حماس، حزب‌الله و ایران برای ما خطرساز هستند، اما چند دستگی و بحران‌های داخلی ما را به شکلی حقیقی تهدید به فروپاشی می‌کند. امروز مشکلات داخلی آینده اسراییل را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است در حالی که سایه جنگ داخلی هر لحظه بیشتر می‌شود و اگر کاری نکنیم به سادگی و شفافیت باید گفت که اسرائیل فرو خواهد پاشید.»

«رانی دانیل» تحلیلگر نظامی و افراطی صهیونیست، نیز که از افراد نزدیک به فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی است گفته: «من مطمئن نیستم که فرزندانم در اینجا، آینده‌ای داشته باشند و گمان نمی‌کنم که آنها در اینجا بمانند».

«بنی موریس» مورخ اسراییلی نیز نوشته: «طی چند سال آینده اعراب و مسلمانان پیروز خواهند شد و یهودیان در این سرزمین به اقلیت تبدیل، طرد یا کشته می‌شوند و خوش‌شانس کسی است که به آمریکا و اروپا فرار کند». همچنین، روزنامه هاآرتص طی تحلیلی نوشته که «بن گوریون» اسرائیل را تأسیس و نتانیاهو آن را نابود کرد.

با حکم دادگاه لاهه مبنی بر اینکه حمله اسراییل به غزه به طور قابل قبولی نسل کشی است، هر دانشگاه، شرکت و دولت در سراسر جهان اکنون باید تعامل خود با اسرائیل و نهادهای آن را با دقت بررسی کند. چنین روابطی اکنون ممکن است همدستی با نسل کشی باشد.

چند ساعت پس از حکم دادگاه بین‌المللی دادگستری، دادگاه دیگری به یک پرونده مرتبط رسیدگی کرد: در سانفرانسیسکو، مرکز حقوق اساسی به نمایندگی از سازمان‌ها و افراد فلسطینی در دادگاه فدرال شکایتی را علیه رئیس جمهور بایدن و دیگر مقامات ایالات متحده به دلیل عدم همدستی با رژیم صهیونیستی در نسل کشی فلسطینیان ارائه کرد. پایبندی به تعهدات قانونی سازمان ملل برای جلوگیری از نسل کشی در غزه و همدستی با نسل کشی، به دلیل ادامه حمایت نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده از اسرائیل یک جنایت جنگی است.

شاکیان فلسطینی یکی پس از دیگری روز جمعه درباره تاریخچه خانوادگی خود در جریان نکبت شهادت دادند. تجربیات خودشان از خشونت توده‌ای رژیم صهیونیستی؛ بستگانی که از ۸ اکتبر از دست داده‌اند. محله‌هایی که در آن بزرگ شده‌اند و دیگر وجود ندارند. مدارسی که بمباران و تهاجم اسرائیل به آوار تبدیل شده است. و کافه‌هایی که دیگر هرگز نمی‌توانند چای بنوشند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، این برتری سفیدپوستان و طرز فکر استعماری را به طور کاملاً صریح در مصاحبه‌ای در MSNBC در ۵ دسامبر بیان کرد: “این جنگ، جنگی است که فقط بین اسرائیل و حماس نیست.” کشتار دسته جمعی فلسطینیان در حملات اسرائیل به غزه. او ادامه داد: «این یک جنگ است، که واقعاً، واقعاً برای نجات تمدن غرب در نظر گرفته شده است… ما مورد حمله یک شبکه جهادی، یک امپراتوری شیطان هستیم». او گفت: این امپراتوری می‌خواهد کل خاورمیانه را فتح کند و اگر ما نبودیم، اروپا بعدی بود و ایالات متحده نیز آخری بود.

اقدام حقوقی دولت آفریقای جنوبی با ارائه گزارش موثق و پرونده ۷۰۰ صفحه‌ای، قابل تقدیر است. این پرونده به انضمام اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی تحویل سازمان‌های بین‌المللی خواهد شد. پیروزی دیگری در این موضوع برای مردم فلسطین به دست آمد. حکمی که این دادگاه صادر می‌کند برای همه کشورها الزام‌آور است و اگر کشوری از اجرای آن شانه خالی کند، موضوع برای اتخاذ تدابیر حقوقی به شورای امنیت بین‌الملل ارجاع خواهد شد.

دادگاه لاهه اعلام کرده است که از اختیارات صدور حکم به اتخاذ اقدامات فوری علیه “اسرائیل” در خصوص نسل کشی برخوردار است. این دادگاه در جلسه اعلام حکم درباره شکواییه آفریقای جنوبی اعلام کرد که این کشور حق طرح دعوا را دارد و “اسرائیل” نمی‌تواند آن را رد کند. دادگاه همچنین تصریح کرد که “طرح پرونده نسل کشی اسرائیل را رد نمی‌کنیم.”

رئیس دادگاه بین‌المللی دادگستری گفت که ما گزارش آنروا (آژانس امداد و کار سازمان ملل برای فلسطین) را در دستمان داریم که در آن تأکید شده از این جنگ ویرانگر بیش از ۱۰۰ روز گذشته و بمباران غزه همچنان ادامه دارد و موجب آوارگی تعداد زیادی از ساکنان شده است. بیش از ۲ میلیون نفر از نظر جسمی و روانی آسیب دیده‌اند و کودکان در رعب و وحشت به سر می‌برند. سازمان جهانی بهداشت ۲۱ دسامبر اعلام کرد ۹۳ درصد ساکنان غزه با سطح بی سابقه‌ای از گرسنگی و سو تغذیه مواجه هستند.

این دادگاه عنوان داشته که یوآو گالانت، وزیر جنگ اسرائیل، غزه را تحت محاصره کامل قرار داد و آب و برق و سوخت غزه را قطع کرد. وی مردم غزه را حیوانات انسانی توصیف کرد. حقوقی که آفریقای جنوبی خواهان آن شده است قابل اجرا است و آن حمایت از فلسطینی‌ها در برابر کشتار جمعی است. گزارشات و اسناد ارائه شده توسط آفریقای جنوبی معقول و منطقی است و در نتیجه دادگاه باید آن را بررسی کند. فلسطینی‌های غزه حق دارند در برابر کشتار جمعی حمایت شوند.
شروط برای اتخاذ تدابیر موقت فراهم است. اسرائیل باید اقدامات لازم را برای ممانعت از قتل یک مجموعه از انسان‌ها یا آسیب رساندن شدید به آن‌ها اتخاذ کند. اسرائیل باید تمام اقدامات لازم را برای ممانعت از کشتار جمعی و نسل‌کشی در غزه اتخاذ کند. اسرائیل باید فوراً تدابیری را برای ممانعت از ویرانی و تخریب در غزه اتخاذ کرده و گزارشی را به دادگاه درباره تمام تدابیر موقت ظرف یک ماه ارائه کند.

در این حکم آمده است: اسرائیل باید تضمین کند که نیروهایش مرتکب کشتار جمعی نشوند. همچنین باید اقداماتی را برای بهبود وضعیت انسانی در غزه اتخاذ کند. غیرنظامیان در غزه با وضعیت بسیار دشواری مواجه هستند. اقدامات اسرائیل برای از بین بردن خطرات ناشی از اجحاف در حق فلسطینی‌ها کافی نیست.

اولین و مهم‌ترین آن این است که از طریق ماهیت دستورات و زبانی که به کار می‌برد، می‌توان با احتیاط گفت که به نظر نمی‌رسد دادگاه فکر کند که رژیم صهیونیستی در حال حاضر و به طور فعال علیه فلسطینی‌ها نسل کشی می‌کند.اگر چنین بود، دادگاه مطمئناً به درخواست آفریقای جنوبی مبنی بر توقف فوری و یکجانبه عملیات نظامی خود در غزه را می‌پذیرفت. و همچنین می‌توانست از کلمه «دست‌کشی» در دستور خود استفاده کند، همانطور که آفریقای جنوبی به صراحت در کاربرد خود علیه رژیم صهیونیستی استفاده کرد، که به معنای فعالیت نسل‌کشی فعلی و احتمالی آینده است.

۱۵ قاضی از ۱۷ قاضی اعضای کمیته دادگاه دادگستری بین‌المللی به سود اجرای فوق‌العاده و اضطراری اکثر درخواست‌های آفریقای جنوبی به استثنای دستور به توقف فعالیت نظامی اسرائیل در غزه رأی دادند. دادگاه همچنین به اسرائیل دستور داد از هر اقدامی که در توافقنامه نسل کشی درج شده خودداری کند؛ عدم ارتکاب نیروهایش به هر فعالیت نسل کشی در غزه را تضمین کند و اقداماتی را برای بهبود وضعیت انسانی برای شهروندان غیرنظامی فلسطینی در منطقه غزه در پیش بگیرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت دادگاه درباره اینکه در جنگ اسرائیل در غزه، نسل کشی روی داده است یا نه، حکمی صادر نکرد. این مهمترین موضوعی بود که آفریقای جنوبی در شکایت خود درخواست کرده بود. با این حال دادگاه حق فلسطینی‌ها در غزه برای حمایت در برابر اقدامات نسل کشی را اعلام کرد.
به نوشته رویترز، دادگاه همچنین درخواست توقف جنگ اسرائیل در غزه را مطرح نکرد. حکم دادگاه لاهه باعث خوشحالی و استقبال آفریقای جنوبی، فلسطینی‌ها و حامیان آنها شد. در مقابل‌، حکم دادگاه، به شکستی برای اسرائیل و حامیان آن تبدیل شد. درنهایت حکم چگونه می‌شود؟

«بالکیس جاراح»، از کارشناسان حقوقی دیده‌بان حقوق بشر تصمیم دادگاه لاهه را «نقطه عطف» توصیف کرده و گفته معنای این حکم این است که اسرائیل و متحدانش هشدار دریافت کرده‌اند و لازم است، اقدامات بیشتری برای جلوگیری از نسل‌کشی و جنایات جنگی علیه مردم فلسطین انجام دهند. این حکم به معنای آن است که دیوان بین‌المللی دادگستری وضعیت وخیم انسانی در غزه را به رسیمت شناخته است. دستورهای این دادگاه «روشن و الزام‌آور» هستند و اسرائیل اکنون باید تعهد خودش را به قوانین بین‌المللی نشان دهد و از این احکام صریح پیروی کند.

انتشارات فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا