اجتماعی

استقرار تیم‌های محب در مناطق سیل‌زده استان تهران

کارشناسان مسئول طرح بهزیستی محب استان تهران چندی پیش از ارائه حمایت های روانی و اجتماعی توسط 10 تیم محب از مردم سیل زده فیروزکوه خبر دادند و گفتند: تیم محب در استان ها و آماده انجام آن است. ارائه خدمات روانشناختی و اجتماعی به موقع

نازیلا کجوری در گفت وگو با ترند روز وی با بیان اینکه طرح محب شامل یک تیم اورژانس متشکل از روانپزشکان، پزشکان و در صورت نیاز روانپزشک است، گفت: هر تیم محب متشکل از چهار تا پنج نفر است که در روستا ایزوله هستند. بر این اساس هر شهر ممکن است سه یا چهار تیم محب داشته باشد.

وی افزود: در زمان وقوع حادثه تیم محب در آن شهرستان اولین نفری است که برای تامین سلامت روان با مشکل برخورد می کند. اگر تعداد نیروها برای مداخله در زمان وقوع فاجعه کافی نباشد، تیم های محب از روستاهای همجوار نیز به عنوان مثال در جریان سیل اخیر فیروزکوه اعزام می شوند که در عرض چند روز چهار تیم از منطقه اعزام شدند. شهرک فیروزکوه با توجه به نیاز تیمی از شهرستان دماوند نیز جهت ارائه خدمات اجتماعی و روانی به منطقه فیروزکوه اعزام شد.

کجوری در خصوص مشکلات روحی و روانی و اجتماعی مردم سیل زده گفت: بزرگترین مشکل مردم در سیل فیروزکوه مربوط به استرس و اضطراب و عدم اطلاع از خانواده وی است که متأسفانه در همه افراد برای مردم پیش می آید. بلایای طبیعی. علیرغم بیانیه سازمان هواشناسی در مورد این مشکل، اما به دلیل عدم آمادگی مردم باعث نگرانی شد.

وی بیان کرد: زمانی که فرد در زمان بحران نتواند وضعیت موجود را مدیریت کند، استرس و اضطراب را در او ایجاد می کند و توانایی برنامه ریزی خوب و به موقع خود را از دست می دهد. در این زمینه وظیفه مراقبت تامین سلامت روان و آرامش قربانیان است.

کارشناس مسئول طرح سلامت استان تهران در خصوص اخطار اداره کل هواشناسی استان تهران مبنی بر افزایش ابرهای همرفتی و تقویت رطوبت حرکت بارش ها و بارش باران و رعد و برق از دوشنبه تا سه شنبه (مرداد) 10 و 11) در شمال استان تهران گفت: در این منطقه تیم محب در استان مستقر و آماده خدمات رسانی به موقع است.

وی بیان کرد: لازم به ذکر است که مسئولیت سازمان های بهزیستی کمک و اطلاع رسانی به مردم در سه مرحله قبل، حین و بعد از وقوع حادثه است. قبل از وقوع فاجعه این امر با آموزش انجام می شود و در زمان بحران مشاوره و کمک همکاران اجتماعی طرح محب و تیم اورژانس 123 انجام می شود و پس از بحران شامل شناسایی خانواده قربانیان می شود. یا مفقودین به جز شامل کمک های بدنی و ارجاع به مراکز مشاوره، مراقبت از زنان بی سرپرست و آسیب دیده و حمایت و کمک به معلولان و سالمندان است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا