عمومی

استفاده از روش های قدیم آبیاری خیانت به کشور است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، علیرضا مهاجر شامگاه سه شنبه در همایش کشت سنتی گندم در شهرستان علی آبادکتول با انتقاد از وضعیت آبیاری مزارع کشور گفت: یا با وجود اینکه کشور دچار کم آبی است اما همچنان از روش استفاده می کنیم. از 50 سال پیش. آبیاری محصولات. ما این کار را می کنیم و کاملا غیر قابل قبول است.

معاون زراعت و جهاد کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر قدرت کشور در دست من بود به هیچکس اجازه نمی دادم بدون چسب و روش های جدید سبزی بکارد. 80 درصد آب را کشاورز فقط برای برداشت 20 درصد مصرف می کند و این یک خیانت است.

وی تصریح کرد: زمین موجود زنده است و کشاورزی بدون تغذیه مناسب به معنای بهره برداری از زمین است.

مهاجر افزود: کشاورزان در بسیاری از مناطق سالی دو یا سه بار بدون تغذیه مناسب خاک به کشت محصولات کشاورزی می پردازند و با این کار خسارت زیادی به محصول زمین های کشاورزی وارد می کنند.

سال گذشته کشاورزان 3 درصد پتاسیم، 7 درصد فسفر و 120 درصد اوره مصرف کردند که به معنای فاجعه است.

این مهاجر اوره را با یک ماده مخدر مقایسه کرد و توضیح داد: «مثل تریاک در ابتدا انرژی ساختگی ایجاد می کرد اما در نهایت به بدن انسان آسیب می رساند.

ارائه کود اوره به تنهایی به کشاورزان جرم است

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: پایین بودن قیمت کالاها دلیل اصلی قاچاق این محصولات به کشورهای دیگر است و در نهایت تصمیم گرفتیم قیمت مواد اولیه را پایین بیاوریم و قیمت کشاورزان را بالا ببریم. اما راه حل خوبی نیست.» کشاورزان با استقبال خوبی مواجه نشدند.

وی با بیان اینکه تهیه کود اوره به تنهایی جرم است و کشاورزان باید در کنار آن از فسفر و پتاسیم نیز استفاده کنند، افزود: این قانون برای حفاظت از عناصر غذایی موجود در خاک و سرمایه تدوین شده است.

مهاجر گفت: اگر حداقل پنج هکتار گندم آبی برداشت شود، کشت این محصول توجیه اقتصادی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کشاورزان در هر هکتار هشت تن گندم در کنار رود نیل برداشت می کنند، در کشور ما این رقم چهار و دو دهم تن است، دلیل آن این است که باید به دنبال کمبود غذای زمین خود باشیم. “

مهاجر استفاده از زراعت متوالی، استفاده از کودهای اساسی و عدم کاشت درخت چندین بار در سال را بهره برداری از زمین دانست و افزود: خودکفایی.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا