عمومی

اسرار غلبه بر افکار مزاحم

فراموش نکنید که ما کامل نیستیم و مطمئناً با تلاش بیشتر می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئول زندگی خود باشیم.

به گزارش مجله ترند روز همشهریان او نوشت: «افراد در موقعیت های مختلف احساسات و افکار متفاوتی دارند و افراد مختلف در یک موقعیت، تصمیمات و اعمال متفاوتی دارند. اما بسیاری از مردم فکر می کنند در سختی ها مجموع خواسته ها و انتظاراتی که از آنها می شود بیش از ظرفیت و توانایی های آنهاست. فشارها و استرس های روحی زیادی وجود دارد که امروزه اغلب با آنها مواجه می شویم، گاهی شرایط را برای ما غیرقابل تحمل می کند، اما چرا برخی از ما نمی توانیم در برابر این فشارها مقاومت کنیم و دچار بیماری های روحی و جسمی می شویم؟ زیرا سلامت جسمی و روحی ما آسیب دیده است.

سارا ساعدی روانشناس سلامت درباره تفاوت عواطف در حوادث آسیب زا گفت: روانشناسان پاسخ این سوال را در اصول روانشناسی و راهکارهای استفاده شده در نظریه شناختی رفتارهای مختلف جستجو می کنند و معتقدند باید ذهن خود را تربیت کنیم. اجازه ندهیم موقعیت‌های مختلف ما را کنترل کنند. به این ترتیب، ما اجازه می‌دهیم شرایطمان تغییر کند.

قوای ذهنی

ساعدی با بیان اینکه ایمان مردم تنها عنصری است که می تواند قدرت آنها را در مسائل مختلف از جمله عواطف، درک، حافظه، تدبیر و قضاوت در مورد مشکلات و امور روزمره مختل کند و یا آنها را توسعه دهد، گفت: اما تغییر باید از درون ما باشد. این بدان معنی است که ما باید بتوانیم محیط داخلی خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم تا احساس بهتری داشته باشیم. زیرا بد اندیشی و باورها نه تنها ما را گیج می کند و باعث می شود با ضعف ها و کمبودهای زیادی مواجه شویم، بلکه باعث می شود در سایر زمینه های زندگی مانند فردی، عاطفی، اجتماعی و… با مشکلات زیادی مواجه شویم. این افکار باعث ایجاد احساسات و عواطف منفی می شود و سپس همین احساسات باعث ایجاد رفتارها و عملکردهای منفی در ما می شود.

به گفته این روانشناس، افکار مثبت می توانند زمان ما را تغییر دهند، تغییر زمان می تواند اوقات بهتری را برای ما به ارمغان بیاورد. در مورد کیفیت زندگی ما، پایدارتر است.

خواص مغناطیسی ذهن

ساعدی می گوید ذهن مانند آهنربا عمل می کند، یعنی افکار ما را به بیرون منعکس می کند. افکار ما مانند آهنربا هستند. یعنی اگر افکار منفی داشته باشیم، نمی توانیم چیز دیگری را در بیرون تجربه کنیم. در واقع تصور ما از زندگی کاملاً تحت تأثیر افکارمان است و هر آنچه را که مدام به آن فکر می کنیم وارد زندگی خود می کنیم. مانند آهنربایی با جاذبه قوی. افکار منفی اغلب ریشه در دوران کودکی ما دارند و باورهای ناسالم اغلب منجر به افکار و نگرش ما نسبت به خود، دنیا، دیگران و آینده می شود که منجر به ناامنی و کمبود می شود.

به گفته ساعدی، بر اساس تئوری رفتار شناختی، اگر بخواهیم تغییر مطلوب و مؤثری را پیدا کنیم و دلیل رشد ما چیست، ابتدا باید باورها و افکار خود را تغییر دهیم و از ناامیدی و ترس به شجاعت و امید تبدیل کنیم.

منطقی باش

توجه به این نکته ضروری است که قدم برداشتن در مسیر تغییر آسان نیست و اگر بخواهیم با رهایی از ترس و استرس، روزهای تلخ و غمگین خود را با روزهای بهتر جایگزین کنیم، تمام مشکلات و غم هایمان از بین خواهد رفت. . یکباره ناپدید می شوند ممکن است بارها ناامید شویم و دلمان بخواهد با شکایت از شرایط سخت، همه مشکلات را به بیرون برگردانیم، اما با صبر و حوصله بیشتر، ذهن به جای ناامیدی به دنبال راه حل های متفاوت و خلاقانه می گردد – دل و ناامیدی. ، او می تواند با دنیای جدیدی روبرو شود که در آن ممکن است گاهی اوقات با مشکلات زیادی روبرو شود. اما هر زمان که از موقعیت شکایت کردید، راه حل های مختلفی پیدا کنید و از تکنیک های ساده برای لذت بردن از زندگی استفاده کنید.

به گفته این روانشناس، اگر به خود بگوییم «نمی توانم» به تدریج متقاعد می شویم که نمی توانیم این کار را انجام دهیم. اگر به خود بگوییم مطمئن هستیم که می توانیم آن را انجام دهیم، سعی می کنیم آن را انجام دهیم و در نهایت این تلاش بدون توجه به نتیجه، نگرش مثبتی به ما می دهد. البته هیچ تلاشی بیهوده نخواهد بود.

خوش به حالت

وقتی اشتباه می کنیم، نباید به توانایی های خود شک کنیم و احساس گناه کنیم. احساس گناه یکی از ناراحت کننده ترین احساساتی است که امید و اعتماد به نفس ما را از بین می برد. فراموش نکنید که ما کامل نیستیم و مطمئناً با تلاش بیشتر می توانیم در آینده بهتر عمل کنیم. بهترین راه این است که مسئول زندگی خود باشیم. پذیرفتن نقش قربانی و جلب همدردی دیگران نه تنها شرایط را بهبود می بخشد، بلکه ما را از بهانه تراشی باز می دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا